U pozivu za javnu nabavku Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada navodi da se radi o projektu koji će pokriti očuvanje 22,58 hektara Almaškog kraja, odnosno deo tradicionalnog šireg gradskog centra Novog Sada.
"Osnovna ideja je očuvanje svih karakteristika ambijenta i njegove vrednosti: nasleđe urbane matrice - pravaca, širina ulica i mikro trgova sa utvrđenim postojećim regulaciono-građevinskim linijama i starijih ostataka materijalne kulture. Sveobuhvatni koncept za Urbanističko-arhitektonsko uređenje prepoznatljivim i odmerenim arhitektonskim jezikom treba da ispriča priču o Almaškom kraju kroz sve segmente urbanih elemenata", navodi se u konkursnoj dokumentaciji u koju je 021.rs imao uvid.
Od ponuđača se očekuje da napravi projekat koji će omogućiti obnovu kompletne infrastrukture (vodovod i kanalizacija, elektroenergetske instalacije, osvetljenje i dizajn svetla, telekomunikacioni sistemi, sistemi tehničke zaštite), parterno uređenje sa inovativnim rešenjima urbanog mobilijara po meri, elementima vode (fontane, bunari, javne česme i sl.), akcentovanje mikrocelina umetničkim instalacijama, elementima vizuelne komunikacije i signalizacije, turističke i digitalne signalizacije.
Takođe, očekuje se da se predlože saobraćajna rešenja koja će, između ostalog, omogućiti usporavanje saobraćaja i pristup javnih površina svima, bez prepreka u kretanju.
"Sve javne površine se uređuju, a posebnu pažnju treba posvetiti uređenju mikro trgova, i to: plato ispred porte Almaške crkve, plato na uglu Ulica Petra Kočića i Sterijine, južni deo Ulice zemljane ćuprije i deo Ulice Đorđa Rajkovića, deo Ulice Save Vukovića kod spajanja sa ulicama Zlatne grede i Skerlićevom, proširenje u Ulici Koste Hadži mlađeg, proširenje u Ulici Matice srpske ispred kuće Hadžijevih. Ove površine se namenjuju za dominantno pešačka kretanja i odmor, a neophodne kolske komunikacije se planiraju u istom nivou ulice i primenom modela integrisanih ulica. U okviru ovih celina je obavezno parterno i hortikulturno uređenje, moguće prisustvo vode (fontane, česme i drugo), umetničke i spomeničke skulpture i drugo, bez formiranja parking prostora", stoji u projektnom zadatku za uređenje Almaškog kraja.
Rok za izradu projekta biće do 400 dana, predviđeno je tenderom.
Da je uređenje Almaškog kraja bitan posao govori činjenica da Grad putem uslova u ovoj nabavci cilja na iskusne projektante. Naime, ponuđači na ovom tenderu moraju da imaju "zaposleno/angažovano najmanje 40 diplomiranih inženjera sa važećim licencama", a da je svaki inženjer prethodno radio na većem projektu parternog uređenja ili na objektima koji su proglašeni za kulturno-istorijske celine.
Takođe, od ponuđača se traži da je prethodne tri obračunske godine (2018, 2019, 2020) ukupno ostvario minimalni prihod od 180.000.000 dinara, da je u proteklih pet godina radio na projektima kulturno-istorijskih celina sa minimum 10.000 kvadrata saobraćajnica, 10.000 kvadrata trotoara, dva projekta kanalizacije od minimum šest kilometara i sličnim većim poslovima. Uslovi su i da ponuđač ima svoj poslovni prostor, minimum 40 računara i drugu opremu.
Ponude se dostavljaju do 28. oktobra.
Vrednost projekta nije poznata, kao ni koliko se planira uložiti u uređenje Almaškog kraja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Nedjo
Podbarčanka
DFGB
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar