VIDEO: Elektronska izložba Biblioteke Matice srpske o Lajbnicu

Povodom obeležavanja 375 godina od rođenja Gotfrida Vilhelma Lajbnica (1646−1716), Biblioteka Matice srpske priredila je elektronsku izložbu građe iz svojih zbirki.
Postavku čini izbor dela ovog nemačkog filozofa, matematičara, pronalazača, pravnika, istoričara, diplomate i političkog savetnika lužičkosrpskog porekla, kao i izbor literature o njemu.
 
Može se pogledati do 22. novembra u javnom katalogu Biblioteke i na njenom veb-sajtu www.bms.rs. Autorka izložbe je Silvija Čamber, a urednik Selimir Radulović.
 
Gotfrid Vilhelm Frajher (baron) fon Lajbnic smatra se poslednjim čovekom enciklopedijskog znanja zapadne civilizacije. Stekao je obrazovanje iz prava i filozofije, radio je kao sekretar u dvema najpoznatijim plemićkim porodicama u Nemačkoj (od kojih je jedna tokom njegovog službovanja postala engleska kraljevska porodica). 
 
Zauzima podjednako značajno mesto kako u istoriji filozofije tako i u istoriji matematike. Ustanovio je infinitezimalni račun (kalkulus, matematička analiza) nezavisno od Njutna, kao i binarni sistem koji predstavlja osnovu moderne računarske tehnologije. U filozofiji ostaće najpoznatiji po optimizmu, jer njegov zaključak je da je Bog stvorio najbolji od svih mogućih svetova.
 
 
Lajbnic je dao veliki doprinos u fizici (optika i mehanika) i tehnologiji, kao i, što će se kasnije utvrditi, biologiji, medicini, geologiji, teoriji verovatnoće, psihologiji, informatici. Pisao je na latinskom, francuskom i nemačkom jeziku i to o politici, pravu, etici, teologiji, istoriji i filologiji. 
 
Pisao je mnogo, ali je malo toga objavljeno. Teodiceja i Monadologija su mu kapitalna i najznačajnija dela.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti