Novosadske plate veće za 2.000 dinara: Da li će prosečna srpska plata biti veća od 600 evra?

Prosečne zarade u Novom Sadu porasle su za 2.346 dinara u roku od mesec dana. Republički zavod za statistiku kaže da je prosečna novosadska plata u oktobru bila 77.235 dinara neto.
Novosadske plate veće za 2.000 dinara: Da li će prosečna srpska plata biti veća od 600 evra?
Foto: 021.rs

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić pre oko mesec i po dana izjavila je da očekuje da će prosečna plata do kraja godine biti veća od 600 evra.

Da li će se to dogoditi znaćemo u februaru, budući da se zvanična državna statistika o platama objavljuje za dva meseca unazad, retroaktivno.

Prosek zarada u Novom Sadu sada je za oko 10.000 dinara veći od republičkog proseka. Prema podacima RZS, prosečna plata u Srbiji u oktobru je 66.048 dinara neto i za oko hiljadu dinara je veća u odnosu na septembar.
 
Za toliko je porasla i prosečna zarada na nivou Vojvodine, te iznosi 62.709 dinara bez poreza i doprinosa. 
 
Za razliku od prethodnih meseci, rekord u najnižoj prosečnoj plati u Vojvodini ovog meseca ne nosi Bač, već tu neslavnu titulu preuzima Mali Iđoš. U ovom vojvođanskom mestu je prosečna plata u oktobru bila 49.501 dinara neto.
 
Kada će nerazvijene opštine u Vojvodini dostići republički prosek niko se ne usuđuje da prognozira. Da bi se ostvarile prognoze predsednice Vlade, statistika RZS trebalo bi da u februaru pokaže prosečnu zaradu veću od 70.000 dinara neto - ali to neće suštinski ništa bitno značiti.
 
Prosečna zarada je izuzetno nepravilan način prikazivanja standarda. Prosek dižu oni sa većim primanjima, ali je moguće mapirati pravu prosečnu platu u Srbiji na osnovu drugog podatka - medijalne zarade.
 
Medijalna zarada je iznos do kog zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji i daleko je realniji prosečnom budžetu. Prema podacima RZS, medijalna zarada u oktobru nije porasla u odnosu na septembar i još uvek iznosi 50.000 dinara, tek nešto više od najniže zarade obračunate u Malom Iđošu.
 
Svim ovim statističkim pregledima obuhvaćeni su poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac sa obračunatim zaradama. Obuhvaćene su zarade kako zaposlenih u radnom odnosu, tako i mimo radnog odnosa (ugovori o privremeno-povremenim poslovima). Statistika ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
 
Poreska uprava ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, pa se novi podaci o prosečnim zaradama odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade.
  • bogdan

    25.12.2021 20:30
    a penzije zaostaju
    Pre 11 godina sam otišao u penziju koja mi je bila jednaka prosečnoj plati.Sada iznosu oko 65%.Interesuje li to koga i zašto ne?
  • J

    25.12.2021 10:22
    J
    Svako ko ima primanja do 50 hiljada,mesecno smatra sa siromasnim sa ovom inflacijom!
  • Zile

    24.12.2021 21:19
    Laz
    U Pokrajinskoj Vladi da srednjom skolom 35000 dinara,u to je ukljucen minuli rad,regres I topli obrok pa vi izracunajte kolika je plata,ni blizu proseka......laz,laz,laz.......

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti