Ukupan budžet planira se u iznosu od 75,2 milijarde dinara i za oko dve milijarde je niži od budžeta APV za 2020. godinu, koji je originalno usvojen u decembru 2019.
Budžet obuhvata transferna sredstva Republike u iznosu od 47,7 milijardi dinara, opšte prihode i primanja Pokrajine u iznosu od oko 23 milijarde dinara, primanja od domaćih zaduživanja u iznosu od 2,3 milijarde dinara, višak prihoda iz prethodnih godina u iznosu od 1,8 milijardi dinara i ostale prihode poput donacija, pomoći Evropske unije i socijalnih doprinosa.
Tekući rashodi planirani su u iznosu od 71,6 milijardi dinara. Za subvencije će Pokrajina izdvojiti 6,68 milijardi dinara i to mahom za pomoć poljoprivredi i vodoprivredi (4,79 milijarde) i za finansiranje osnovne delatnosti Radio-televizije Vojvodine - 900 miliona dinara.
Ukupan fiskalni deficit planira se u iznosu od 2,4 milijardi dinara (3,39 odsto ukupnih prihoda), a pokriće se iz primanja od zaduživanja, prodaje finansijske imovine i neutrošenog novca. Za otplatu glavnice duga, Pokrajina planira da izdvoji 1,8 milijardi dinara.
Određene aktivnosti planirane budžetom APV za 2021. samo su nastavak planova iz prethodnih godina, što se može reći za Kamenicu 3 (planira se 1,5 milijardi dinara ulaganja), ali i projekat automatskog sistema odbrane od grada na teritoriji raketnog centra Fruška gora (planira se 380 miliona dinara), rekonstrukciju Hertelendija (40 miliona dinara) i Narodnog pozorišta u Subotici (400 miliona dinara).
U planu je finansiranje projekta automatskog sistema odbrane od grada na teritoriji raketnog centra Bajša i Samoš u iznosu od 462 miliona dinara, što je investicija u koju će se ulagati i u 2022. i 2023. godini.
Pregled najbitnijih aktivnosti
Sekretarijatima budžeti nisu skresani u značajnom nivou, ali je planiranju pomoglo manje aktivnosti koje planiraju u narednoj godini. Sistem je, naime, opterećen posledicama epidemije virusa korona i može se zaključiti da je budžet planiran realnije i u skladu sa mogućnostima da se realizuje u narednim mesecima.
Sekretarijat za zdravstvo planira da uloži 787 miliona dinara za opremanje i izgradnju zdravstvenih ustanova u Vojvodini, nevezano za ulaganje u Kamenicu 3. Dok je za svoje kapitalne rashode moglo da računa na oko 2,7 milijardi dinara u prošlom budžetu, ove godine je taj iznos niži i iznosi 2,2 milijarde dinara. Domovima zdravlja i službama hitne pomoći u Vojvodini pomoći će se sa 100 miliona dinara za kupovinu novih saniteta.
Uprava za kapitalna ulaganja APV biće zadužena za izgradnju Studentskog kulturnog centra u Novom Sadu, za rekonstrukciju u okviru kompleksa Doma za duševno obolela lica u Čurugu, za izgradnju poslovnog objekta RTV, za nastavak rekonstrukcije Narodnog pozorišta u Subotici, za nastavak radova u okviru kompleksa dvorca Hertelendi, kao i za izgradnju Doma kulture u Ravnom Selu.
Sekretarijat za kulturu uložiće 64,5 miliona dinara u obnovu i promociju kulturnog nasleđa Sremskih Karlovaca, projekat koji se sprovodi već nekoliko godina.
Sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova baviće se unapređenjem socijalne zaštite i to sa 420 miliona dinara, koliko će biti izdvojeno za pronatalitetnu populacionu politiku. To je manje u odnosu na budžet za 2020. godinu, kad je planirano 650 miliona dinara.
Sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine pomoći će sa 15 miliona dinara izgradnju parkinga sa pristupnim saobraćajnicama i trotoarom za velnes i spa centar sa akva parkom na Paliću, dok će 1,1 milion dinara izdvojiti za unapređenje korišćenja ribljeg fonda.
Sekretarijat za privredu i turizam najviše novca izdvojiće za razvoj turističkih potencijala Vojvodine - 131 milion dinara.
Pokrajina planira da se za svoje kapitalne rashode zaduži ukupno 2,3 milijarde dinara u 2021. godini, a to će učiniti tako što će povlačiti kreditne tranše na osnovu prethodnih zaduživanja.
Ono što je najveća razlika u budžetu u odnosu na prethodnu godinu je iznos budžetske rezerve iliti sredstava za intervenciju. Naime, Pokrajina svoju rezervu planira u iznosu od 858,3 miliona dinara, od čega će stalna budžetska rezerva biti 20 miliona dinara, a tekuća budžetska rezerva (kojom diskreciono upravlja Pokrajinska vlada) 838,3 miliona dinara. Ovo je izuzetno povećanje tekuće budžetske rezerve Pokrajine u odnosu na budžet planiran i usvojen 2020. godine, kad je stalna budžetska rezerva bila 361 milion dinara, a tekuća budžetska rezerva 331 milion dinara.
Bitno je istaći da je Pokrajinska vlada u rebalansu budžeta za 2020. u februaru ove godine
povećala svoju tekuću budžetsku rezervu, navodeći da je razlog za to upravo nisko planiranje ovih sredstava (koje najčešće i troši).
Predlog odluke o budžetu za 2021. godinu danas je usvojen na sednici Pokrajinske vlade i očekuje usvajanje u Skupštini Vojvodine ovog meseca. Nakon sednice, Pokrajinska vlada je poručila da su "prioriteti u novom mandatu ekonomska i razvojna politika, zaštita životne sredine, kultura i informisanje, poljoprivreda i ruralni razvoj, kao i zdravstvo".
U sledećim tabelama pogledajte kako izgleda finansijska situacija u organima Pokrajine po razdelima, u odnosu na prethodni budžet, kao i ko ima manje, a ko više novca na raspolaganju.
Komentari 9
gagi
CooLeR
Grundfos
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar