Rečeno je i da se na osnovu ovog sporazuma, ukoliko i dođe do promene vlasti u Novom Sadu ili Vojvodini, garantuje zajedničko ulaganje u ova dva projekta u odnosu 50:50.
Tačna vrednost ulaganja, kao i rokovi za realizaciju, nisu saopšteni, ali je izvesno da će sve trajati više godina, s obzirom na to da je sve i dalje u fazi projektovanj. Pojedini građevinski radovi u Almaškom kraju očekuju se sledeće godine, a na mostu 2023.
Projekat gradnje biciklističko-pešačkog mosta dugog oko 450 metara, na stubovima bivšeg mosta Franca Jozefa, obuhvata i radove na pristupnim saobraćajnicama, rekonstrukciju tunela ispod Tvrđave u dužini većoj od 300 metara, sređivanje bedema, izgradnju lifta od tunela do gornjeg platoa Petrovaradinske tvrđave...
Gradonačelnik Vučević je pre nekoliko dana naveo da je procena da će projekat koštati 4,5 milijardi dinara, kao i da će se od izvođača tražiti da sam plati radove, dok će Novi Sad i AP Vojvodina biti garanti, a novac će se otplaćivati u više godišnjih rata do 2028. godine.
Za projekat uređenja Almaškog kraja nisu date procene, ali je rečeno da je podeljen na četiri faze i da obuhvata radove na vodovodnoj, kanalizacionoj i elektro mreži, kao i uređenje saobraćajnih površina, popravku fasada, krovova i druga ulaganja u revitalizaciju kvarta koji je pod zaštitom kao spomenik kulture.
Prilikom potpisivanja sporazuma Miloš Vučević je ocenio da ovo veliki dan za sve u Novom Sadu i kulminacija svih zajedničkih planova gradske i pokrajinske administracije. On je dodao da će ova dva projekta "trajno nabolje promeniti sliku grada".
"Pešačko-biciklistički most je projekat sa čijom lokacijom Grad decenijama unazad nije znao ni šta da radi. Ništa nije bilo osim najava, ali sada imamo punu konkretizaciju. Ovde se ne radi samo o izgradnji mosta, već o celovitim ulaganjima u Petrovaradinsku tvrđavu, čime se ujedno i pokazuje odnos prema istoriji. Drugi projekat i zajednički cilj jeste razvoj Almaškog kraja i na ovome su insistirali građani Novog Sada, koji su nas pokretali i terali da budemo posvećeniji. A najastariji deo grada sa bačke strane zaslužuje isti tretman kao Tvrdjava. To će biti dokaz da brinemo o našem gradu i građanima, Novi Sad će biti zanimljiviji turistima, ali će i naššsi ljudi naučiti mnogo o svojoj istoriji", naveo je Vučević.
Pokrajinski premijer Igor Mirović je, podsetivši da Grad i Vojvodina rade i druge projekte, rekao da Novi Sad kao drugi po veličini grad u zemlji i prvi u Vojvodini, zaslužuje mnogo više novca i tehničke pažnje kada je reč o razvojnim projektima.
"Mislim da smo ovim sporazumom, pa i novcem koji smo već izdvojili, trasirali jedan put sveobuhvatne obnove Almaškog kraja, da ga u standardima približimo onom što su kvartovi i ambijetalne celine u Evropi. Treba srediti pet i po km ulica, fasade, krovove, rasvetu, vodovod i kanalizacija, a radiće se isključivo po pravilima struke. Verujem da ćemo za četiri-pet godina uspeti. Sledeće godine možemo očekivati početak radova", rekao je Mirović.
Pokrajinski premijer i gradonačelnik su ovom prilikom pohvalili dosadašnju saradnju dva nivoa vlasti poslednjih nekoliko godina na projektima u Novom Sadu i najavili da će raditi i da drugim poslovima, kao što je naprimer i gradnja kružne saobraćajnice na uglu Cara Lazara i Fruškogorske.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 15
joco
Ljubomir
Novosadjan
DTD dok se neko ne seti da to sredi poveze BIG i TEMPO saobracajnicom i napravi setaliste klupe sa obe strane i Slanobarske i Salajacke
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar