VIDEO: Izazovi pred ženama preduzetnicama tokom pandemije na konferenciji programa "Osnaživanje žena" 17. decembra

Kolping društvo Srbije održaće u četvrtak, 17. decembra godišnju konferenciju u sklopu programa "Osnaživanje žena".
Neke od tema konferencije biće važnost emocionalne inteligencije u poslovanju, te potrebe preduzetnica u Srbiji tokom pandemije kovid-19
 
Kako najavljuju organizatori,  na ovom onlajn događaju najpre će kroz pregled dosadašnjih aktivnosti predstaviti rezultate koje su postigli u poslednje tri godine. 
 
"Na konferenciji ćemo razgovarati o iskustvima u poslovanju i potrebama preduzetnica u Srbiji tokom pandemije virusa korona, kao i o programima podrške koje su planirane za naredne godine", najavljuje koordinatorka programa Timea Bodiš.
 
Kako dodaje, poziv je otvoren za žene preduzetnice, kao i za sve one koje žele to da budu ili one koje su zainteresovane za temu.
 
Usled epidemiološke situacije, konferencija se ove godine realizuje putem Zoom platforme. Više o samom događaju možete saznati OVDE.
 
Svi zainteresovani za učestvovanje na konferenciji mogu da se prijave do 15. decembra putem OVOG LINKA, a nakon prijave dobiće uputstvo za uključenje na konferenciju.
 
Šta je sve postignuto kroz program Osnaživanje žena?
 
Program "Osnaživanje žena” Kolping Društvo Srbije realizovalo je od 2018. godine kroz edukacije koje obuhvataju različite forme predavanja i razmene znanja o preduzetništvu i drugim formama zapošljavanja, kao i o socijalnim i emocionalnim veštinama koje doprinose boljem poslovanju.
 
Takođe, kroz finansijsku podršku koja se sastoji u beskamantnim zajmovima prilagođenim preduzetnicama u cilju razvoja proizvodnje i usluga, ali i putem javnog zagovaranja, jer je ekonomsko osnaživanje žena značajno za društvo u celini.
 
Ono što su značajni efekti programa je to što su polaznice nakon obuke kursa šivenja i krojenja i obuke za gerontonegovateljice u istim zanatima dobile posao
 
Deo programa i iskustva polaznica možete pogledati u video prilogu.
 
 
Program ekonomskog osnaživanja žena realizovan je u celoj Srbiji, sa naglaskom na ruralne sredine u Vojvodini. U okviru ovog programa Kolping Društvo Srbije je sprovelo više od 30 događaja – predavanja, radionica,tribina, na kojima je učestvovalo više od 500 žena
 
U okviru edukativne komponente smo u toku 2020. godine započeli i program "Žene meda u Banatu" koja ima za cilj da kroz predavanja, radionice i mentorsku podršku edukuju žene iz ruralnih sredina o pčelarstvu, proizvodnji meda i proizvoda od meda", navodi za naš portal Timea Bodiš.
 
Ovaj program se realizuje u Kolping edukativnom centru u Sajanu, gde organizacija poseduje edukativnu farmu pčela koja je otvorena za sve zainteresovane koji žele da se edukuju i informišu iz oblasti pčelarstva.
 
Istraživanja o položaju preduzetnica u Srbiji
 
Na konferenciji će organizatori predstaviti i istraživanje koje je Kolping društvo Srbije sprovelo tokom ove godine, a odnosi se na položaj preduzetnica u Srbiji. 
 
Istraživanje je takođe nastojalo da utvrdi njihove stavove i potrebe za daljim razvojem. Njegovi rezultati potvrđuju ranije studije i razmatranja koja se tiču žena preduzetnica uz dodatna zapažanja koja se tiču doživljaja podške i značaja različitih vidova edukacije za njihov rast i razvoj. Istraživanje je obuhvatilo 300 žena iz Srbije, a podaci su prikupljani tokom ove godine. 
 
Profil preduzetnica koje su učestvovale u istraživanju ukazuje da su to žene koje se u najvećem broju slučajeva bave uslugama, zanatstvom, a zatim proizvodnjom. Preduzetnice su svoj položaj u najvećoj meri ocenile kao uglavnom nezadovoljavajućim.
 
 
Na osnovu odgovora datih u okviru drugih pitanja u istraživanju zapaža se da preduzetnicama nedostaje bolja institucionalna i finansijska podrška.
 
 
Visoki fiskalni i parafiskalni nameti, izostanak olakšica i prepoznavanje potreba malih preduzetnika čini da utrošen rad i vreme budu usmereni na osnovno održanje preduzeća, bez mogućnosti za dalji rast i razvoj. Finansijska podrška i kreiranje podsticajne klime za razvoj preduzetništva je tema o kojoj se govori dugo, a posebno kada je u pitanju preduzetništvo žena, napominje Timea Bodiš. 
 
"Ipak, čini se da na ovom polju nisu napravljeni značajni pomaci što preduzetništvo čini otežanim i često gura žene u sivu ekonomiju. Žene koje su učestvovale u istraživanju su na preduzetništvo podstaknute najviše ličnim željama, aspiracijama i potrebama, a manje iz nužde. Na osnovu njihovih odgovora deluje da je preduzetništvo pre svega bio njihov izbor ka samoostvarenju. Pored želje da se bave onim što ih ispunjava primećuju da im nedostaje znanje koje se tiče marketinga, promocije i prodaje proizvoda, kao i informacije i znanje o upravljanju finansijama, odgovorima na zahtevnu administraciju i pravna pitanja", navodi koordinatorka ovog programa.
 
Neke od ispitanica su ukazale i na potrebu da razviju menadžersko znanje koje se tiče razvoja preduzeća i odgovora na krizne situacije. 
 
"Ovo su oblasti u kojima bi trebalo organizovati edukacije tokom narednog perioda i koje će Kolping Društvo Srbije uzeti u obzir kada bude kreiralo program za naredni period podrške ženama preduzetnicama", napominje naša sagovornica.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti