FOTO: Miran protest zbog presude Kepirou
Ni kiša nije sprečila okupljene, pretežno starije građane, da saslušaju članove Društva za očuvanje sećanja na holokaust i Pavla Šozbergera, jednog od retkih novosadskih Jevreja koji je preživeo holokaust, koji su izrazili svoje neslaganje sa oslobađajućom presudom Kepirou. Predstavnik udruženja "Holokaust" Aleksandar Veljić rezignirano je poručio da su "Novosađani očigledno procenili da oslobađanje krvnika koji je pod led poslao nekoliko hiljada njihovih sugrađana, predaka i rođaka, ne zaslužuje pažnju i vreme". - Valjda je bilo potrebno da se pobije dva puta više ljudi, pa da pojedinci izađu iz svojih domova i zahtevaju pravdu sa ovoga mesta - rekao je Veljić.
Potom se kolona mirno zaputila kroz Modenu, ka Sokolskom domu, gde su fašisti zatvarali žrtve pre nego što su ih u januaru 1942. godine odvodili na kupalište Štrand, ubijali i bacali pod led u Dunav. Ovde su okupljeni zapalili sveće i održali minut ćutanja u zank sećanja na sve žrtve.
Podsećamo, izvršni odbor Jevrejske opštine Novi Sad odlučio je da ne pozove kolektivno svoje članstvo da podrži protestnu šetnju zbog mogućnosti da protest bude ispolitizovan.
Šandor Kepiro (97) prvostepenom odlukom suda prošle sedmice je oslobođen optužbi za učešće u Novosadskoj raciji januara 1942. godine. Mađarsko tužilaštvo najavilo je da će uložiti žalbu na ovu presudu.
Kepiro je optužen da je u januaru 1942. godine kao žandarmerijski kapetan učestvovao u sprovođenju Novosadske racije u kojoj je, prema navodima optužnice, pobijeno najmanje 1.246 građana Novog Sada, najviše Jevreja, Srba i Roma, među kojima i 168 dece. Pojedini istraživači tvrde da je tokom Racije u Novom Sadu ubijeno i više od 4.000 osoba. Kepiro je pred kraj rata i posle rata od strane mađarskih vlasti bio dva puta osuđivan, na 14 i na 10 godina zatvora, zbog učešća u Raciji. Kaznu nikada nije odslužio, jer je nakon rata pobegao u Austriju, a potom u Argentinu, odakle se u Mađarsku vratio 1996. godine i dobio penziju od države.
Protest, pod sloganom "Kriv je!", održan je pod blagoslovom direktora centra "Simon Vizental", Efraima Zurofa, ujedno i čoveka koji je locirao Kepira u Budimpešti, i dokaze protiv njega dostavio mađarskom pravosuđu. Optužnica protiv Kepira podignuta je u februaru 2011. godine, a suđenje je počelo u maju.
Komentari 24
lala
Vaskez NS
Ali to znači da želim da se zna istina i o zločinu u Novom Sadu i da se o njemu konačno otvoreno govori. Šta se desilo, ko su žrtve a ko zločinci. Iako u ovom kontekstu neprimereno zvuči - nebitno koliko je vode Dunavom proteklo od tada, zločin nema naciju kojoj "ekskluzivno pripada" i nikada ne zastareva.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar