U toku je javni poziv Gradske uprave za zaštitu životne sredine za učešće privrednih subjekata u sprovođenju mere energetske sanacije porodičnih kuća.
Sanacija kuća obuhvata ugradnju solarnih panela, sa učešćem Grada u iznosu od 50 odsto. Ostatak do konačnog zbira troškova snose građani zainteresovani za solarne panele.
Grad Novi Sad prethodno je na konkursu Ministarstva rudarstva i energetike
dobio maksimalnih pet miliona dinara za ovu meru energetske efikasnosti. Novi Sad je ispunio sve uslove, što podrazumeva spremnost da izdvoji sopstvenih pet miliona iz budžeta za ovaj cilj - povećano korišćenje obnovljivih izvora energije u domaćinstvima u Novom Sadu.
Firme koje su zainteresovane da od Grada dobiju ovaj posao moraju da se bave ugradnjom solarnih panela i drugih neophodnih instalacija, a svi uslovi dostupni su
OVDE. Prijave za firme otvorene su do 20. februara. Uslediće razmatranje prijava i odabir odgovarajućih ponuda, a potom i konkurs namenjen građanima.
Inače, Novosađani koji budu ugrađivali solarne panele imaće garanciju od najmanje pet godina na inverter i najmanje 10 godina na solarni panel.
"Građani su u obavezi da prilikom podnošenja prijave dostave predmer i predračun/profakturu za opremu sa ugradnjom izdate od privrednog subjekta sa liste direktnih korisnika koju je objavila Gradska uprava. Bespovratna sredstva se dodeljuju građanima za ugradnju solarnih panela kapaciteta do i jednako 6 kW, pratećih nosača panela, invertera i ostale neophodne instalacije za proizvodnju električne energije, ugradnju dvosmernog mernog uređaja za merenje predate i primljene električne energije, izradu izveštaja izvođača radova o ugradnji solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije, kao i izveštaja o ugradnji mernog mesta koji je u skladu sa zakonom neophodan prilikom priključenja na distributivni sistem, u najvišem iznosu do 50% od vrednosti investicije sa PDV-om, po pojedinačnoj prijavi za ugradnju solarnih panela kapaciteta do i jednako 6 kW sa pratećom opremom", navodi se u tekstu javnog poziva.
Za solarne panele kapaciteta većeg od šest kW, maksimalni iznos subvencije biće isti kao i za solarne panele kapaciteta do šest kW, ali će razliku doplaćivati građani.
Grad će novac uplaćivati isključivo firmama, a ne građanima kao krajnjim korisnicima i to tek nakon što svaki građanin uplati firmi svoj deo učešća i nakon što ceo posao bude završen.
"Uslov da se prenesu sredstva privrednom subjektu je potvrda Komisije da su radovi izvedeni kako je predviđeno predmerom i predračunom koji je građanin predao kada je podneo prijavu za sufinansiranje ugradnje solarnih panela, koja je u skladu sa zapisnikom Komisije o obavljenom izlasku na teren, a nakon izvršenih radova", navodi se u javnom pozivu Gradske uprave za zaštitu životne sredine.
Sve bi trebalo da bude završeno do 15. juna ove godine.
Inače, Grad Novi Sad trenutno ima priliku i da konkuriše na
novom javnom pozivu Ministarstva rudarstva i energetike, čime bi Novosađanima bilo obezbeđeno da ulože i u zamenu stolarije, postavljanje izolacije i druge mere energetske efikasnosti. Ministarstvo je izdvojilo milijardu dinara, jedinice lokalne samouprave učestvuju sa istim iznosom koji traže od ministarstva, a detalji će biti poznati nakon 17. februara i objave konačnih rezultata.
Prošle godine, Grad Novi Sad
propustio je priliku da aplicira za ova sredstva i da na taj način omogući Novosađanima realizaciju ove mere energetske efikasnosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 17
Luk
Nikola
Realista
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar