Kako se budući američki ambasador na Fruškoj gori susreo sa Miloševićem, Mladićem i Karadžićem
Kristofer Hil, kandidat za novog ambasadora SAD u Srbiji, ima bogato iskustvo rada na Balkanu.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Pre 26 godina u jednoj kući na Fruškoj gori našli su se Ričard Holbruk, Kristofer Hil, Slobodan Milošević, Ratko Mladić i Radovan Karadžić.
Zvuči kao početak vica u kojem su Srbi nasamarili Amere. Međutim, upoznati ste sa istorijom i znate da tu vica nema, a još manje da su Srbi izašli kao pobednici.
U aktuelnom broju Nedeljnika na nekoliko stranica doneti su isečci iz knjige Kristofera Hila "Outpost: A Diplomat at Work", u kojima piše o svom balkanskom iskustvu.
Hil je, uz Holbruka, učestvovao u mirovnim pregovorima koji su okončali ratne sukobe i doveli do potpisivanja Dejtonskog sporazuma, a zapaženu ulogu je imao i u vreme sukoba na Kosovu i Metohiji. U Nedeljniku se može pročitati njegovo viđenje dešavanja na Balkanu, sa kim se sve susretao, pa i to kako se jednom prilikom sastao sa Slobodan Miloševićem, Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
U jednom delu piše o tome kako su se odvijali pregovori u Ženevi, gde su usaglašeni principi koji su doveli do okončanja ratnih sukoba. Iako su nacrt Kontakt grupe nazvali "Dogovoreni principi", Hil piše da principi nisu bili tako lako dogovoreni. Alija Izetbegović je nevoljno pristao da Bosna bude podeljena na dva entiteta, uz protivljenje da se entitet sa većinskim srpskim stanovništvom nazove Republika Srbija. Milošević je želeo da Bosna ne bude republika, već da ima "slabiju formulaciju", poput unije.
Dogovori i razgovori su trajali tri nedelje, nakon čega su delegacije prebačene u Vazduhoplovnu bazu Rajt-Piterson, nadomak Dejtona u Ohaju. Hil se priseća da su pre toga posetili Slobodana Miloševića.
Kako je opisao, tadašnji predsednik Srbije nalazio se u kolibi na Fruškoj gori, ali Hil ne precizira u kom mestu se objekat nalazio.
Želeli su da izdejstvuju prekid opsade Sarajeva, najduže u Evropi nakon Drugog svetskog rata. Zamena za to je bio prekid bombardovanja srpskih položaja. Holbruk i Hil su rekli da Srbi moraju da se povuku sa oboda Sarajeva, na šta je Milošević odgovorio da ne može sa tim da se složi, već da će to morati da učine komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, te predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić.
"A oni su ovde", dodao je Milošević.
Holbruk je zapanjeno upitao gde se oni nalaze, na šta je Milošević pokazao preko svog ramena objašnjavajući da su u jednoj vili. Pomoćnik državnog sekretara za Evropu je zatražio pauzu kako bi se dogovorio sa svojim saradnicima. Svi su se složili da bi trebalo da se sastanu sa Mladićem i Karadžićem.
Holbruk je još imao dilemu - da li bi uopšte trebalo da se rukuje sa njim, što je Hil smatrao neprikladnim, jer su bili, kako piše, nadomak brutalnog ubijanja na Balkanu i podizanja opsade Sarajeva, "a on ih pita da li treba da pruži ruku ljudima za koje su znali da će, bude li pravde, završiti u zatvoru".
"Ušli su Mladić i Karadžić, svaki sa svojim geganjem, i delovali su mi kao pravi srpski seljaci: Mladić nizak i ubica, Karadžić visok i ubica - banalnost zla, kako je to rekla Hana Arent povodom suđenja nacisti Adolfu Ajnhmanu ranih šezdesetih. Holbruk ih je pozdravio vrlo uzdržano, ali jeste im pružio ruke obojici. Kasnije me je jedan novinar pitao da li se to desilo, a ja sam rekao da nisam ništa video", piše Hil u svojoj knjizi "Outpost: Diplomat at Work", prenosi Nedeljnik.
Nedugo nakon što je rat bio okončan bilo je jasno da sukobi nisu gotovi. Usledilo je Kosovo, gde je Hil takođe imao svoje mesto u pregovorima, ovog puta kao izaslanik za Kosovo administracije predsednika SAD Bila Klintona. U svojoj knjizi se priseća i bombardovanja Jugoslavije.
Kako je naveo, bombardovanje da bi se promenilo nečije mišljenje bila je potpuno nova stvar u analima ratovanja.
"Svako ko danas misli da je rat na Kosovu bio neumitni marš ka neizbežnom trijumfu, i model za slične buduće konflikte, jednostavno nije bio tamo", jedan je od zaključaka Kristofera Hila, koji bi trebalo da zameni Entonija Godfrija na mestu ambasadora SAD u Srbiji.
Kristofer Hil - poslednji krug u Beogradu?
Kristofer Hil je rođen 1952. godine u Parizu. Otac mu je bio diplomata, što je značilo i da je tokom odrastanja u nekoliko navrata morao da se seli. Tako je jedan period proveo i u Jugoslaviji, u Beogradu, gde mu je otac službao. Svoju knjigu upravo počinje i sećanjem na detinjstvo i jedan događaj u Beogradu.
Kada se već odlučio za diplomatski posao, za prvi zadatak se sam prijavio, a mesto na koje je morao da ide bio je ponovo Beograd. Ukoliko se pogleda radna biografija Kristofera Hila, može se smatrati da Bajden za Beograd kandiduje "tešku artiljeriju", koja, između ostalog, odlično govori i srpski jezik.
Hil je bio ambasador u Makedoniji (1996-1999), Poljskoj (2000-2004), Južnoj Koreji (2004-2005), te Iraku (2009-2010). Osim učestvovanja u pregovorima na Balkanu, ovaj diplomata predvodio je američku delegaciju i u pregovorima sa predstavnicima Severne Koreje o nuklearnom razoružavanju.
Vladan Kutlešić je u dokumentarnom filmu "Rambuje - srpska priča" rekao da je Kristofer Hil tokom 1998. godine učestvovao u tajnim pregovorima sa tadašnjim predsednikom Srbije Milanom Milutinovićem koji su se ticali vojno-policijske akcije na Kosovu. Dodao je da je u tom trenutku bilo "opšte poznato" da je Hil "i šef CIA za čitav Balkan", prenosi Istinomer.
U prikazu knjige Washington post piše da je Hil diplomata starog kova, koji se fokusira na to da lopta ide napred, dok štiti interese Sjedinjenih Američkih Država i čuva odnose sa ključnim saveznicima.
Pre nego što je kandidovan za ambasadora SAD u Srbiji, Hil je bio vanredni profesor na Univerzitetu Kolumbija. Osim toga, bio je i dekan Škole za međunarodne studije Josef Korbel na Univerzitetu u Denveru.
Oženjen je i ima troje dece.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
I student Relja Stanojević i Miša Bačulov izlaze na slobodu
22.11.2024.•
0
Student Akademije umetnosti u Novom Sadu Relja Stanojević i odbornik Miša Bačulov biće pušteni večeras na slobodu.
VIDEO: Pogledajte kako Vesić dolazi u Tužilaštvo
22.11.2024.•
0
Na društvenim mrežama pojavio se snimak na kojem se vide ministar u ostavci Goran Vesić i još jedan uhapšeni muškarac kako stižu u Tužilaštvo.
Ješiću ukinut pritvor, očekuje se da bude oslobođeno i preostalih osam pritvorenika
22.11.2024.•
0
Bivši predsednik Opštine Inđija i nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić pušten je na slobodu.
Advokatska komora Vojvodine obustavlja rad 27. novembra: Odgovor na uplitanje izvršne vlasti
22.11.2024.•
0
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine saopštio je danas da će u sredu, 27. novembra advokati organizovati jednodnevnu obustavu rada.
Vučić o 15 minuta tišine: Na ulicama širom Srbije bilo 4.370 ljudi, provocirali su druge građane
22.11.2024.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je u petnaestominutnim blokadama u okviru akcije "Zastani Srbijo" učestvovalo danas 4.370 ljudi.
Gašić o akciji "Zastani Srbijo": Zloupotreba demokratije i građanskih sloboda, maltretiranje građana
22.11.2024.•
0
Ministar odbrane Bratislav Gašić ocenio je da današnja 15-minutna blokada saobraćaja na više mesta u Beogradu predstavlja "klasičnu zloupotrebu demokratije i građanskih sloboda".
Vučić: Žao mi je ako je Vesić stupio u štrajk glađu, molio bih ga da to ne čini
22.11.2024.•
11
Ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić, koji se od juče nalazi u pritvoru, započeo je štrajk glađu.
Veliki popusti u ShopiNS-u: Jedinstveni novosadski proizvodi po sniženim cenama
22.11.2024.•
0
Dani sniženja neće zaobići ni jedinstvenu novosadsku onlajn prodavnicu - ShopiNS. Ukoliko želite da poklonite nekome nešto sa baš novosadskim motivima, evo prilike.
Stanje povređenih na Železničkoj stanici poboljšano, ali su i dalje u teškom stanju
22.11.2024.•
1
Dvoje povređenih u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu danas su u boljem stanju, ali se borba za njihove živote nastavlja.
Tužiteljka: Ako se u roku od 48 sati ne odredi pritvor, uhapšeni zbog tragedije u NS će biti pušteni
22.11.2024.•
6
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović kaže da će osobe koje su uhapšene zbog tragedije u Novom Sadu biti puštene na slobodu ako im se u roku od 48 sati ne odredi pritvor.
Sneg izazvao probleme na Fruškoj gori: Policija reguliše saobraćaj i kontroliše zimsku opremu
22.11.2024.•
9
Sneg koji pada gotovo čitav dan otežao je kretanje saobraćaja na teritoriji Nacionalnog parka Fruška gora.
Novosađani, malom Janku je potrebna pomoć da pobedi leukemiju
22.11.2024.•
1
Devetogodišnji dečak iz Novog Sada Janko Trifunović vodi borbu sa akutnom limfoblastnom leukemijom.
VIDEO: Vozač "Pan taksija" protiv građana tokom 15 minuta tišine, kompanija se izvinjava
22.11.2024.•
65
Novosadska kompanija "Pan taxi" ogradila se od incidenta u kom je danas učestvovao njihov vozač, tokom 15 minuta odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici.
FOTO, VIDEO: Novi Sad stao na 15 minuta
22.11.2024.•
70
Novi Sad je u 11.52 ponovo stao i odao poštu stradalima u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
U subotu pre podne oblačno, posle podne razvedravanje
22.11.2024.•
0
U Novom Sadu će u subotu pre podne biti umereno oblačno, a posle podne se očekuje razvedravanje.
FOTO, VIDEO: Za beg iz grada - pogledajte kuću koja se prodaje u Zmajevu
22.11.2024.•
0
Ukoliko grad već počinje da vas zamara, pa tražtie mesto za odmor ili život van prenaseljenog mesta, onda možete da se okrenete nekom od mesta u blizini velikih gradova.
Kreni-Promeni predao peticiju za puštanje mladih iz zatvora u Novom Sadu: "Rok od nedelju dana"
22.11.2024.•
5
Mladi iz pokreta Kreni-Promeni predali su peticiju za oslobođenje pritvorenih nakon protesta 5. novembra Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
Advokat o presudi za nesreću: Najmanje pet godina je neće biti, dok ne uzmu ostali korupcioni novac
22.11.2024.•
18
Advokat Borivoje Borović smatra da presuda u slučaju obrušavanja nadstrešnice u Novom Sadu neće biti doneta u narednih pet godina.
Počela saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici
22.11.2024.•
2
U Tužilaštvu u Novom Sadu počela su saslušanja uhapšenih zbog tragedije na Železničkoj stanici.
Tri nedelje od nesreće na Železničkoj stanici: Kordoni, blokade, hapšenja i pitanja o pravdi
22.11.2024.•
5
U trećoj nedelji nakon obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice 15. žrtva podlegla je teškim povredama, dok se dvoje mladih još uvek bori za život. Na red su došla i prva hapšenja zbog nesreće.
Nije vreme za muziku: Joker Out odložio koncert u Novom Sadu, prihod doniraju porodicama nastradalih
22.11.2024.•
10
Slovenački bend "Joker Out" odlučio je da, zbog tragedije koja se dogodila u Novom Sadu, ne održi koncert u "Fabrici", koji je bio planiran za 26. novembar.
Komentari 11
/
sada cete ovako
Mile Sauer
Da vam resim to !
Zzx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar