Velikan novosadske muzičke scene Predrag Peđa Vranešević preminuo je u Novom Sadu, u 76. godini.
Predrag Vranešević, poznat po sastavu Laboratorija zvuka, koji je osnovao sa bratom Mladenom, preminuo je posle duge i teške bolesti, potvrdila je porodica muzičara za Nova.rs.
Ostaje upamćen kao jedna od najkreativnijih ličnosti moderne novosadske kulturne scene, koja se formirala tokom šezdesetih i sedamdesetih, inspirisana podjednako popularnom muzikom svog doba i avangardnom umetnošću. Njegov veliki opus obuhvata inovativnu rok, filmsku i pozorišnu muziku, kao i scenska dela.
Rođen je u Novom Sadu 27. maja 1946.
Diplomirao je 1972. na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Do 1981. radio je u novosadskom "Urbisu" (jedan od najznačajnijih stručnih poduhvata bilo mu je urbanističko i prostorno rešenje Novog naselja).
U javnosti se prvi put pojavljuje tokom šezdesetih, kao član rane beogradske rokenrol grupe The Best Nothing, ali široj javnosti bio je poznat pre svega kao jedan od osnivača popularnog sastava "Laboratorija zvuka". Objavili su tri albuma u periodu od 1978. do 1986, uz povratnički 1996.
Njegova bogata karijera takođe obuhvata i konceptualnu umetnost, vezanu za novosadsku Tribinu mladih, gde je početkom sedamdesetih zajedno sa Miroslavom Mandićem bio urednik filmskog programa.
Odatle je došlo nadahnuće za konceptualan pristup u radu "Laboratorije", koja je predstavljala duhovito i nekonvencionalno osveženje u jugoslovenskoj pop muzici.
Zajedno sa bratom Mladenom, sarađivao je sa nekim od najsmelijih reditelja sa naših prostora – Karpom Aćimovićem Godinom i Želimirom Žilnikom, kao i sa Draganom Kresojom. Radio je muziku za uspešne i nagrađivane filmove "Splav Meduze", "Oktoberfest", "Još ovaj put", "Pun mesec nad Beogradom", "Original falsifikata", "Kraj rata", kao i "Artificial Paradise/Umetni raj", koji je poslednji film iz Jugoslavije prikazan na Kanskom festivalu.
Publika takođe pamti muziku za popularne TV serije "Poletarac", "Fore i fazoni", "Varošarije", "Priče iz Nepričave".
Sa rediteljem Želimirom Žilnikom, Vranešević je bio koautor "Gastarbajter opere" u Srpskom narodnom pozorištu, koja je sa velikim uspehom izvođena više sezona. Pisao je takođe muziku za pozorište, sarađujući između ostalih reditelja i sa Dejanom Mijačem, Dimitrijem Đurkovićem, Vidom Ognjenović, Paolom Mađelijem i Duškom Jovanovićem, u predstavama kao što su "Smrt trgovačkog putnika", "Oluja", "Prenoćište", "Obešenjak" i druge, koje su izvođene u Narodnom pozorištu u Beogradu i Sarajevu, Beogradskom dramskom, Pozorištu "Duško Radović" i svim većim teatrima sa prostora Jugoslavije.
Veliku pažnju publike i medija braća Vranešević izazvali su 1984. u Londonu, nastupajući pet večeri zaredom u prestižnom Institutu savremene umetnosti (ICA) sa muzičko-tekstualno-vizuelnim performansom pod nazivom "Uzjahati konja svetog Marka".
Za umetnički rad i doprinos nagrađeni su "Bronzanim Zmajem" u Krakovu i zlatnim medaljama i nagradama za životno delo na Festivalu dokumentarnog i kratkog igranog filma u Beogradu, koju je Predrag dobio 2007.
Radio je i kao muzički urednik na Radio-televiziji Novi Sad. Donedavno je bio muzički aktivan, praveći novu muziku iz ličnog zadovoljstva, koju je objavljivao na Jutjubu.
U jednom intervjuu je rekao: "Zastupam tezu da je čovekov život po sebi tragedija – glavni junak uvek umire na kraju".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Idemo kroz Braće Ribnikara a onda ih vidimo, pa sa poštovanjem kažemo “braća Vranešević”… Mogli bi i po njima nazvati ulicu u N. Sadu, tu na Grbavici ili N. Naselju. Jako mi je žao. Saučešće.
Zajedno sa svojom Laboratorijom zvuka ostat će zapamćen kao izvrstan i nadasve originalan glazbenik. Njegove skladbe vraćaju me u jedno lijepo i sretno vrijeme, vrijeme moje mladosti.
Počivao u miru.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Sva tri instituta u sastavu Univerziteta u Novom Sadu izglasali su zahtev za razrešenjem rektora Dejana Madića, objavila je mreža "Slobodan univerzitet".
Ukupno 35 roditelja učenika Osnovne škole "Ivo Lola Ribar" podnelo je krivičnu prijavu protiv NN lica zbog sumnje da je neovlašćeno fotografisao sastav bivšeg učenika, te isti prosledio medijima.
Bivši ministar Goran Vesić naredio je direktorki Infrastruktura železnice Srbije Jeleni Tanasković da za sve odluke i projektima koji imaju evropsko finansiranje mora da dobije odobrenje njega lično.
Formirana je nezavisna anketna komisija za utvrđivanje odgovornosti za pad nadstrešnice, odnosno da bi istražila ko je odgovoran za nesreću u kojoj je 1. novembra u Novom Sadu stradalo 15 ljudi.
Puštanje na slobodu muškarca u Novom Sadu, koji je bio u bekstvu četiri godine, nakon jednog dana u pritvoru, dokaz je da sudovi postupaju različito u identičnim predmetima.
Novosadski studenti koji su posle odavanja pošte poginulima na Železničkoj stanici krenuli u štafetnu trku do Beograda stigli su u Beograd gde su ih na Studentskom trgu dočekale kolege i građani.
Komentari 35
Toma
Bila sam…
Ivan, Osijek
Počivao u miru.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar