Ministarstvo unutrašnjih poslova nedavno je obelodanilo planove o postavljanju više od 1.000 kamera na oko 800 lokacija, a kako bi se pratio saobraćaj.
Kamere imaju mogućnost "očitavanja" registarskih tablica po učinjenom prekršaju, na osnovu kojih na adrese vlasnika stižu nalozi zbog kršenja Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima - bilo da je u pitanju prekoračenje brzine, vožnja "žutom trakom", vožnja bez upaljenih svetala, nepoštovanje semafora i pešačkih prelaza ili nedozvoljena preticanja.
Kazne koje stižu na adrese Beograđana mogu da budu i do 120.000 dinara, u zavisnosti od prekršaja, a poslednjih nedelja se i Novosađani sve više pitaju gde su snimani i da li mogu da očekuju kaznu na kućnu adresu.
Odgovor je - ne u ovom trenutku.
Novinarka 021.rs nedeljama je pokušavala da dobije od MUP-a informaciju koja bi trebalo da bude javna, kao što je to slučaj u Beogradu. Na sajtu MUP-a nalazi se odeljak sa lokacijama kamera u ovom gradu i o ovakvom načinu kažnjavanja pisalo se u medijima, ali je MUP tek nakon intervencije Poverenika našoj redakciji dostavio odgovor na pitanje - gde su kamere i da li snimaju prekršaje, kao u Beogradu.
"Ovo ministarstvo ne poseduje dokument koji bi, u smislu napred navedene zakonske odredbe, sadržao informaciju, odnosno spisak lokacija na kojima se u Novom Sadu nalaze aktivne i neaktivne kamere za snimanje prekršaja. Za dostavu traženih informacija možete se obratiti JKP 'Informatika'. U pogledu dela zahteva kojima tražite dostavu informacije, odnosno podatka koliko je prekršaja u proteklih šest meseci snimljeno na napred navedenom području, obaveštavamo Vas da ovo ministarstvo nije u mogućnosti da izvrši pretragu tražene informacije po zadatom kriterijumu. Konkretno, u skladu s pozitivno-pravnim propisima, ovo Ministarstvo vodi jedinstvenu evidenciju saobraćajnih prekršaja. Obaveštenja o učinjenim prekršajima dostavljaju se vlasnicima vozila u vidu pisanog poziva", neobičan je odgovor ministarstva.
Informaciju da li je u Novom Sadu iko sniman i na osnovu snimka kažnjavan zbog saobraćajnog prekršaja dobili smo od "Informatike". Naime, kako za 021.rs navode u ovom preduzeću, u sistemu video nadzora grada nalaze se 42 raskrsnice, a snimci sa kamera dostupni su saobraćajnoj policiji putem dva nadzorna centra. Uvidom u snimke omogućeno im je praćenje informacija saobraćajnih tokova.
"Sistemi za automatsko evidentiranje prekršaja, koji podrazumevaju i kamere sa softverom za analitiku, u ovom momentu se nalaze u fazi testiranja i nisu u upotrebi", navode u "Informatici".
Iako bi vozače ovakva informacija mogla da ohrabri da voze bahatije na putevima, Prekršajni sud je trenutno prepun zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka zbog jednog od najčešćeg prekršaja - prekoračenja brzine.
Kako za 021.rs navode u Prekršajnom sudu u Novom Sadu, od 1. januara 2020. do 1. maja 2021. godine zaprimljeno je 1.780 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog prekoračenja brzine. To znači da svakodnevno u sud stigne evidencija o tri bahata vozača.
"U istom periodu donete su 1.372 pravosnažne presude", dodaju u Prekršajnom sudu za naš portal.
To znači da, iako kamere u Novom Sadu trenutno nisu dovoljno sofisticirane kao u Beogradu, saobraćajna policija na brojne druge načine koje zakon predviđa prati situaciju na ulicama i inicira kazne.
Inače, zbog velikog broja prekršaja, vlasnicima vozila i po nekoliko meseci nakon zabeleženog prestupa na adresu stiže obaveštenje o istom.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 25
Aco
Smešno
Medo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar