U novosadskim domovima sve više guštera i tarantula
Novosađanin Momčilo Stajić, svoju zainteresovanost za ove neuobičajne kućne ljubimce otkrio je pre mnogo godina. "Pre desetak godina sam otišao s drugarom za Pariz na ekskurziju. Tada mi je pričao o gušterima, na šta sam se zagrejao jer sam već držao ribice, hrčke, ptičice i ostale ljubimce. Tada sam kupio prvog guštera. U međuvremenu sam nabavljao neke nove životinje. Sve sam to držao u kući, dok soba nije postala mala i dok me mama nije izbacila", priča Momčilo.
Momčilo danas poseduje svoju uzgajivačnicu, u kojoj osim guštera, gaji i paukove, kameleone, zmije i druge životinje ne tako tipične za naše krajeve. Osim egzotičnih ljubimaca, u posebnim prostorijama čuva bube i glodare kojima hrani svoje mezimce.
"Tražio sam prostor koji će biti namenjen baš za držanje tih životinja. Sad već imamo, pa tačan broj ne znamo ni sami, pošto se svaki dan nešto novo izlegne a pauci su inače mnogobrojni u leglima, ima ih sigurno oko 2.000. Imamo oko 100 vrsta paukova, dvadesetak vrsta zmija i sedam, osam vrsta guštera", kaže Momčilo.
Bežanje iz terarijuma, u kojima se ove životinje čuvaju, je kaže Momčilo neizbežno, jer one reaguju instinktivno i majstori su za beg. I dok jedni ove životinje obožavaju i jedva čekaju da ih izvuku iz terarijuma i uzmu u ruke, drugi ne razumeju potrebu da se gmizavci i paukovi čuvaju u kućama.
Pitali smo Novosđane kako bi reagovali kada bi znali da u svom komšiluku imaju pitona, smuka ili tarantulu i da li bi ih plašila mogućnost da komšijski kućni ljubimac domili i do njihovih vrata.
"Ako bih bio dobar sa komšijom hranio bih tu zmiju, i pomagao da bude zdrava i lepa".
"Posećivala bih komšiju svaki dan".
"Uvažavam kad neko voli kućne ljubimce. Ne bi me iritiralo".
"Bio bih oprezan, zbog eventualnog ugriza ili neke infekcije šta znam, ali mi generalno ne bi smetalo".
Egzotične ljubimce ne bi trebalo držati u blizini dece. Oni se takođe retko kad slažu sa ostalim kućnim ljubimcima.
Gmizavci imaju dug životni vek pa neretko mogu nadživeti svoje vlasnike, tako da kada se jednom kupe predstavljaju obavezu za ceo život. Tarantule otpuštaju dlačice koje ponekad mogu da iritiraju oči i kožu.
Veterinar Slobodan Kovačević za Radio 021 kaže da ljudi koji ove životinje čuvaju vole i da ih drže u rukama, ali da vađenje iz terarijuma nije preporučljivo.
"Najčešći problemi u gajenju jesu problemi koji proističu iz neadekvatnog smeštaja, ishrane i nege. Egzotični kućni ljubimci su jako osetljivi, jer je prošao mali period od kako je počelo njihovo držanje u kućama i naviknuti su na svoja prirodna staništa. Neophodno im je obezbediti uslove koji su približno identični njihovim prirodnim staništima, što je kod nekih vrsta jako teško", kaže Slobodan.
Na veterinarskim fakultetima u Srbiji egzotične životinje se nedovoljno izučavaju i za njih ne postoje posebni ispiti, pa je zbog toga mali broj veterinara dovoljno stručnih da se o ovim životinjama brinu i da ih leče.
Komentari 19
Čvorugić
dem
Psi u stanovima su takodje u istom problemu kao i ove egzoticne zivotinje i oni su u nekoj vrsti zatvora, i to bih zabranila ako imas dvoriste mozes da drzis i psa a ne u 25 m2.
A i kakav si ti to buduci veterinar ako tako pozitivno govoris o jednoj vrsti zivotinja a o drugoj pak negativno, ja koliko znam veterinari su ljubitelji svih zivotinja, jel gresim?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar