Radovi su koštali 68 miliona dinara i plaćeni su iz budžeta Pokrajinske vlade.
Ova služba je jedini, referentni centar za tuberkulozu u Vojvodini i do sada je radila sa zastarelom opremom, u prostoru koji nije rekonstruisan od osnivanja Instituta - ništa nije uloženo u prethodnih 60 godina.
Kako pojašnjava rukovoditeljka Službe dr sci med Mirjana Hadnađev, urađene su nove elektroinstalacije, što je lekarima značajno za rad automatizovanih aparata koji obrađuju kliničke uzorke pacijenata.
"Dobili smo i novi sistem ventilacije, kanalizacije, vodovodne cevi, rekonstruisan je deo centralnog grejanja, a materijali koji su korišćeni za nameštaj i plafone ispunjavaju najviše higijenske uslove i standarde. Od nove opreme navela bih opremu za PCR dijagnostiku, komore za bezbedan rad koji zaposlenima pomažu da se ne zaraze, centrifuge, frižideri, zamrzivači i mašine za pranje posuđa. Mi, kao sertifikovana laboratorija, moramo da očuvamo tražene standarde i da unapređujemo naš posao. U poslednjih godinu i po dana smo imali veoma izazovan period u kovid pandemiji, koja značajno utiče na sistem rada i veoma sam ponosna da smo bez prestanka i odlaganja nastavili da radimo", navodi dr Hadnađev i dodaje da će ovakva služba dočekati buduće generacije koje će raditi kvalitetnije.
Direktor Instituta za plućne bolesti Vojvodine prof. dr Ilija Andrijević kaže da će se dijagnoze sada postavljati brže.
"To znači da će se pacijenti kraće zadržavati u bolnici i dobiće kvalitetnije lečenje. I u periodu kovida, kad smo mi bili kovid bolnica, nije bilo zastoja u lečenju - pacijenti s tumorima na plućima nisu čekali ni na hemioterpaiju, ni na radioterapiju, a pogotovo ne na hirurške intervencije", kaže dr Andrijević.
Korist od nove Službe za mikrobiološku dijagnostiku neće imati samo građani Vojvodine, već i cele Srbije i pacijenti iz regiona, smatra pokrajinski sekretar za zdravstvo prof. dr Zoran Gojković.
"Uporedo s radovima na rekonstrukciji, ova služba uspela je da uradi 28.000 analiza za kovid pacijente i to su izuzetno respektabilni rezultati. Pogotovo jer se ovde radi s vrlo zaraznim materijalima i ovi ljudi su do sada rizikovali živote da bi dijagnostikovali neke bolesti. Opremu koju ovde vidimo ima još samo laboratorija 'Vatreno oko' u Beogradu", navodi dr Gojković.
Komentari 3
Bravo
Dragan
pajo patak
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar