Kako se navodi u izveštaju Agencije za privredne registre, uprkos otežavajućim okolnostima koje je nametnula pandemija korona virusa, privreda je tokom prošle godine uspela da održi postignuti obim poslovnih aktivnosti u odnosu na 2019.
Tako su privredna društva u 2020. imala poslovne prihode u iznosu od 11.700.975 miliona dinara, što je rast u odnosu na godinu ranije. Među 100 kompanija sa najvećim prihodima nalaze se i one koje imaju sedište u Novom Sadu.
Najviše prihode u državi je imao EPS, a odmah iza njega je NIS AD Novi Sad sa prihodima od 169,8 milijardi dinara. Iako je imao velike prihode, NIS je na kraju poslovao sa neto gubitkom od 5,9 milijardi dinara, dok je godinu pre toga poslovao sa dobitkom.
Premda se nalazi na visokom drugom mestu po poslovnim prihodima, zbog ostvarenog gubitka, NIS se našao i na drugoj list APR-a - onoj na kojoj su smeštena privredna društva sa najvećim neto gubitkom, gde zauzima šestu poziciju. Pandemija je očigledno uzdrmala poslovanje NIS-a, jer se ova kompanija našla i pri vrhu liste kompanija sa najvećim smanjenjem poslovnih prihoda.
"Usled naglog pada cene nafte i smanjenja tražnje u uslovima globalnog zastoja privrede i saobraćaja, prihodi iz primarne delatnosti te kompanije smanjeni su za više od 30 odsto u odnosu na 2019. Na pad prihoda pretežno je uticalo opadanje prihoda od prodaje roba, proizvoda i usluga na domaćem tržištu i to sa 177,4 milijarde na 199,1 milijardu dinara... ", navodi se u izveštaju APR-a.
Dodaje se i da NIS zauzima treće mesto prema vrednosti poslovne imovine i kapitala, kao i da je "značajan nosilac zaposlenosti u privredi", s obzirom na to da zapošljava više od 5.000 radnika.
Druga kompanija sa sedištem u Novom Sadu koja se našla u top 10 po poslovnim prihodima je Srbijagas, koji je brojao prihode do visine od 87,2 milijarde dinara. Preduzeće kojim upravlja Dušan Bajatović našlo se na šestom mestu liste APR-a.
Osim toga, Srbijagas je među javnim preduzećima sa najvećim neto dobitkom u prošloj godini, gde zauzima četvrto mesto.
Po velikim prihodima izdvojila se kompanija Mercata VT, koja je upisala prihode od 55,4 milijarde dinara. Kompanija je u vlasništvu Aleksandra Seratlića, kojeg je bizlife.rs svojevremeno opisao kao jednog od najbogatijih Srba.
I APR sam izdvaja ovu kompaniju, za koju navodi da njeni poslovni prihodi od trgovine na veliko duvanskim proizvodima iznose 55,4 milijarde dinara, što je 2,3 puta više u odnosu na 2019. Mercata VT se našla i na drugom mestu na listi privrednih društava sa najvećim rastom poslovnih prihoda.
Prema visokom iznosu prihoda ostvarenih trgovinom na veliko žitom, sirovim duvanom i hranom za životinje, ističe se Agroglobe. Ova kompanija ostvarila je prihod od 32,3 milijarde dinara, te zauzima 25. poziciju na listi prema ovom parametru.
Među prvih pedeset su još i Univerexport, koji se nalazi na 44. mestu sa prihodom od 23 milijarde dinara, kao i Promist, koji je zauzeo 50. poziciju uz prihod od 21,2 milijarde.
Promist je Novosađanima znan po tome što je u većinskom vlasništvu biznismena Nebojše Petrića, dok je zastupnica njegova supruga Sanja Petrić. Sanja Petrić preko kompanije OSSID Kapital ima 50 odsto udela u vlasništvu u Galens Investu, kompaniji koja je poznata po gradnji u Novom Sadu.
Na listi 100 firmi sa najvećim poslovnim prihodom našle su se još i Victoria Logistic, Industrija mesa "Matijević", Sunoko u kojoj udeo u vlasništvu ima Miodrag Kostić, potom Aptiv, kao i beočinski Lafarge.
Aptiv, koji zapošljava više od 3.800 radnika, iako je ostvario poslovne prihode od 12,7 milijarde dinara, na kraju je ipak upisao neto gubitak od 163,9 miliona dinara.
Nijednog preduzeća sa novosadskom adresom nema među pet privrednih društava sa najvećim neto dobitkom u prošloj godini. Tu su EPS, Tigar Tyres, Telenor, Ziđin, Coca-cola.
Najveći neto dobitak među Novosađanima ostvario je Srbijagas, sa 2,9 milijarde neto dobitka, što ga smešta na 19. mesto na listi "naj" privrednih društava po ovom parametru. Kako pokazuje izveštaj Agencije, Srbijagas je zabeležio neto dobitak umanjen za 37,3 odsto u odnosu na 2019, što je najviše posledica udvostručenog negativnog rezultata iz ostalih aktivnosti, dok je u obavljanju osnovne delatnosti zabeležio znatan rast.
Iza Srbijagasa je Transportgas, koji je imao više od 2,4 milijarde dinara dobiti. Ovo preduzeće je od primarne delatnosti, cevovodnog transporta, generisalo 2,7 milijardi dinara prihoda, a neto dobitak na godišnjem nivou je porastao za 3,4 puta.
Među "neto dobitnicima" su i novosadski ogranak Saipem S.P.A, Koteks, PSG Banatski dvor, Lafarge, Sunoko, IM Matijević.
Iako nema predstavnika među prvima po dobiti, visoku drugu poziciju preduzeće sa novosadskom adresom zauzima na listi sto privrednih društava prema neto gubitku u prošloj godini. U pitanju je Interkomerc agrar, koje je u stečaju, a koje je prijavilo gubitak od 7,7 milijardi dinara.
Komentari 17
Jelovac
Brako
Voja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar