Građevinski materijal podigao cenu reciklažnog dvorišta u Novom Sadu za čak 100 miliona

Izgradnja reciklažnog dvorišta u Novom Sadu neplanski je poskupela i to za čak 100 miliona dinara, a razlog je porast cena građevinskog materijala i radova.
Građevinski materijal podigao cenu reciklažnog dvorišta u Novom Sadu za čak 100 miliona
Foto: 021.rs
Novosadska "Čistoća" i nadležni organi imaće pune ruke posla sa izgradnjom regionalnog centra za upravljanje otpadom i dugoočekivanim reciklažnim dvorištem na postojećoj gradskoj deponiji.
 
Nacrt Plana generalne regulacije regionalne deponije i dalekovoda bio je na javnom uvidu. Iako je "Čistoća" planirala da od septembra sprovede javnu nabavku za radove na izgradnji reciklažnog dvorišta na deponiji, to se nije dogodilo jer su u međuvremenu skočile cene na malo građevinskog materijala i radova.
 
To je dovelo do preispitivanja cena iz projekta za reciklažno dvorište iz aprila prošle godine i do planiranja većih suma za ovu investiciju. Sve je prolongirano, cene su usaglašene, te je plan da se ove godine za nastavak projekta izgradnje reciklažnog dvorišta izdvoji 61,4 miliona dinara (umesto prvoplaniranih 87,6 miliona dinara), a da se budžetom za narednu godinu planira još 100,5 miliona dinara.
 
Upravo se planira javna nabavka za radove na izgradnji reciklažnog dvorišta, poručuju za 021.rs u Gradskoj upravi za komunalne poslove.
 
Priča o zatvaranju gradske deponije i izgradnji reciklažnog dvorišta datira iz relativno bliske prošlosti i vremena Fonda za zaštitu životne sredine. Novom Sadu je još 2010. godine na konkursu Fonda obezbeđeno 30 miliona za nabavku opreme za reciklažno dvorište, kao i 44,6 miliona za zatvaranje gradske deponije (deo potrebnog novca).
 
Fond za zaštitu životne sredine ugašen je 2012. godine, bilo kakvi projekti više nisu bili mogući, a sav posao je preuzeo Grad. Zajedno sa Bačkom Palankom, Bačkim Petrovcem, Beočinom, Žabljem, Srbobranom, Temerinom i Vrbasom, Novi Sad je ušao u projekat izgradnje regionalnog centra za upravljanje otpadom i to tik do postojeće gradske deponije tj. neuređenog smetlišta. Planirano je da se izgradi reciklažno dvorište, transfer stanice, postrojenje za kompostiranje otpada i sanitarno uređena deponija.
 
U početku se pregovaralo o pet mogućih lokacija za regionalnu deponiju, ali su nadležni procenili da je najbolja lokacija postojeća deponija na Klisi.
 
Kompleks regionalnog centra za upravljanje otpadom biže površine 214 hektara, sa deponijskim poljem površine 62 hektara. Procena je da će na deponiju do 2063. godine biti odloženo oko 7,5 miliona kubika otpada.
 
Predviđa se da će regionalni centar obezbediti pravilno deponovanje otpada za narednih 40 godina i to od 2023. do 2063. godine.
  • Dzingis kan

    02.11.2021 22:43
    Oteto prokleto
    A sto se sada ne oglasi onaj mali koji priča o poštenju i pljuje vlast po drustvenim mrežama pa da objasni sve malverzacije koje cistoca radi pa da se vidi koliko ko uzima i gde su delovi i vozila pa telefoni i ostali luksuz čija se imanja bogate i koliko je oteto sto će se videti od sl godine sa povećanjem plata
  • Pićuka

    02.11.2021 16:57
    Biće to još 100 miliona. Ne postoji nijedan projekat u kome nisu probijeni rokovi i cena nije porasla za 50%.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti