Rekonstrukcija stare barokne kapije iz 1748. godine počela je krajem februara ove godine, a sada se radovi privode kraju.
Radnici su u utorak odneli skelu i prolaznici mogu da vide kako izgledaju kapija i bedem koji pripadaju zgradi Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Kapija se, zbog toga što je bila u ruševnom stanju, neko vreme nije ni koristila, a sada će, konačno, moći da bude otvorena i da kroz nju prolaze oni koji se upute ka Akademiji.
Pred početak obnove
Kapija je obnovljena na inicijativu Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada. Radovi su podrazumevali uklanjanje bilja i zelenila koje je bilo uraslo u strukturu zida, obijanje trošnog maltera, popunjavanje pora i pukotina na zidu, ugradnju novih drvenih vrata i bravarije, kao i farbanje ogradnog zida.
Rekonstrukcija je urađena u skladu sa izvornim stanjem i izgledom kapije, vrata i bravarija su izrađena prema originalnim vratima, a koristili su se materijali koji su namenjeni renoviranju istorijskih objekata.
Kako je zabeležila Donka Stančić u "
Umetničkoj topografiji Novog Sada", ovaj objekat je kroz istoriju bio poznat i kao Visarionova bolnica, Špitalj, te Ubogi dom za beskućnike i bolesne.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
Sunce
/
jednu kapiju je srusio kralj aleksandar a drugu komunisti
.
Kao sto je neko rekao, protiv cirilice kao pisma nista.
Ali jako je primetna disproporcija u izboru pisma kojima su izvrljane i naruzene fasade - cirilica; i pisma koje Novosadjani dominantno koriste - latinica.
Vama nije malo cudno da u ovoj meri dominiraju cirilicni grafiti?
Uostalom, za koji dan ce svakako osvanuti i na ovom zidu.
Zahvaljujuci patriJotama, cirilica je od nacionalnog postala nacionalisticki simbol.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar