Od Plavšića su se oprostili porodica, prijatelji, Fakultet tehničkih nauka, članovi Katedre za mašinske konstrukcije, transportne sisteme i logistiku, Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo.
Prof. dr Momir Plavšić rođen je 1932. godine u Bačkoj Palanci, u zemljoradničkoj porodici, gde je završio osnovnu školu i niže razrede gimnazije.
Gimnaziju je završio 1951. godine u Novom Sadu, a 1953. godine diplomirao je na Višoj pedagoškoj školi u Novom Sadu, grupa matematika-fizika. U toku školske 1953/54. godine završio je školu rezervnih vojnih oficira.
Mašinski fakultet u Novom Sadu, danas Fakultet tehničkih nauka, upisao je 1960. godine, a diplomirao je oktobra 1964. godine na mehanizacijskom odseku.
Od 1964. do 1968. radio je u preduzeću Industrija mašina "Pobeda" u Novom Sadu na poslovima operativno-planske pripreme proizvodnje. 1968. godine izabran je u zvanje asistenta na Mašinskom fakultetu u Novom Sadu.
Godine 1973. odbranio je magistarski rad pod naslovom "Analiza opterećenja i određivanje optimalnih parametara obrtnog postolja univerzalnog bagera" na Mašinskom fakultetu u Beogradu. 1981. odbranio je doktorsku disertaciju na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu pod naslovom "Prilog određivanju osnovnih parametara vibracionih razrivača" i time stekao titulu doktora tehničkih nauka.
Kao istaknuti pedagog, Momir Plavšić dobio je 1988. godine zlatnu plaketu za životno delo u obrazovno-pedagoškom radu od Udruženja univerzitetskih profesora i naučnika Srbije Univerzitetskog odbora u Novom Sadu. Takođe, 1981. godine, dobio je zahvalnicu za uspešnu saradnju i učešće na projektovanju i izgradnji fabrike montažnih elemenata GIK "1. maj" u Bačkoj Topoli.
Kao redovni profesor, 1997. otišao je u starosnu penziju.
Sahrana će se održati u četvrtak, u 11:15 časova, na Gradskom groblju u Novom Sadu.
Komentari 6
/
Raja
Hvala mu na znanju koje mi je preneo i koje sam koristio tokom citave svoje inzinjerske karijere.
Neka mu je vecna slava.
Noj(e)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar