Sednica Komisije za planove na kojoj je ovaj plan razmatran održana je 20. januara prošle godine, a pozitivan zaključak donet je skoro dve godine kasnije, 16. decembra ove godine.
Područje obuhvaćeno Planom (ograničeno Temerinskom ulicom, Ulicom Venizelosa, ulicama Filipa Višnjića, Marka Miljanova, Milana Rakića, Marka Nešića, Đorđa Rajkovića i Almaškom ulicom) već je delom u izgradnji, a delom se rekonstruiše. Kako se u Planu navodi, očekivan je još veći intenzitet gradnje.
Koncept uređenja kojim se gradski urbanisti vode je "nastavak transformacije Podbare u deo grada većinski namenjen višeporodičnom stanovanju, sa pratećim javnim službama".
Obuhvaćeno područje podeljeno je na četiri urbanističke celine od kojih je jedna, linijski centar uz Temerinsku i Venizelosovu, planirana kao niz poslovnih, poslovno-stambenih i stambenih objekata i u procesu je intenzivne izgradnje. Urbanistička celina broj dva obuhvata centralno područje ovog dela Podbare, a namenjena je pretežno za višeporodično stanovanje, ali i za opštegradski centar, javne službe i višespratne garaže. Treću celinu čine tradicionalne podbarske zgrade uz Ulicu Filipa Višnjića i Venizelosovu, dok je četvrta celina deo Almaškog kraja čiji je deo evidentiran kao prostorno kulturno-istorijska celina koja uživa prethodnu zaštitu.
Od intervencija na saobraćajnoj mreži planiraju se proširenje kolovoza u Venizelosovoj, izgradnja biciklističkih staza duž pojedinih ulica, povezivanje Ulice Filipa Višnjića sa Ulicom patrijarha Čarnojevića, rekonstrukcija raskrsnice Marka Miljanova, Đorđa Rajkovića, Zemljane ćuprije i Milana Rakića u klasično četvorokraku raskrsnicu i izgradnja višeetažne garaže za putničke automobile kapaciteta oko 200 parking mesta.
Moguća je i zamena objekata po obodu zone, uz Kosovsku ulicu i Ulicu Pavla Stamatovića, ukoliko bi novi objekti bili iste spratnosti. Isti je slučaj i sa zgradama u Ulici Filipa Višnjića 30, 34, 42 i 44.
U Ulici Đorđa Rajkovića planira se kompleks predškolske ustanove. Gradiće se i objekti u Gundulićevoj, Kosovskoj i Jaše Ignjatovića, kao i zgrada na uglu Gundulićeve i Save Vukovića, maksimalne spratnosti od četiri sprata plus potkrovlje.
Novi objekat Doma zdravlja trebalo bi da bude smešten u Ulici Jug Bogdana i da ima prizemlje i dva sprata. Minimalna površina nove zgrade je 1.200 metara, a neophodan broj parking mesta je samo pet.
Na uglu Gundulićeve i Ulice Save Vukovića planirana je izgradnja četvorospratnice sa potkrovljem.
Za Nacrt PDR Podbare bilo je mnogo zainterosvanih građana i investitora, pa je na isti stiglo 40 primedbi od kojih su neke imale i po deset stavki.
Skoro sve primedbe investitora, pa i nekih pojedinaca, se odnose na zahteve za dodatnim povećanjem etaža, spratova ili gabarita objekata. Veliki deo istih je odbijen, jer kako je navedeno u obrazloženju komisije "povećanje kapaciteta izgradnje dodatno smanjuje mogućnost za rešavanje parkinga za korisnike parcele".
Urbanisti su, ipak, prihvatili da se poveća spratnost u delu Ulice Filipa Višnjića sa tri, na četiri dozvoljena sprata.
U visinu raste i planirana zgrada u Ulici bele njive 15, koja je prvobitno planirana kao trospratnica sa potkrovljem, a sada kao četvorospratnica.
Vlasnica jedine preostale trščare nezadovoljna odnosom Grada
Vlasnica kuće u Ulici Save Vukovića 38 podnela je primedbu, jer njena kuća, kao kulturno dobro, nije predviđena ni za rušenje ni za rekonstrukciju. U pitanju je jedna od poslednjih trščara u gradu iz 1885. godine. Kako je navela "takva neprimerenost planiranja bez bilo kakvog prethodnog kontakta sa mnom kao vlasnikom predstavlja klasičan primer kršenja mojih prava".
"Devastiranje Podbare je uzelo takvog maha i u najmanju ruku je besmislica da jednu kuću delimično pokrivenu trskom koja prokišnjava, sa trulim gredama, dimnjakom koji samo što nije propao u spavaću sobu, dok se druga pored nje polako odvaja od ostalog dela kuće, nazovete 'Kulturno-istorijskim spomenikom", navela je vlasnica i istakla da Grad već decenijama nije našao za shodno da bar "simbolično finansijski doprinese održavanju".
Primedba vlasnice nije prihvaćena jer, kako su naveli u Komisiji, za poslove proglašavanja spomenika kulture zadužen je Zavod za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.
Slična zamerka upućena je i sa adrese Patrijarha Čarnojevića 5, gde takođe postoji predlog za očuvanje kuće i stavljanje pod zaštitu države. Vlasnici traže da se ovaj predlog poništi, jer ne žele da žive okruženi višespratnicama, budući da je na istoj parceli, pored ove kuće planirana četvorospratnica sa potkrovljem.
U odgovoru Komisije se navodi da je objekat u Patrijarha Čarnojevića 5 vredan primer arhitekture prizemnih objekata iz perioda početka 20. veka. Međutim, kako ova kuća nije evidentirana kao vredna od strane Zavoda, primedba vlasnika se prihvata i planira se zamena objekta novim, visine do dva sprata plus prizemlje.
Ukupno 63 potpisnika stala su iza primedbe kojom se traži ukidanje namene višeporodičnog stanovanja u delu Ulice Filipa Višnjića, očuvanje spratnosti od jednog sprata i potkrovlja i uklanjanje planirane biciklističke staze duž Venizelosove. Ova primedba nije prihvaćena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 42
Luna
Vladan
Filipa Višnjića
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar