Na novosadskom "Skadru na Bojani", nikada završenoj zgradi Poštanske štedionice na Pozorišnom trgu, odnedavno se obavljaju radovi, ali je nepoznato ko je tačno odgovoran za njih.
Foto: 021.rs
Poslednja dva meseca je raščišćen prilaz objektu, radnici su gotovo svakodnevno bili na terenu, a 021 nedeljama unazad ne dobija od nadležnih informaciju kakvi su radovi u pitanju.
Samim tim, nepoznato je da li je došlo do bilo kakvog razrešenja imovinsko-pravnih nesuglasica između Poštanske štedionice, Pošte Srbije, izvesnih stranaca, privatnih partnera, Grada i drugih uključenih suvlasnika, investitora i zainteresovanih.
021 je još 2017. godine imao nezvaničnu informaciju da je blizu epilog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa, ali se od tada ništa nije dešavalo.
O kakvim radovima je reč 021 je prvi put pitao Poštu Srbije i Poštansku štedionicu 12. avgusta, a Grad Novi Sad 25. avgusta. Iako smo u tri navrata ponavljali pitanja, Gradska uprava i Poštanska štedionica na njihnikada nisu odgovorili.
Pošta Srbije odgovorila je nakon instistiranja da pošaljemo zahtev za pristup informacijama od javnog značaja, te nam u odgovorima nije dala nijednu novu informaciju.
"Opštinski sekretarijat za urbanizam, stambene poslove i zaštitu životne sredine Novog Sada odobrio je Javnom preduzeću 'Pošta Srbije' Beograd izgradnju objekta u Novom Sadu na adresi Pozorišni trg 8 u svojstvu suinvestitora. Navedeni objekat nije u potpunosti završen i nalazi se u postupku ozakonjenja", navode u Pošti.
Pomenuti gradski organ više ne postoji, što je jasno jer je Grad zemljište dao Pošti na korišćenje pre tri decenije. Ugovor o izgradnji zajedničkog objekta Pošte, Poštanske štedionice i tadašnjeg "Invest doma" potpisan je davne 1988. godine, a radovi su počeli 1992. godine. Svega tri godine kasnije, radovi staju jer suinvestitori nisu imali dovoljno novca, a bili su prisutni i kompleksni imovinsko-pravni odnosi, koji se nastavljaju godinama kasnije.
"Invest dom" je bankrotirao, te je Grad Novi Sad 2012. godine otkupio njihov udeo u vlasništvu, zajedno sa Poštom Srbije i firmom "Ateks".
Radovi ponovo staju nakon dve godine i od tada nema većih pomaka u ovoj priči. Nekadašnji direktor Pošte Milan Krkobabić je, upitan za mišljenje o ovom objektu 2016. godine, poručio da je "cela priča oko Poštanske štedionice glupost iz prošlosti", a gradonačelnik Miloš Vučević rekao je da Grad nema nikakvog udela u vlasništvu.
Na pitanje 021 da li je upoznat kakvi se radovi sada izvode na zgradi Poštanske štedionice, Vučević kaže da su imovinsko-pravni odnosi u ovom projektu "vrlo komplikovani", kao i da je bilo "neverovatno volšebnih radnji pravnih i privatnih partnera iz Italije".
"Zaboravio sam već koliko je tu puta vršena tranzicija tj. prenos vlasništva i suvlasničkih udela, vrlo komplikovano imovinsko-pravno pitanje. Uspeli smo u jednom talasu da ih nateramo da urade fasadu i da upristoje taj objekat koji je vrlo vidljiv i u neku ruku ogledalo centra grada. Nadam se da će oni to završiti, ja mislim da oni, osim imovinsko-pravnih odnosa, imaju velik problem - šta da rade sa tom zgradom? Kakav oblik poslovanja da bude? To je zgrada koja nema ni parking. Možda je pre 30 godina imala prednosti, a danas ima nedostatke", poručio je Vučević za 021 u avgustu.
Kako je dodao, Grad ne može nikoga ni na šta da natera, "osim da ih smelo politički pritiska".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Neka uzmu i tu zgradu, leglo zaraze i ko zna čega sve....najveće ruglo Novog Sada koje se vidi odakle god da pogledate, zgrada Radničkog univerziteta.....
Evo ja bih predložio gradu da da ovlašćenje sposobnoj firmi "Galens" da razreši pravno-imovinski nonsens oko ovog objekta, siguran sam da će objekat biti otvoren za upotrebu za par meseci, u tom slučaju. Drugovi, ne moramo se držati zakona ko pijan plota, u ovom slučaju, kad već nismo u drugim slučajevima. Ko je za neka podigne ruku?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
"Mislim da smo mi sada stub društva i da će naše blokade ostati zapamćene u istoriji i da ovo što sada radimo neće biti zaboravljeno. Studenti se nisu umorili i nećemo odustati do ispunjenja zahteva".
Nakon što se nastavnica Osnovne škole "Jovan Jovanović Zmaj" u Sremskoj Kamenici oglasila u medijima povodom pretnji i zastrašivanja, postala je meta prorežimskih medija, ali i funkcionera.
Deo nastavnika u novosadskim školama je već treći dan u obustavi nastave. Kod novosadskih škola se okupljaju roditelji koji podržavaju prosvetare u obustavi rada.
Nacionalni komitet Icom Srbija pozvao je muzejske radnike i druge radnike u kulturi da se u petak okupe kako bi odali počast stradalima na Železničkoj stanici i podržali studentske zahteve.
Roditelji đaka u OŠ "Nikola Tesla" najavili su podnošenje krivičnih prijava protiv onih koji budu pritiskali i pretili nastavnicima koji su obustavili rad.
Pesnik i asistent na Odseku za komparativnu književnu Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Branislav Živanović obratio se okupljenima ispred OŠ "Ivo Lola Ribar".
"Seobe su politika koja obesmišljava prosvetu, koja obesmišljava rad i život, politika koja nam ruši državu i koja nam svima ukida budućnost", kaže student Jovan Repović.
Slobodanka Gutović, sutkinja Višeg suda u Novom Sadu, koja je u novembru bila član vanpretresnog veća koje je ukinulo pritvor Goranu Vesiću, unapređena je i izabrana za sudiju Apelacionog suda.
Komentari 21
Saša
Aleksa
Neko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar