Subvencije su deo plana i programa rada Gradske uprave za zaštitu životne sredine, a u okviru budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada za tekuću godinu.
Ovim potezom,
Novi Sad je uveo pilot-projekat podrške građanima za kupovinu bicikala, nakon što je prošle godine takvu
inicijativu na državnom nivou pokrenula
Novosadska biciklistička inicijativa (NSBI).
NSBI je inicijativu pre tačno godinu dana predala tadašnjem ministru Goranu Trivanu i Vladi Srbije, sa akcentom na činjenicu da se sa malo novca može učiniti mnogo, a da potreba i te kako postoji.
"U Novom Sadu, gradu sa više od 30.000 biciklista i približno 100 kilometara biciklističkih staza, bicikl deluje kao očigledan izbor. Na bilo koje mesto biciklom je moguće stići brzo, ekonomično, parking se retko traži i zagađenje koje potiče od bicikla je praktično nepostojeće. Istraživanja koja su vršena u Novom Sadu pokazala su da se do ovog broja došlo različitim aktivnostima kojima je podsticana vožnja bicikla i da je pre 10 godina broj biciklista bio tri puta manji", naveli su tada u NSBI.
Nakon pokretanja inicijative, ona je dobila
Trivanovu podršku i on je uputio
apel gradovima da u svojim budžetima razmotre opciju pomoći građanima u kupovini bicikla. Kako sada dodaju u NSBI,
redovnih biciklista je u Novom Sadu gotovo 40.000.
Kako navode u NSBI, njihova inicijativa usledila je kao reakcija na davanje subvencija za kupovinu taksi vozila. S druge strane, postoji tradicija razvoja biciklističkog saobraćaja u Novom Sadu i, budući da je biciklista sve više, logično je nastaviti s podrškom ovom vidu prevoza.
"Novi Sad je prvi grad koji je od 2011. godine dopustio biciklistima zvanično kretanje kroz pešačku zonu, nakon protesta na kome je osnovana biciklistička inicijativa. Nedugo zatim su se prvi put u Srbiji pojavile i biciklističke trake u suprotnom smeru u jedosmernim ulicama. U Novom Sadu je rano počelo da se eksperimentiše i sa crvenom bojom na biciklističkim prelazima i biciklističkim trakama. Počev od 2020. godine, grad je počeo da radi i na uklanjanju ivičnjaka sa biciklističkih staza", navode u Novosadskoj biciklističkoj inicijativi.
Još uvek nije poznato na koji način će novac namenjen subvencijama biti raspoređen, ali se očekuje da će biti neki vid javnog konkursa, sa mogućnošću učešća većeg broja građana. Bicikl je relativno jeftino prevozno sredstvo.
Novim biciklom po dotrajalim stazama?
Novi Sad, s druge strane, dugo nije ozbiljno ulagao u razvoj biciklističke infrastrukture. Dugogodišnja kampanja bila je potrebna da se Grad obaveže da će
u 2021. godini početi rekonstrukciju biciklističkih staza u Futoškoj ulici i na Futoškom putu, koje su u naročito lošem stanju, a veoma frekventne.
Grad je prošlog leta
pripremio projektnu dokumentaciju i građevinsku dozvolu za rekonstrukciju sedam kilometara biciklističke staze na Futoškom putu, a vrednost celokupne rekonstrukcije u Futoškoj ulici je 275,6 miliona dinara bez PDV-a.
Komentari 97
zr
mileta
/
u suprotnom se potvrdjuje ono o ucenju da se ne jede.
nama uvaljjujete mantre o biciklovima a vama kola
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar