Umro glumac Stevan Gardinovački
Stevan Baja Gardinovački (Beograd, 1936), prvak Drame Srpskog narodnog pozorišta preminuo je u Novom Sadu posle kraće bolesti.
Više od četiri decenije bio je jedan od vodećih glumaca našeg najstarijeg profesionalnog teatra, a i po odlasku u penziju nastavio je da igra na sceni svoje matične kuće. Publika, koja ga je volela i poštovala, poslednji put ga je aplauzom ispratila sa scene pre nešto više od mesec dana kada je svojom besedom otvorio 56. Sterijino pozorje u Novom Sadu.
Glumačku karijeru Gardinovački je započeo pre pet decenija u Narodnom pozoristu u Subotici, nastavio u Zrenjaninu, da bi 1969. godine postao stalni član Srpskog narodnog pozorišta u kome se vrlo brzo uvrstio među vodeće glumce u ansamblu.Zapažene su njegove uloge u Sterijinim komedijama "Pokondirena tikva"(Jovan) i "Rodoljupci"(Žutilov), u "Dumanskim tišinama"Šnajdera (Otac Beneša), "Klaustrofobičnoj komediji"Dušana Kovačevića (MilicionerVule), Nušičevom "Pokojniku"(Spasoje Blagojević), Đeneral Milan Nedić u istoimenoj drami Siniše Kovačevića.Za ulogu Momčila Jabučila u predstavi "Bela kafa"Aleksandra Popovića 1991. godine dobio je Sterijinu nagradu.
Igrao je u desetak igranih filmova kao i nizu televizijskih drama i serija, kao što su "Balkan eskpres", "Najviše na svetu celom", "Sva ta ravnica". Za ulogu u filmu Aleksandra Đorđevića "Stići pre svitanja"1978. godine dobio je Zlatnu arenu na filmskom festivalu u Puli.Dobitnik je Oktobarske nagrade Novog Sada, 1988, niza godišnjih nagrada Srpskog narodnog pozorišta, kao i najvišeg priznanja ove kuće Zlatne medalje "Jovan Đorđević", 1996. goodine, i nagrada na Susretima vojvodjanskih pozorišta,na Filmskom festivalu u Nišu i Zlatnog rimskog novčića za afirmaciju i doprinos jugoslovenskom filmu na festivalu u Vrnjačkoj Banji.
Komentari 14
Lala
Поздрав!
daniel
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar