Novi Sad je bio važno sedište prečanskih Srba, a dodatno na značaju dobija kada grad postaje centar Dunavske banovine.
Za izgled Banovine zaslužan je poznati arhitekta Dragiša Brašovan, koji je zgradu zamislio kao "lađu na Dunavu", a mogla bi i da bude lađa u nekadašnjem Panonskom moru.
Ipak, građani su je zvali još i "Bela pogača", ali ono što se zadržalo jeste "Banovina".
Zgrada je glomazna, duga je 185 metara, široka 42,5, a visoka 20 metara, sa dvostruko višom kulom. Ipak, svoju prvobitnu funkciju, da bude sedište Dunavske banovine, obavljala je tek nekoliko meseci.
Po rečima Slobodana Jovića iz Društva arhitekata Novog Sada, objekat pripada epohi između dva rata, ali je u njemu sadržana mešavina više stilova tog doba. Tako Banovina u sebi sadrži međuratnu modernu, ali i reference ka stilovima totalitarnih režima.
Zanimljivo je da je toranj završen tek početkom 21. veka, a jedno vreme je služio kao vodotoranj.
"Toranj koji se nalazi u kompleksu Banovine i u kojem su saloni za prijem i za odmor na svom vrhu je imao i rezervoar za vodu, tako da je služio i kao vodotoranj za taj deo grada, što je bilo nepoznato većini stanovnika", kaže Jović.
Priča o Banovina ima i lepe momente. Na primer, prvobitno je zamišljena da bude crvene boja, ali je onda ipak odlučeno da bude u bračkom kamenu. Navodni razlog je i taj što je Brašovan bio zaljubljen u ćerku vlasnika kamenoloma, pa mu je to bio razlog da češće putuje na Brač. Naravno, tu je i ona verovatnija priča, a to je da se skupim kamenom može iskazati moć, snaga i bogatstvo.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar