Akcija za zaštitu životne sredine: Novosađani mogu da predlože divlju deponiju ili uništen travnjak koje treba urediti

Novosađani i Novosađanke imaju priliku da daju konkretne predloge za očuvanje i unapređenje zelenila u svojim sredinama - da sugerišu nadležnima na kojim lokacijama treba ukloniti divlje deponije, posaditi drveće, srediti uništenu površinu, postaviti travnjak ili učiniti nešto drugo za bolju sredinu.
Akcija za zaštitu životne sredine: Novosađani mogu da predlože divlju deponiju ili uništen travnjak koje treba urediti
Foto: 021.rs
Reč je o akciji "Inženjera zaštite životne sredine", udruženja koje godinama prati kako se troši takozvani "ekološki dinar" u Novom Sadu. To je iznos koji se planira budžetom grada svake godine za unapređenje životne sredine ali se, kako su Inženjeri otkrili, troši netransparentno i ne nužno u skladu sa potrebama i namenom.
 
Zato je ovo udruženje pokrenulo inicijativu za javno zagovaranje i uključivanje građana u kreiranje politike zaštite životne sredine, s namerom da se predlozi upute nadležnima u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine i izvrši konstruktivan pritisak da takozvani budžetski fond za zaštitu životne sredine zaista bude namenjen tome.
 
"Nakon što je 2018. godine Republika Srbija počela sa uvođenjem novog principa finansiranja zaštite životne sredine – primenom načela 'korisnik plaća', 'zagađivač plaća' i načela 'odgovornosti', donet je i/ili izmenjen značajan broj zakona i podzakonskih akata koji regulišu ovu oblast. Iznos od minimum 5.000 dinara godišnje na ime takozvane eko-takse (naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine) od decembra 2019. godine dužna su da plaćaju sva pravna lica; ostvareni prihodi pripadaju budžetu jedinice lokalne samouprave, a u Novom Sadu oni bi trebalo da čine Budžetski fond za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada. Nažalost, promene zakonske regulativne nisu uticale na to da građani i građanke imaju bolji uvid u rad državnih organa - dostupni podaci mnogo manje su transparentni nego u ranijem periodu, a instrumenti za učešće građana i građanki u procesima donošenja odluka i dalje nisu jasno definisani i otvoreni za primenu", naglašavaju "Inženjeri zaštite životne sredine".
 
Kako da uputim predlog?
 
Na sajtu nsekodinar nalazi se interaktivna mapa i onlajn formular, a klikom na "Mapa - prijava predloga" otvarate mapu. Sa leve strane nalaze se dve opcije: uputstvo i lista predloga, sa detaljima. Na mapi levim klikom precizirajte lokaciju za koju imate predlog i dobićete upitnik - da li se predlog odnosi na zelenilo ili otpad, koja je ulica u pitanju, sa opcijom da dodate fotografiju trenutnog problema ili situacije. Kad kliknete na "pošalji", vaši saveti biće prosleđeni "Inženjerima".
 
Sve dodatne informacije dobijaćete "u hodu".
 
Ova akcija traje do 28. februara, a potom će od 2. do 8. marta na Fejsbuku i Instagramu udruženja biti otvoreno glasanje za po dva predloga iz svake kategorije. Polovinom marta će Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine biti uručena lista predloga građana i građanki, sa apelom da se oni uvrste u godišnji Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine.
 
Kako trenutno izgleda procedura planiranja Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine može se pogledati u online publikaciji "NS eko-dinar u službi građana", koja je dostupna OVDE.
  • Дада

    18.02.2021 00:21
    Треба озеленити све површине које су прошле године преоране и разваљене због реконструкције вреловода, за почетак.
    Слажем се за жбуње, станиште слатких и корисних врапчића.
  • A

    17.02.2021 11:55
    Ligustrumi, forzicije, pirokante, mahonije, tise, to nam treba. Bez gustog žbunja od ovih biljaka nema ni vrabaca koji u njemu žive.
  • Cale

    17.02.2021 11:13
    Na kraju glasanje za po 2 predloga?! Svaki pausalac placa minimum 5000 dinara, firme do 10 zaposlenih placaju 50.000 dinara godisnje - i jednih i drugih zajedno ima preko 20.000 u gradu a bice finansirano po 2 predloga od svake kategorije? Ovo je nevidjeni bezobrazluk i pljacka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti