Rođen je u 1963. u Odžacima, gde je završio osnovnu školu, da bi potom srednju građevinsku završio u Novom Sadu.
Studirao je na slikarskom odseku Akademije umetnosti u Novom Sadu, gde je diplomiranjem 1988. godine stekao zvanja akademskog slikara i nastavnika likovne kulture. Od 1989. godine radi i kao spoljni saradnik na konzervaciji i restauraciji, a od 1993. je stalno zaposlen u Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Petovaradinu.
Mario je do poslednjeg dana ostao veran svom pozivu i neprekidnom umetničkom radu. Veliki broj slika koje šira javnost nije bila u prilici da vidi, biće prikazano na izložbi koju će njegova porodica i prijatelji organizovati u narednom periodu.
Osim slikanja sopstvenih slika, Mario je sa svojim kolegama iz Pokrajinskog zavoda, učestvovao i predvodio čitav niz restauracija kulturnog i istorijskog nasleđa u Vojvodini, Srbiji, Rumuniji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Mađarskoj. Među mnogobrojnim radovima u kojima je učestvovao i predvodio ih, izdvaja se značajem projekat ispitivanja, konzervacije i restauracije fresaka, zidnih slika, oltarskih pala i oltara Franjevačkog samostana u Baču, kojim je rukovodio od 2006. godine.
Kao jedna od mnogobrojnih zanimljivosti ostaće podatak da je prvi uočio i dodirnuo do tada nepoznatu fresku "Raspeće Hristovo", koja potiče iz 13. veka, a otkrivena je ispod maltera na istočnom zidu Franjevačkog samostana u Baču.
Ipak, ono po čemu je Mario bio najpoznatiji u stručnim i umetničkim krugovima je ogroman broj dela čuvenih slikara koje je restaurirao i konzervirao, od Sensera, prvog baroknog slikara iz Osijeka, pa sve do Pabla Pikasa. Njegov doprinos u ovoj sferi umetnosti, mada je on govorio i zanatstva, jeste velik.
Konzervaciju i restauraciju je shvatao i radio celovito i detaljno, posvećujući podjednaku pažnju tehničkim, zanatskim procesima i pitanjima etike i smisla.
Iza sebe je ostavio suprugu Slađanu i troje dece, Ivana, Luku i Hanu.
Vuknić će biti sahranjen u petak, 10. decembar, na Gradskom groblju u Novom Sadu.
Komentari 11
Mile
Danijela
Jela
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar