Sistematski pregledi dece u Novom Sadu: Da li ste dobili poziv pedijatra?

Sistematski pregledi izuzetno su bitni za zdravlje dece i mladih. Da li je vaše dete išlo na sistematski pregled u dom zdravlja?
Sistematski pregledi dece u Novom Sadu: Da li ste dobili poziv pedijatra?
Foto: Pixabay
Nova školska godina vodi sa sobom pitanje zdravlja đaka, a pojedini zdravstveni problemi često se otkrivaju na preventivnim pregledima. 
 
Koliko često novosadski mališani idu na sistematske preglede, ko ih i na koji način organizuje i koji problemi postoje pri organizaciji istih pitanja su koja postavljaju brojni roditelji, a novinari 021.rs prosledili su ih nadležnima u Domu zdravlja "Novi Sad".
 
Ko sprovodi sistematske preglede dece u Novom Sadu i u kojim uzrastima dece?
 
DZ NS: Deca u Novom Sadu obavljaju sistematske preglede od rođenja do navršenih 18 godina života kod svog izabranog lekara. Ritam sistematskih pregleda određen je stručno metodološkim uputstvom - u prvoj godini života dete ima šest sistematskih pregleda, u drugoj godini života dva, a svake naredne godine po jedan sistematski pregled.
 
Gde se odvijaju sistematski pregledi dece? 
 
DZ NS: Sistematski pregledi obavljaju se u prostorijama savetovališta gde se pregledaju samo zdrava deca.
 
Šta ako dete nikad nije imalo sistematski pregled? Da li pedijatri imaju te evidencije?
 
DZ NS: Ako dete nije imalo sistematski pregled, pedijatar i pedijatrijska sestra to evidentiraju i pozivaju roditelje te dece da dovedu dete na sistematski pregled. 
 
Šta ukoliko se na sistematskom pregledu uoče određeni problemi (na primer, deformitet kičme)?
 
DZ NS: Sistematski pregledi i služe tome da se na vreme uoči zdravstveni problem i prevenira bolest. Sve što nije u domenu rada pedijatara šalje se na konsultativne preglede lekarima drugih specijalnosti. Ove preglede zakazuje izabrani pedijatar deteta, a roditelj nakon obavljenog konsultativnog pregleda nalaz specijaliste  koji je obavio pregled donosi pedijatru radi daljeg praćenje i postupanja.    
 
Koliko dece svake godine u proseku obavi sistematski pregled? Da li se beleži trend rasta ili pada dece na ovim pregledima?
 
DZ NS: Svako dete treba da obavi sistematski pregled prema planu i programu za dati uzrast prema propisanom stučnom uputstvu i naš je prioritet da se to i ostvari. Od 2019. kada smo se suočili sa epidemijom  Covid infekcije, sistematski pregledi su ostvareni u nešto manjem obimu od uobičajenog, ali se organizujemo tako da nadoknаdimo te preglede, pogotovo u mirnijem delu epidemijskih događanja. Za vreme epidemije posebnu pažnju smo obraćali na sprovođenje sistematskih pregleda dece mlađih uzrasta prilikom kojih su deca dobijala zakonom obavezne vakcine, da zbog nevakcinisanja ne bi došlo do pojave drugih zaraznih bolesti koje se vakcinom mogu sprečiti kao i na decu sa hroničnim problemima kako se postojeće stanje ne bi pogoršalo.  
 
Glavna dilema koju roditelji imaju je ko inicira i organizuje sistematske preglede. Nekada su đaci u grupama odlazilu u ambulante na preglede, ali roditelji s kojima smo razgovarali tvrde da njihova deca godinama nisu bila na sistematskom pregledu.
 
U Domu zdravlja "Novi Sad" kažu za 021.rs da sistematski pregled mališana iniciraju pedijatar i pedijatrijska sestra, te da je tako otkako u primarnom sistemu postoje izabrani lekari.
 
"Taj broj pregleda je određen stručno metodološkim uputstvom i poštuje se za svaki uzrast. U toku prve godine života, potrebne informacije o načinu obavljanja sistematskih pregleda daju patronažne sestre, koje ulaze u kuću svake novorođene bebe. Prilikom svake posete deteta na sistematski pregled, lekar i sestra informišu roditelja kada bi trebalo ponovno da dovedu dete na sistematski u narednom periodu, dajući u pisanoj formi dan i vreme dolaska", kažu u domu zdravlja za 021.rs.
 
U ustanovi navode i najčešće razloge, kako kažu, neuspelih kontaktiranja roditelja.
 
"Roditelji dece većinom koriste mobilne telefone i često menjaju brojeve i tu promenu ne prijavljuju zdravstvenim radnicima, pa prilikom telefonskih poziva nemamo  mogućnost da kontaktiramo i pozovemo njihovo dete na pregled. Osim toga, mladi ljudi, roditelji, često menjaju i adresu stanovanja i to ne prijavljuju medicinskoj sestri izabranog lekara, koja treba to da evidentira u zdravstveni karton, baš zbog dobre saradnje oko brige za zdravlje njihovog deteta, jer često poziv za vakcinaciju, a samim tim i za sistematski pregled upućuje se i poštom", kažu u domu zdravlja.
 
U domu zdravlja dodaju da pojedini roditelji ne žele da dovode decu na sistematske preglede jer se boje vakcinacije.
 
"Nažalost, sve učestalija praksa odbijanja davanja vakcina deci od strane roditelja dovodi do toga da roditelji iz straha da dete dobije vakcinu koji oni ne žele, ne dovode dete na zakazan sistematski pregled", kažu u domu zdravlja za naš portal.
 
U ustanovi zaključuju da su "za obavljanje sistematskih pregleda podjednako odgovorni i lekari i roditelji, a i škole koje, kao bliski partneri u očuvanju i promovisanju zdravlja treba da govore o značaju preventivnih pregleda i vakcinacije".
 
021 vas pita:
 
Da li se u školi koje pohađa vaše dete govorilo o sistematskim pregledima? Da li vam je stigao poziv od doma zdravlja za sistematski pregled deteta? Da li škola učestvuje u organizaciji pregleda?
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • đurđica

    03.09.2021 20:18
    sistematski
    Svake godine školska deca idu na sistematske preglede, pitanje je samo koliko su oni dobri. Rekla bih da su rutinski i površni. Na roditeljima je da uoče sve...Ovo je realnost.
  • mara

    03.09.2021 13:56
    Bajka
    Ne funkcioniše, možda je tako u nekom Pravilniku, ali u praksi - potpuno netačno. Sistematski sami zakazujemo, direktno sa sestrom, dakle ne može preko call centra. Nikada nismo poziv dobili (dete 12 godina), a posebno ne ovaj "unapred", odnosno na tekućem pregledu za sledeći.
  • Neba

    03.09.2021 12:47
    jao dom zdravlja, to samo na instagramu funkcioniše....



Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti