Novosađanka dobila EPS na sudu zbog troška na računu, uključuje se i Vrhovni sud da reši sporove
Viši sud u Novom Sadu presudio je u korist Novosađanke koja je tužila Elektroprivredu Srbije zbog naplate "troška garantovanog snabdevača".
Foto: 021.rs
Pitanje naplate "troška garantovanog snabdevača" ovih dana izaziva veliku buru zbog mogućnosti masovnih tužbi protiv EPS-a. Sve je počelo od objavljivanja presude Višeg suda u Užicu, koji je presudio u korist korisnika električne energije, po čemu je EPS građaninu morao da nadoknadi 6.000 dinara, koje je od 2014. platio po osnovu spornog troška.
I dok u EPS-u tvrde da se trošak snabdevača ne odnosi na trošak izdavanja i slanja računa, već pokriva "deo opravdanih troškova snabdevača", koje odobrava Agencija za Energetiku, u Udruženju "Proces" za 021.rs navode upravo suprotno.
"Kroz 'trošak garantovanog snabdevača' EPS naplaćuje štampanje, izdavanje i slanje računa potrošačima, što je u suprotnosti sa članom 12 st. 4 Zakona o zaštiti potrošača, a osim toga nije poznato koji sve stvarni troškovi ulaze u navedenu naknadu budući da EPS nikada nije objavio strukturu tog troška, pa kako potrošač ne zna šta zapravo plaća ta naknada nema osnova. Isti slučaj postoji i sa troškovima obrade kredita koje su naplaćivale banke", navode u Udruženju "Proces".
EPS ni posle nekoliko dana čekanja nije odgovorio na pitanja 021.rs u vezi sa novosadskom presudom, kao ni u vezi sa naplatom ovog troška, iako je u međuvremenu njihova služba za informisanje slala medijima saopštenje da će podneti krivičnu prijavu protiv Udruženja "Efektiva".
Šta kaže novosadska presuda?
Ranije je ukazivano na neuravnoteženu praksu sudova u sporovima za naplatu troška. Takav primer je u Novom Sadu, s obzirom na to da je Osnovni sud odbacio tužbu Novosađanke protiv EPS-a. Uložena je žalba i o svemu je odlučivao Viši sud u Novom Sadu, koji je presudu preinačio u korist građanke. Ova presuda je postala pravnosnažna i izvršna u aprilu ove godine.
U presudi Višeg suda se konstatuje da računi za utrošenu električnu energiju ne sadrže jasne i precizne informacije koju uslugu potrošač plaća kroz "trošak garantovanog snabdevača".
"Troškovi koji nastaju u isporuci električne energije moraju biti jasno opredeljeni, transparentni, i u vezi sa obavezom naknade istih i njihovom strukturom ne sme da postoji nedoumica kod potrošača. Okolnost da je tužiocu bilo poznato da račun za utrošenu električnu energiju uključuje stavku 'trošak garantovanog snabdevača', kao i da je Metodologijom za određivanje cene električne energije za garantovano snabdevanje utvrđeno da su troškovi garantovanog snabdevača predviđeni za sve kategorije kupaca u jednakom iznosu i da se tarifa garantovanog snabdevača izražava po mestu isporuke, nije od značaja, s obzirom da ni u računu, niti u Metodologiji nije jasno navedeno na šta se odnose troškovi garantovanog snabdevača, odnosno koja usluga je obuhvaćena navedenim troškovima", navodi se u presudi.
Kroz pretraživanje internetskih arhiva može se pronaći da je Agencija za energetiku na svom sajtu imala opis "troška javnog snabdevača", u kojem se navodi da se njime naplaćuju troškovi koji nastaju u poslovanju s kupcima, kao što je zaključivanje ugovora, izrada obračuna, štampanje i slanje računa, info centra što je razlog zbog kog se plaća i u mesecima kada nema potrošnje.
"Iz navedene objave Agencije za energetiku proizilazi da 'troškovi javnog snabdevača' obuhvataju troškove izdavanja računa, što je protivno odredbi člana 12 Zakona o zaštiti potrošača", ukazuje Viši sud, obrazlažući da je zabranjeno naplaćivanje izdavanja i slanja računa potrošaču.
Sud je ukazao i na to da je protivno zakonu naplaćivanje troškova info centra, jer je, u ovom slučaju EPS, dužan da obezbedi korisnicima besplatnu telefonsku liniju za obaveštavanje i odgovore na pitanja.
U međuvremenu, Agencija je promenila opis, pa umesto "troška javnog snabdevača" postoji "trošak garantovanog snabdevača" kroz čiji opis nije najjasnije šta to građani tačno plaćaju. Upravo ova promena iz "javnog" u "garantovano" za Viši sud u Novom Sadu nije relevantna.
"U svakom slučaju, čak i kada se ne bi cenilo izjašnjenje Agencije dato na internet sajtu, ostaje zaključak da je predmetni 'trošak garantovanog snabdevača' naplaćen protivpravno", navodi se u presudi u koju je 021.rs. imao uvid.
EPS je mogao da objasni... da je hteo
Kako smo već naveli, Elektroprivreda Srbije nije odgovorila na pitanja 021.rs, iako je njihova služba za informisanje bila vredna i preko vikenda. Tako ostaje nepoznato da li će EPS na bilo koji način promeniti praksu naplate "troška garantovanog snabdevača", ali i to da li bi masovne tužbe mogle da ugroze poslovanje.
U svojim medijskim nastupima EPS je naveo kako je presuda iz Užica, koja je prva dospela u javnost, "izuzetak u sudskoj praksi", kao i da to potvrđuju 202 odbijena tužbena zahteva od ukupno 206 okončanih sudskih postupaka.
Međutim, ostaje nepoznato zbog čega nije jasno objašnjeno građanima šta im se tačno naplaćuje. Umesto toga, EPS je postupio sa pozicije moći i naplaćivao trošak, verovatno se vodeći time da korisnici neće uložiti dodatni napor da saznaju za šta im se tačno uzimaju pare.
A nije da nisu imali priliku da objasne. Još 2015. godine u posebnom izveštaju Zaštitnika građana koji se tiče ostvarivanja prava potrošača električne energije, navedeno je da nadležni "nisu učinili razumljivim i jasnim šta obuhvataju troškovi pod nazivom 'troškovi javnog snabdevača' i 'obračunska snaga', razloge zbog kojih kupci te troškove snose i razloge zbog kojih ih plaćaju i kada ne troše električnu energiju".
"Nije nam poznato da li je EPS ikada uložio dodatne napore da pojasni o čemu se radi, a o zakonitosti ovih troškova će na kraju krajeva odluku doneti sud", poručuju u "Procesu".
"Efektiva" je na svom sajtu objavila i odgovor iz EPS-a jednom potrošaču, iz 2019. godine, u kojem se navodi kako "trošak garantovanog snabdevača" služi "za pokriće troškova obračuna, izrade računa, poštanskih troškova".
Šta dalje?
U "Procesu" kažu za 021.rs da praktično svako ko ima brojilo na svoje ime može da tuži EPS.
"Svako ko plaća račun za struju i brojilo se vodi na njegovo ime, dakle svi vlasnici brojila, od septembra 2014. godine do danas, može da tuži EPS. Građani mogu da dobiju povraćaj sredstava koja su svih ovih godina plaćali EPS-u pod stavkom 'trošak garantovanog snabdevača' neosnovano, naravno ukoliko sud utvrdi neosnovanim naplatu ovih troškova (plus pokrivanje troškova postupka)", dodaju u ovom udruženju.
A brojila je mnogo - oko 3,6 miliona. Međutim, ulazak u spor sa EPS-om znači borbu protiv države, a iskustvo pokazuje da će ona uložiti značajne napore da, najpre, zaštiti sebe.
Iako su se u EPS-u u nekoliko navrata pozivali na Vrhovni sud, Osnovni sud u Kruševcu je inicirao pokretanje postupka za rešavanje ovog pravnog pitanja pred Vrhovnim kasacionim sudom (VKS). Da stvari možda i ne krenu baš po volji građana koji se odluče na tužbu protiv EPS-a, pokazuje i razlog pokretanja inicijative pred VKS. Kako je javio Tanjug, to je učinjeno "radi izbegavanja neujednačene sudske prakse i velikog broja tužbi".
"Ova inicijativa pokrenuta je u cilju preduzimanja odlučnih koraka za očuvanje ugleda pravosuđa kroz ujednačenu sudsku praksu i kroz jednaku primenu prava, kao i sprečavanja nenadoknadive štete koja na ovakav način može potencijalno nastupiti", poručio je vršilac funkcije predsednika Osnovnog suda u Kruševcu Slobodan Ivanović.
VKS bi o ovom pitanju trebalo da odluči u roku od dva meseca. Na izjašnjavanje Vrhovnog kasacionog suda o ovim sudskim postupcima pozvala je i Nacionalna organizacija potrošača Srbije (NOPS).
Oni su naveli da godinama unazad apeluju na to da troškovi štampanja i dostavljanja računa potrošačima ne smeju dodatno da se naplaćuju, ali da u EPS-u tvrde da to ne čine, već da je "trošak garantovanog snabdevača" deo opravdanih izdataka koji je odobrila Agencija za energetiku i koji je uskladu sa Zakonom o energetici.
"S obzirom na to da je sudska praksa po ovom pitanju neujednačena i da postoje brojne nejasnoće, konačnu odluku moraće da donese Vrhovni kasacioni sud, koji bi na sednici Veća građanskog odeljenja trebalo da zauzme načelni obavezujući stav o ovom pitanju, kao što je to uradio po pitanju troškova bankarskih kredita. U slučaju da građani pokrenu parnicu i izgube je (u slučaju da Vrhovni kasacioni sud zauzme stav da je trošak garantovanog snabdevača opravdan i u skladu sa zakonom), sebe mogu da dovedu u situaciju da plaćaju dodatne sudske i troškove advokata", poručuju u NOPS-u.
U svom zaključku su izneli sumnju - "svako masovno pozivanje i 'uvlačenje' u sudske postupke sa neizvesnim ishodom nije u funkciji zaštite kolektivnih interesa potrošača, već nečijih ličnih interesa".
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
Odavanje počasti poginulima u padu nadstrešnice u petak u kampusu Univerziteta
21.11.2024.•
3
Grupa nastavnika i saradnika Filozofskog fakulteta pozvala je zaposlene i studente Novosadskog univerziteta da se pridruže akciji "Zastani, Srbijo!".
Majka nastradale u Novom Sadu: Hapšenja ne bi bilo da nije bilo protesta
21.11.2024.•
31
Zorica Ruman, majka Anđele Ruman iz Stare Pazove, devojke koja je poginula u nesreći u Novom Sadu, kaže da možda niko od odgovornih ne bi bio uhapšen da nije bilo pritiska javnosti.
Tužilaštvo za organizovani kriminal: Dela osumnjičenih za pad nadstrešnice nisu u našoj nadležnosti
21.11.2024.•
4
Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) za sada neće postupati u predmetu u slučaju nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Tmuran petak sa susnežicom u Novom Sadu: Radionice za decu, predavanja, koncerti...
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica, ali tu su i koncerti, predstave i razne aktivnosti u Novom Sadu da poprave raspoloženje.
Vučić: Nema više ostavki, do hapšenja nije došlo pod pritiskom demonstranata
21.11.2024.•
48
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da više neće biti ostavki i da će nadležni organi "nastaviti da rade svoj posao".
Novaković: Stvari će početi da se rešavaju kada osoba A.V. završi u tužilaštvu zbog korupcije
21.11.2024.•
2
"Suštinski, pala nam je korupcija na glavu", rekao je narodni poslanik i bivši gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković.
Inženjerska komora: Sud časti prikuplja dokumentaciju za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
21.11.2024.•
3
Inženjerska komora Srbije saopštila je da je njen Sud časti preduzeo radnje u vezi sa prikupljanjem dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu.
Uhapšena još jedna osoba zbog nesreće na Železničkoj stanici, dok se za jednom traga
21.11.2024.•
7
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je još jedna osoba uhapšena danas zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Pogačar: Ukoliko Relja ne bude pušten, tek će onda uslediti blokade svih institucija
21.11.2024.•
5
Opozicija će nakon saslušanja studenta Akademije umetnosti u Novom Sadu Relje Stanojevića odlučiti kako će dalje postupati, rekao je gradski odbornik pokreta Bravo Miran Pogačar.
Opozicija: Novosađani će sutra poručiti gradonačelniku da ne može izbeći odgovornost
21.11.2024.•
14
Novosadska opozicija koja učestvuje u radu Skupštine grada pozvala je građane da se u petak, 22. novembra, u 11.52 časova, pridruže akciji i zastanu na 15 minuta.
Brnabić o hapšenju za nesreću: Tužilaštvo podleglo pritiscima ulice i uplašilo se najgorih
21.11.2024.•
44
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić navela je da je Tužilaštvo "podleglo pritiscima ulice".
Advokat traži da se Vučević i Gojković izbrišu iz imenika AKV
21.11.2024.•
23
Advokat Ivan Gunjić zatražio je od Upravnog odbora Advokatske komore Vojvodine da se iz imenika obrišu premijer Srbije Miloš Vučević i premijerka Vojvodine Maja Gojković.
VIDEO: Završena blokada novosadskog suda, o daljim koracima nakon saslušanja Relje Stanojevića
21.11.2024.•
38
Treća šestočasovna blokada zgrade novosadskog suda i tužilaštva završena je nešto pre 14 časova.
Sutra tmurno u Novom Sadu, očekuje se susnežica
21.11.2024.•
0
Petak će biti tmuran i očekuje se susnežica.
Od istrage nesreće u Novom Sadu moglo bi da zavisi i otvaranje poglavlja sa EU
21.11.2024.•
12
Otvaranje poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom moglo bi da zavisi od načina na koji se bude vodila istraga za nesreću u Novom Sadu.
Dačić o blokadi suda u Novom Sadu: Dosta je bilo maltretiranja policije
21.11.2024.•
12
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policija danas sve uradila po nalogu tužilaštva i obezbedila dovođenje ljudi koje je tužilastvo tražilo.
Nastavak rasprodaje imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati"
21.11.2024.•
1
Oglašena je prva prodaja nepokretne imovine novosadske firme "Dunav grupa agregati" u Zrenjaninu.
VIDEO: Studenti Filozofskog i FPN-a u Beogradu prekinuli nastavu na 15 minuta za žrtve u Novom Sadu
21.11.2024.•
1
U znak solidarnosti sa žrtvama nesreće u Novom Sadu, studenti Filozofskog fakulteta i Fakulteta političkih nauka u Beogradu u 11.52 prekinuli su nastavu na 15 minuta.
U petak bez blokade novosadskog suda: Građani pozvani da se zaustave na 15 minuta
21.11.2024.•
1
U petak, 22. novembra neće biti blokade novosadskog suda, već će oni koji se u 11.52 časa zateknu ispred tog objekta učestvovati u simoboličnoj akciji, saznaje 021.
Opozicija o hapšenju Vesića i Tanasković: Zakasnela i nedovoljna, pokušaj da se umiri javnost
21.11.2024.•
2
Stranke opozicije i pojedini političari oglasili su se nakon objavljivanja informacije da su zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu uhapšeni Goran Vesić, Jelena Tanasković i drugi.
Šta do sada znamo o uhapšenima zbog nesreće u Novom Sadu: Od ministra do projektanta
21.11.2024.•
24
Jedanaest osoba je uhapšeno zbog nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je u obrušavanje nadstrešnice poginulo 15 osoba, a dve su još uvek u teškom stanju.
Komentari 35
Lanmi
Čika
radivoje miljanic
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar