Ovo pokazuju zvanični podaci Republičkog zavoda za statistiku za prvu polovinu ove godine.
Cene kvadrata u Novom Sadu su gotovo dvostruko skuplje od kvadrata u manjim vojvođanskim gradovima, što je i očekivano. Cenama u Novom Sadu približava se kvadrat u Pančevu (1.000 evra kvadrat), Zrenjaninu (977 evra) i Vršcu (890 evra), ali je Novi Sad ubedljivo najskuplji grad za kupovinu stana u Vojvodini.
Najjeftiniji kvadrat u Vojvodini je u Apatinu - 513 evra u novogradnji.
Cene kvadrata u Novom Sadu i Beogradu često se porede kao rekordi u Srbiji. U Beogradu je kvadrat novogradnje, zapravo, više nego duplo skuplji u odnosu na Novi Sad, a rekord drži beogradska opština Savski venac sa cenom od 3.191 evro po kvadratu u novogradnji. Stanovi su i veći u Beogradu, pa je tako prosečna kvadratura izgrađenog stana 72 kvadrata.
Kvadrat novogradnje nije značajno poskupeo u poslednjih godinu dana. Na nivou cele Srbije je prosečna cena kvadrata u novoj zgradi 1.537 evra, ali je taj proseki mahom posledica visokih cena u prestonici.
Nedavno je kompanija "Deloitte" u svom izveštaju ocenila da građani Srbije najduže u Evropi rade da bi kupili novi stan u odnosu na prosek primanja. Takođe, mnogi sada oprezno kupuju ili uopšte ne kupuju nekretninu, nesigurni usled epidemije covid-19, mogućnosti održavanja stabilnih prihoda i uzimanja stambenih kredita.
Dodajmo da je prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prošle godine u Novom Sadu završeno ukupno 4.130 novih stanova. Najviše ugovora o kupoprodaji nepokretnosti - više od 4.000, tokom jula ove godine je zaključeno u Vojvodini.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 34
Mima
se
Grbavica
Dete bez roditelja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar