Drugi pokušaj iseljenja porodice Jovanović iz njihovog doma u Ulici Vuka Karadžića 12 u Futogu nije uspeo i odložen je za tri nedelje jer se član porodice polio benzinom.
Foto: 021.rs
Drama ispred kuće je počela u podne kada su došli pomoćnik izvršitelja iz kancelarije Vujadina Masnikose, bravar i policija i zatražili da Jovanovići napuste dom.
Na kapiji je bila majka Zora koja je više puta pomoćniku izvršitelja rekla da neće da se isele i da su im zelenaši sve oteli. Potom se njen sin Sava pojavio na terasi, polio se sa nekoliko flaša benzina. On je sa terase povikao da neće dozvoliti da mu se oduzme kuća i da će se zapaliti.
Jedan od komandira policije iz Futoga je prišao do ograde, razgovarao sa Savom i složili su se da će odustati od namere da se povredi ako se izvršenje odloži za tri nedelje u kom periodu će se iseliti i predati ključeve. Posle razgovora sa predstavnikom izvršitelja, kao i advokatom Jovanovića, postignut je dogovor i iseljenje je odloženo.
Pošto su bravar, pomoćnik izvršitelja i policija predali papri, a potom otišli, Sava je sišao sa terase.
Ova porodica bez doma je ostala zbog zaduživanja kod zelenaša.
Sava Jovanović priča za 021.rs da je pre nekoliko godina od dvojice Novosađana pozajmio 8.000 evra uz visoku kamatu i da je bio svestan o čemu se radi i da je to zelenašenje, ali da drugačije nije mogao da dođe do novca za privatni posao kojim se bavi. Prema njegovim rečima, redovno je plaćao hiljadu evra mesečno, i već je platio 120.000 evra, ali je sada ostao bez kuće, s tim da je vrednost kuće ne ulazi u tu sumu.
"Plaćao sam im svaki mesec 1.000 evra na osnovu kamate. Kada sam 2018. godine zakasnio dva-tri meseca, oni su meni i majci Zori koja je vlasnica kuće, pretili i tražili da je založimo za dug. Kako je kuća bila pod hipotekom, oni su prisilili moju majku pretnjama da kod notara kuću prepiše na njihovu saradnicu, a potom su kao vlasnici sa papirima otišli u banku i isplatili hipoteku od 33.000 evra. Nastavio sam da im plaćam za dug koji je sada narastao jer su platili hipoteku i onda su početkom februara prošle godine odlučii da moram da potpišem da smo podstanari i majka je opet uplašena zbog pretnji pristala. Dobili smo ugovor o zakupu na godinu dana koji je istekao letos i nisu hteli da nam produže, nego da nas isteraju. Pokrenuli su postupak, jer imaju sve papire i sada nas izvršitelj izbacuje", priča Jovanović za 021.rs.
On je dodao da preko svog advokata pokušava da spreči iseljenje i da ne može da objasni zašto ljudi kod kojih se zadužio vrlo nepovoljno žele da ga izbace iako im je redovno plaćao dug i kamate.
Kaže da se obraćao policiji, pričao i sa sudijom, ali da su mu rekli da ne mogu da mu pomognu.
Jovanovići su uspeli da odlože izvšenje 5. oktobra, jer je jedan od članova porodice imao koronu.
On dodaje ovo dom u kome žive decenijama i njihova majka je u Futogu već 70 godina. U kući koja je počela da se gradi krajem osamdesetih pored majke Zore, kako priča Sava, žive još dve njegove sestre, od kojih jedna ima i ćerku.
Njih petoro nema gde da se sklone u slučaju prinudnog iseljenja i samo im preostaje ulica.
A sta bi sa peticijom o ukidanju izvrsitelja? Potpisalo je skoro dva miliona gradjana dali se to negde zametnulo!? Po zakonu odavno su trebali biti ukinuti sa toliko potpisanom peticijom!
Ko ukine privatne izvrsitelje ima moj glas na izborima! Ovako nije bilo ni za vreme Turskog zemana! A kad ustane sirotinja raja bice lele majko stome rodi! Licno nebih im bio u kozi jer ovaj narod je napacen i miran sta vise apatican ali kada se idluci za nesto da menja niko ga tada nemoze saustaviti! A sada je upravo doslo vreme za tako nesto!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić najavio je da će sutra podneti ostavku, ali je rekao i da ne može da prihvati krivicu za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine Vesna Turkulov izjavila je da, nažalost, nema boljitka kod troje teško povređenih u rušenju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Portal 021.rs uputio je pitanja Gradskoj uprava za inspekcijske poslove da li su oni obavljala nadzore nad radovima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protest zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je u petak poginulo 14, a teško povređene još tri osobe, održaće se u utorak, 5. novembra u Novom Sadu.
U danima nakon smrtonosne tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, premijer Srbije Miloš Vučević, inače nekadašnji gradonačelnik ovog grada, otputovao je u Kinu.
Novosađani u redu čekaju ispred Skupštine grada kako bi se upisali u Knjigu žalosti otvorenu za 14 stradalih u nesreći na Železničkoj stanici Novi Sad.
Železnička stanica u Novom Sadu ucrtana je u generalni urbanistički plan sredinom 50-ih, a zajedno sa zgradom Medicinskog fakulteta predstavljala je novi koncept Jugoslovenske posleratne arhitekture.
Pokret Kreni-Promeni podneo je dve krivične prijave Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu zbog nesreće na Železničkoj stanici, u kojoj je poginulo 14 osoba.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će se utvrditi politička odgovornost za tragediju u Novom Sadu, jer u to apsolutno nema nikakvu sumnju.
JGSP "Novi Sad" uveo je vanredne polaske ka Železničkoj stanici u Petrovaradinu zbog preusmeravanja železničkog saobraćaja usled tragedije na stanici u Novom Sadu.
Komentari 45
Jaa
A
Bb
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar