
Obavljene prve transplantacije ove godine u KCV, nakon pauze zbog kovida
U Centru za transplantaciju KC Vojvodine, u poslednjih nedelju dana urađene su tri transplantacije bubrega od živog srodnog davaoca.
Kod svih primalaca organa funkcija transplantiranih bubrega je dobra, a posleoperativni tok je dobar kod svih operisanih, kako donora, tako i primalaca organa.
Ove, za KC Vojvodine već rutinske procedure, obavljene su po prvi put u toku ove godine, nakon pauze koja je nastala zbog visokog rizika za razvoj
kovid infekcije u poslednjh godinu i po dana, što je uslovilo privremeni prekid transplantacionih procedura u KCV.
Procedure su sprovedene uz maksimalno poštovanje svih mera predostrožnosti i prevencije kovida, koje podrazumevaju vakcinaciju davaoca i primaoca,
vakcinaciju osoblja uključenog u proces transplantacije, negativne PCR testove na korona virus, kao i mere striktne izolacije bolesnika.
Uz to, od ove nedelje aktiviran je i proces prepoznavanja i dijagnostike kod preminulih davalaca organa i u slučaju moždane smrti, što predstavlja ključni momenat za ponovno aktiviranje procedura transplantacije jetre, bubrega, srca i drugih organa i tkiva koji se mogu dobiti isključivo od preminulog davaoca, uz apsolutno poštovanje volje porodice preminulih osoba i praćenje procedura zasnovanih na zakonu i pravilnicima izdatim od strane Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja, navode u KCV.
Dodaju da, istovremeno, nedavne transplantacije matičnih ćelija hematopoeze (transplantacija koštane srži) koje su obavljene na Klinici za hematologiju KC Vojvodine, što je veoma značajno za lečenje malignih bolesti krvi, ukazuje na normalizaciju režima vrhunskih medicinskih procedura u KC Vovodine, što će svakako poboljšati kvalitet lečenja bolesnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
VIDEO Mićin "ispraćen sa Ostrva": Građani saznali za sastanak naprednjaka, pa došli
27.03.2025.•
33
Gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina večeras su ispred Mesne zajednice "Ostrvo" na Limanu četiri, dočekali Limanci sa pištaljakama i vuvuzelama.
Spremite se petak u Novom Sadu: Biciklistička tura, blokada, predstave i koncert
27.03.2025.•
1
Iako će i petak biti tmuran, iz Novosadske kritične mase pozivaju sve građane na biciklističku vožnju koja se organizuje u znak sećanja na preminule u padu nadstrešnice Železničke stanice.
Tužilaštvo za organizovani kriminal formiralo Udarnu grupu za istragu tokova novca za nadstrešnicu
27.03.2025.•
21
Tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo je da je predistražnim postupkom obuhvatilo sve učesnike rekonstrukcije Železničke stanice, kao i da je formiralo "Udarnu grupu" za istragu tokova novca.
FOTO, VIDEO: Završena protestna šetnja novosadskih studenata: Ostavili pitanja tužilaštvu i BIA
27.03.2025.•
11
Novosadski studenti u blokadi, ostavili su poruke tužilaštvu ispred suda u Sutjeskoj, a Bezbednosno-informativnu agenciju upitali "kako je snimak aktivista dospeo u tabloide pre nego u tužilaštvo".
Osnovana Ustanova za socijalnu zaštitu u Novom Sadu: Korak ka odvajanju od ŠOSO "Milan Petrović"
27.03.2025.•
0
Grad Novi Sad osnovao je Ustanovu za pružanje usluga socijalne zaštite u gradu, a koja će pretežno služiti kao dnevni boravak za decu i mlade sa invaliditetom.
Šta se dešava u OŠ "Jožef Atila": Većina roditelja traži razrešenje direktorke
27.03.2025.•
4
Roditelji 911 učenika (od ukupno 1.397) i 58 zaposlenih potpisalo je peticiju za smenu direktorke OŠ "Jožef Atila" zbog, kako tvrde, njenog neprofesionalnog ponašanja.
Novosadska kritična masa poziva sutra na vožnju u znak sećanja na 16 nastradalih građana
27.03.2025.•
3
Novosadska kritična masa će sutra, 28. marta, voziti u znak sećanja na 16 tragično nastradalih građana ispod nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, a skup će biti ispred zgrade Rektorata.
Završen preliminarni izveštaj o stanju vrtića i škola u Novom Sadu, ali se ne objavljuje
27.03.2025.•
7
Preliminarni izveštaj o stanju vrtića, osnovnih i srednjih škola u Novom Sadu je završen, kažu u gradskoj vlasti za 021.rs.
Sutra "za promenu" tmurno i kišovito, suvo i uz više sunca od sledećeg utorka
27.03.2025.•
0
Petak će biti tmuran i kišovit.
"Slobodan univerzitet" danas zajedno na protestu sa studentima: "Nećemo ih ostaviti same"
27.03.2025.•
4
"Slobodan univerzitet" pozvao je akademsku zajednicu i građane da se pridruže studentima u današnjem protestu, koji se organizuje zbog hapšenja studenata i aktivista.
FOTO: Nekretnine u okolini Novog Sada - na šta sve možete da naiđete
27.03.2025.•
0
Ukoliko ste u potrazi za nekretninom, a tražite nešto što je van gradske vreve, imamo nekoliko predloga za vas.
Maturanti Jovine gimnazije pozivaju na sutrašnji skup podrške profesorima
27.03.2025.•
5
Maturanti Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" pozvali su sve na skup podrške profesorima koji će se održati u petak, 28. marta u dvorištu ove škole.
FOTO, VIDEO: Prosvetari predali zahteve Školskoj upravi u Novom Sadu i izlepili je porukama
27.03.2025.•
31
Neformalna organizacija "Prosveta uz studente" danas organizuje protest ispred Školske uprave na Bulevaru Mihajla Pupina.
Zborovi građana u Novom Sadu: Kada, gde i zbog čega?
27.03.2025.•
46
Na poziv studenata i Novosađani su počeli da organizuju zborove.
Telefoni na poklon Interventnoj policiji u Novom Sadu, "Bravo" podneo krivičnu prijavu
27.03.2025.•
14
Građanski pokret "Bravo" podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu protiv načelnika Odeljenja policije Policijske uprave u Novom Sadu.
"Pronađi svog krojača" u nedelju na Spensu: "Festival mode i šivenja u jednom"
27.03.2025.•
0
"Najlepša metraža" u Novom Sadu po prvi put organizuje jedinstven događaj koji okuplja ljubitelje tekstila, šivenja i mode, pod nazivom "Pronađi svog krojača".
Lepe vesti na kišni dan u Novom Sadu: Za 24 sata rođeno 20 mališana
27.03.2025.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 20 beba.
Novi studentski protest danas u Novom Sadu: "Da mi vas nešto pitamo"
27.03.2025.•
57
Novosadski studenti najavili su protest pod nazivom "Da mi vas nešto pitamo" za četvrtak, 27. mart.
Novosadski prosvetari pozivaju na protest danas: Glas prosvete - glas budućnosti
27.03.2025.•
40
Neformalna organizacija "Prosveta uz studente" poziva građane na protest ispred Školske uprave u Novom Sadu u četvrtak, 27. marta.
Šta vas očekuje sutra u Novom Sadu: Protesti, kiša i još ponešto
26.03.2025.•
0
Kiša i u četvrtak. Ipak, nadamo se da vas to neće sprečiti da dan provedete lepo i posetite neki od događaja u Novom Sadu.
FOTO Protest srednjoškolaca u Novom Sadu: Pošta nastradalima i podrška studentima
26.03.2025.•
3
Više stotina srednjoškolaca, zajedno sa ostalim građanima, šetalo je danas ulicama Novog Sada u znak podrške studentima u blokadi.
Komentari 6
Sandra
Ako to ne znate,znači da ste imali sreće da vam isti ne trebaju.
Dr Jelača Bojan na prvom mestu. Naklon do poda!
Pišta
Hm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar