Mnoštvo sudskih predmeta o nestalim bebama u Novom Sadu, roditelji traže odgovore

Ukupno 99 predmeta u radu je u Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije novosadskog Višeg suda, a tiču se slučajeva nestalih beba.
Mnoštvo sudskih predmeta o nestalim bebama u Novom Sadu, roditelji traže odgovore
Foto: 021.rs
Obuku za postupanje u ovim slučajevima prošlo je šestoro sudija i oni postupaju u ovim postupcima, piše Dnevnik.
 
Po rasporedu suđenja, veliki broj ovih predmeta je u julu, ali su oni za sada zatvoreni za javnost.
 
Ima i postupaka u kojima su roditelji podneli odvojene zahteve za utvrđivanje činjeničnog stanja, pa su oni na kraju spojeni. Do sada je okončan jedan predmet.
 
"Ta ročišta su u fazi zakazivanja saslušanja stranaka. Predlagači uglavnom predlažu veliki broj svedoka. Oni dostave dokumentaciju kojom raspolažu i koju su prikupili uglavnom tokom godina. Inače, u ovim slučajevima koji se vode u celoj Srbiji, a u Novom Sadu za područje Apelacionog suda, nema dvostranačkog postupka. Prisutni su predlagači i njihovi punomoćnici, koji im i mogu biti dodeljeni ako ih nemaju. I uz dokumentaciju, sud se ipak obraća službama i organizacijama za koje smatra da bi mogle pridoneti utvrđivanju činjenica o statusu nestalih beba", navodi sudija Posebnog odeljenja Ana Stamenić.
 
Ona navodi da su stranke u pomenutim postupcima roditelji ili, u slučaju njihove smrti, najuža rodbina. Radi se o vanparničnom postupku, a ne o krivičnom. Ako se utvrdi činjenica o smrti, utvrđuje se gde se telo nalazi, ako se to ne može utvrditi, onda se konstatuje da se to ne može utvrditi, ni status smrti ni status života, na osnovu dokumentacije, dokaza i iskaza ispitanih svedoka.
 
Do sad su saslušavani samo predlagači, bez svedoka. Radi se o tome da roditelji prvi put dobijaju priliku da ih neki državni organ i Sud sasluša i da kažu na koga i šta sumnjaju. Na primer, nepoštovanje protokola, zavođenje pacijenta, izdavanje potvrda o smrti, upisivanja činjenica o smrti u lokalnim samoupravama, greškama policije, nepravovremenim upisivanjem podataka, mestima sahranjivanja tela, kremiranjima bez saglasnosti roditelja...
 
Do sad se o ovoj temi raspravljalo na nivou radnih grupa, odbora udruženja, zaštitnika građana...
 
"Za najveći broj predmeta, možda i 99 odsto, mi zasad nemamo gotova veštačenja niti 'sazrele predmete' za presuđenje. U tri predmeta od navedenih 99 pronađeni su takozvani parafinski kalupi za DNK analize. U jednom predmetu je Biološki fakultet u Beogradu ocenio da materijal nije podoban za analizu", objašnjava Stamenić za Dnevnik.
 
Najstariji predmet odnosi se na dete rođeno 1965. godine, a među najmlađe predmete spada onaj za nestalu bebu iz 2001. godine.
 
"Sud može, u slučaju da je izvršeno krivično delo, bez obzira na to što se ovde radi o vanparničnom postupku, da sastavi krivičnu prijavu i obavesti tužilaštvo. Najveći broj predlagača se već ranije i obratio, paralelno s ovim postupcima, Tužilaštvu i podnosili krivične prijave, pre stupanja na snagu novog zakona, a odnosile su se mahom na otmice dece, ali i druga krivična dela. Sad to može da se kvalifikuje na drugi način, kao trajno delo otmice, za koju nije nastupila zastara", navodi sudija Stamenić.
 
Sud može da donese tri različita oblika rešenja - da utvrdi činjenice o smrti i gde se telo nalazi, da konstatuje da ne može da utvrdi činjenice o smrti ili da utvrdi da je dete živo i gde se nalazi.
  • Mirko

    08.07.2021 16:41
    Čisto da se zna da ovo forsira EU da se reši.
    Naši bi se i dalje ponašali janjičarski.
    Jbg.toliko nas vole naši.
  • Marija

    08.07.2021 12:38
    Nemoguće da su svi krali decu!
    Da,da jesu. Na odredjenim mestima i imali su zaštitu.
    Ako se ovo ne reši nema ni države.
    Roditelji uz vas sam svim srcem, pratim sta se dešava, imate moju podršku.
  • Zla...

    08.07.2021 12:12
    Prvo
    Ovo bi zaista moralo PRVO da se "rasčivija" i zaustavi !
    Gre'ota je i zločin !
    Zar je moguće da niko, ama baš niko, bar na samrti nije rekao šta je činio?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti