Više hiljada mladih sadnica uništeno je proteklih meseci u invazivnoj divljoj ispaši na području Specijalnog rezervata prirode "Koviljsko-petrovaradinski rit", a za štetu niko nije odgovarao.
Foto: 021.rs
Oko 25.000 sadnica na nekoliko desetina hektara šume o kojoj se stara Šumska uprava "Kovilj" uništeno je u protekle dve godine, a najgora situacija je u poslednja četiri meseca. Prema dokumentaciji do koje je došao 021.rs, šumari su svim nadležnim organima u više navrata prijavljivali štetu koju prave "divlji" konji i krave, neobeležena krupna stoka bez kontrole zdravstvene ispravnosti. Međutim, stočarima koji drže neprijavljenu stoku i dalje se "gleda kroz prste".
Konji i krave, izgladneli i bez ikakve pratnje stočara, od jeseni nanose ogromnu štetu zaštićenoj sredini u kojoj po zakonu ne smeju da borave. Potpuno su uništene mlade sadnice vrbe i topole (kako evroamerička, tako i autohtona vrsta bele topole), a stoka je prešla i na deblja stabla, sa kojih je uklonjena kora, čak i cela stabla. Ta stabla, objašnjavaju nam šumari, nemaju više nikakve šanse da uspeju.
Novinarka 021.rs posetila je ovo zaštićeno područje i zabeležila devastirana područja mlade šume koja nije dobila priliku da izraste i ispuni svoju funkciju. Čak je i zatekla stado konja na divljoj ispaši u zaštićenom području, bez nadzora.
Konje i krave gotovo u svakoj poseti mogu da zateknu i upravljači ovih šuma, Šumska uprava "Kovilj" u sklopu "Vojvodinašuma". Šef ove šumske uprave, inženjer šumarstva dr Dušan Igić kaže za 021.rs da je primetno da konji nemaju čip, a kravama nedostaju ušne markice.
"To nas upućuje na zaključak da ova stoka nije u sistemu, nad njom nema kontrole. Postoje uslovi pod kojima mi možemo da dozvolimo ispašu, a te uslove odobrava Zavod za zaštitu prirode. Tada se sklapa ugovor o ispaši i stočarima se na tačno određenim delovima dozvoljava boravak prijavljene stoke. Nikada nam se niko od stočara nije obratio za dozvolu za ispašu, a svakodnevno smo svedoci uništavanja sadnica koje smo tek zasadili - reč je o hektarima i hektarima. Sredinom januara smo na lugarskom rejonu Arkanj i Topolik zabeležili trajno uništenje više od 3.000 sadnica topole i vrbe, a materijalna šteta je oko 1,8 miliona dinara. To su uništene državne šume, to je šteta naneta državi. Podneli smo prijavu policiji, kao što uvek činimo i šaljemo odštetne zahteve, sa dokumentovanom štetom. Podnose se prijave protiv NN lica, a za sada ne vidimo nikakav napredak na terenu", priča Igić za 021.rs.
On kaže da ovo nije nov problem u ovom delu Specijalnog rezervata prirode "Koviljsko-petrovaradinski rit". Decenijama unazad ovo je područje divlje ispaše i uništavanja vrsta koje šumari pokušavaju da održe u životu. Situacija je eskalirala od novembra, kad je gladna stoka počela da ulazi duboko u zaštićene delove i u kratkom vremenu uništava sve pred sobom.
"Sav naš rad na pošumljavanju bukvalno pada u vodu. Mi sada imamo pripremljen teren za nove sadnice koje ne smemo da postavimo jer će biti uništene, to je ogromna prirodna šteta, bez detaljisanja sada o materijalnoj šteti. Inicirali smo sastanke sa nadležnim inspekcijama i preneli smo probleme, posledice svega ovoga - mi smo obnovili čak 100 hektara šume, primetili smo odličan prijem i to je velika radost i veliki uspeh, a za par meseci je neko to potpuno uništio. Izgubili smo dve godine rada, jako je teško gledati ovu štetu i mene i moje kolege to sve jako boli. Gubitak prirasta je najveći gubitak u šumarstvu", objašnjava šef Šumske uprave "Kovilj".
Ekipa 021.rs na terenu je dokumentovala uništenje zaštićenog područja - mlade sadnice su oborene, izgrizene ili iskidane, a starija stabla (koja konjima nikako nisu redovna hrana) su do daleko u visinu izgrizena u pokušaju životinja da dođu do bilo kakve hrane. Na terenu nije bilo stočara, samo divlji konji. Primetna je konjska balega na gotovo svakom koraku, ali smo zatekli čak i ostatke lobanja konja.
Šta je po pitanju svoje nadležnosti uradila veterinarska inspekcija i da li je otkriveno ko je vlasnik pomenute stoke? Činjenica je da nadležni ne mogu da zdravstveno kontrolišu nemarkiranu stoku, te da zbog toga postoji opasnost od širenja bolesti poput tuberkuloze. Međutim, uprkos tome što je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na zahtev 021.rs pitanja prosledilo Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, te naložilo dostavljanje odgovora u roku od pet dana, ti odgovori ni nakon 10 dana i naše ponovne intervencije nisu stigli.
Organ koji jeste reagovao i od početka se interesovao za rešavanje problema je Južnobački upravni okrug. Na pitanje 021.rs šta je sve ovaj organ preduzeo pošto je primio predstavke nadležnih u Šumskoj upravi "Kovilj", načelnik okruga Milan Novaković kaže da su sve predstavke prosleđene nizu inspekcija.
"Obavešteni smo da su inspekcije na svim nivoima izvršile kontrole i o nađem stanju informisale podnosioca predstavke. Inspekcije će u narednom periodu pojačati kontrolu, a u cilju suzbijanja nekontrolisane, odnosno divlje ispaše stoke i sprečavanja šteta na području Specijalnog rezervata prirode 'Koviljsko-petrovaradinski rit'. Takođe, obaveštavamo vas da načelnik Južnobačkog upravnog okruga nema nadležnost da ulazi u meritum akata koje donose nadležne inspekcije, već je to isključiva nadležnost starešina organa u okviru kog su inspekcije formirane", navodi Novaković.
On dodaje da je divlja ispaša na tom području višedecenijski problem koji proističe iz shvatanja nekih lica da ovaj način pašarenja sprovode pozivajući se na "tradiciju".
"U rešavanje ovog problema neophodno je uključiti sve nadležne državne, pokrajinske i lokalne organe, kao i mesnu zajednicu i udruženja građana, pre svega u preventivnom sprečavanju, a paralelno i inspekcijske službe koje će, u saradnji s mesnom zajednicom, JP 'Vojvodinašume' i JP 'Vode Vojvodine' i dr. preduzimati adekvatne kaznene mere", poručuje Milan Novaković za 021.rs.
Štetu ne trpe samo državne šume. Dr Dušan Igić napominje da isti problem imaju i okolne šume u vlasništvu manastira, ali i fizička lica koja uzgajaju svoje sadnice. Kako se novinarka 021.rs uverila na terenu, privatni vlasnici pokušavaju da sačuvaju svoje sadnice tako što ih oblepljuju trakom.
Specijalni rezervat prirode "Koviljsko-petrovaradinski rit" poznata je turistička atrakcija i zaštićeno područje u Vojvodini, u više navrata priznato zbog svog međunarodnog značaja. Prostire se duž Dunava, na ukupnoj površini od 5.895 hektara i dom je mnogim vrstama, naročito ptica. Prema Zakonu o šumama, bilo kakva ispaša zabranjena je u fazi obnavljanja šume.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Predstavnici Udruženja građana "Dunavska sonata", simboličnim gestom obeležili su mesto na kojem je živeo pisac Danilo Kiš u Novom Sadu, za vreme Drugog svetskog rata.
Građanski pokret Solidarnost osnovan je u Novom Sadu, a njegov inicijator Goran Ješić ocenio je da je jedini demokratski izlaz iz sadašnje situacije da se formira prelazna ekspertska vlada.
Skup podrške studentima održava se na Petrovaradinskoj tvrđavi gde su se okupljeni građani rasporedili blizu bedema i uključili bliceve na mobilnim telefonima kako bi "osvetlili" podršku studentima.
Predsednik SVM Balint Pastor izjavio je da "Savez vojvođanskih Mađara neće glasati ni za jednu deklaraciju o Vojvodini koja se kosi sa istorijskim činjenicama".
Udruženje novinara Srbije osudilo je provalu u prostorije Nezavisnog društva novinara Vojvodine koje se nalaze u poslovnom centru Spens i zatražilo da nadležni što pre kazne provalnike.
Do kraja aprila trebalo bi da bude gotova regeneracija tri bunara čime bi Novi Sad bio spreman za uvećanu potrošnju vode tokom letnjeg perioda, kažu u JKP "Vodovod i kanalizacija".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, povodom predstojeće sednice Skupštine grada Novog Sada, koja je zakazana za ponedeljak, da će "vlast pokazati trpeljivost i strpljenje".
Odbornik u Skupštini Novog Sada sa liste "Aleksandar Vučić Novi Sad sutra" Žarko Mićin, zvanično je predložen za gradonačelnika Grada Novog Sada, kako je to ranije objavio 021.
Tokom decenija indeks sendvič je postao najpopularniji "street food" proizvod u Novom Sadu, ponekad se uzdižući do jedne od znamenitosti grada. Indeks sendvič je, jednostavno rečeno, novosadska stvar.
Četvrto izdanje "Slobodnog dnevnika", koji realizuje deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine nezadovoljan uređivačkom politikom tog medija, emituje se ispred zgrade Rektorata u Novom Sadu.
Komentari 56
Mozak
Max
Zoran
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar