Učenici četvrtog razreda Gimnazije "Svetozar Marković" Lenka Stević, Relja Jocić i Strahinja Đukić su, u konkurenciji vršnjaka iz 28 članica EU i još četiri zemlje kandidata, osvojili prvo mesto, prenose Novosti.
"Naša osnovna ideja je bila da sve smeće iz novosadske gradske deponije bude smešteno u ogromne podzemne bunkere, gde bi se vremenom akumuliralo mnogo ugljen-dioksida, metana i drugih gasova, koji bi se kasnije iskoristili za zagrevanje grada i u druge svrhe", objašnjava Strahinja.
Lenka dodaje da bi se tu nakupljali štetni gasovi.
"Poput metana i ugljendioksida, koji mogu biti i korisni kada se cevima odvode i upotrebe za grejanje ili hlađenje grada, industrijskih postrojenja, da se proizvodi suvi led, da se koristi za dezifekciju ili u auto-industriji i prehrani", navodi ona.
Prema rečima direktorke Gimnazije "Svetozar Marković" Tatjane Vukadinović, značaj ovakvih projekata je velik, jer pokreće učenike i obrazovnu zajednicu.
"Ono što je ostavilo poseban utisak na mene je da evropske institucije koriste pamet i kreativnost mladih kao resurs. Ima mnogo darovite dece, koja nisu 'opterećena šablonima', koja su zakoračila u svet odraslih, te moramo da ih uključimo u rešavanje izazova s kojima se susrećemo, da im lokalne institucije i zajednica pruže, po uzoru na Samit, priliku da podele svoje ideje i ponude moderna i jedinstvena rešenja", poručuje Vukadinović za Dnevnik.
Kako navode, imali su veliku podršku profesorki biologije Ksenije Novevski i Milice Marjanović.
Kao prvoplasirani trebalo bi da učestvuju na evropskom okupljanju mladih u oktobru u Strazburu, ako to dozvole epidemiološke prilike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Jožef Visarionovič B
Jaa
Добрина
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar