Preminuo književnik Stevan Tontić

Književnik Stevan Tontić preminuo je u 76. godini, saopštilo je Srpsko književno društvo.

Tontić je bio pesnik, prozaista, esejista i prevodilac s nemačkog. Bio je predsednik Skupštine Srpskog književnog društva.

Rođen je 30. decembra 1946. godine u Grdanovcima kod Sanskog Mosta. 
 
Pre rata na prostoru bivše Jugoslavije živeo je u Sarajevu, a posle višegodišnjeg egzila u Nemačkoj (1993–2001, pretežno u Berlinu), vratio se u taj grad. Od maja 2014. živeo je u Novom Sadu.
Studije filozofije sa sociologijom završio je u Sarajevu. Bio je aktivan u studentskim protestima 1968. Početkom 1969. godine postao je glavni urednik studentskog lista "Naši dani", da bi već treći broj bio sudski zabranjen a redakcija raspuštena. 
 
Prvu zbirku poezije objavljuje 1970, nagrađenu saveznom nagradom lista "Mladost" za najbolju prvu knjigu. Zapošljava se u kulturnoj redakciji Televizije Sarajevo, a obavljao je i dužnost sekretara Udruženja književnika BiH. Polovinom sedamdesetih počinje da radi kao urednik za književnost u izdavačkoj kući "Svjetlost", u kojoj kasnije uređuje i časopis "Život". 
 
Krajem osamdesetih i početkom devedesetih, Tontić istupa protiv srljanja u građanski rat. Piše pesme o ratnim strahotama, objavljene u zbirci "Sarajevski rukopis" (Beograd 1993, 1998) koja će biti prevedena na više jezika. 
 
Polovinom januara 1993. uspeva da izađe iz Sarajeva, stigne u Beograd, odakle krajem aprila 1993, na poziv nemačkih pisaca i prevodilaca, odlazi u Berlin, gde je ostao blizu devet godina. Prvu značajnu podršku dala mu je fondacija nobelovca Hajnriha Bela, u čijoj je kući proveo devet meseci. 
 
Godine 1995. učestvuje na čuvenom pesničkom festivalu u Jerusalimu, a pet godina kasnije na šestonedeljnoj turneji evropskih pisaca po Evropi, od Lisabona preko Madrida, Pariza i Brisela do Sankt Peterburga, Moskve, Minska, Varšave i Berlina. 
 
Objavio je pesničke zbirke: "Nauka o duši i druge vesele priče" (Sarajevo 1970), "Naše gore vuk" (Novi Sad 1976), "Tajna prepiska" (Sarajevo 1976), "Hulim i posvećujem" (Beograd 1977), "Crna je mati nedjelja" (Beograd 1983), "Prag" (Sarajevo 1986), "Ring" (Beograd 1987), "Sarajevski rukopis" (Beograd 1993, dopunjeno izdanje 1998), "Moj psalam/Mein Psalm" (Berlin 1997), "Blagoslov izgnanstva" (Banja Luka 2001), "Sveto i prokleto" (Novi Sad 2009), "Svakodnevni smak svijeta" (Beograd 2013).
 
Autor je romana "Tvoje srce, zeko" (Beograd 1998) i priređivač antologija "Novije pjesništvo Bosne i Hercegovine" (Sarajevo 1990) i "Moderno srpsko pjesništvo – velika knjiga moderne srpske poezije od Kostića i Ilića do danas" (Sarajevo 1991).
 
Tontićeve knjige eseja "Jezik i neizrecivo" i "Po nalozima poezije" objavljene su u okviru "Izabranih djela" (Sarajevo 2009). 
 
Prevođen je na mnoge strane jezike, a bio je laureat domaćih i međunarodnih priznanja: Šestoaprilske nagrade grada Sarajeva, Šantićeve, Zmajeve, Rakićeve nagrade, Kočićeve nagrade grada Banjaluke, Antićeve, nagrade "Dušan Vasiljev", nagrade Bavarske akademije lepih umetnosti...
 
Bio je tri godine član NIN-ovog žirija kritike za roman godine, član srpskog i nemačkog PEN-centra, Udruženja književnika Srbije, Srpskog književnog društva i Udruženja književnih prevodilaca Srbije. Collegium Europaeum Jenense (Jena) izabrao ga je za svog dopisnog člana, što je "priznanje za izvanredan rad na razumevanju među narodima".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • lila

    13.02.2022 00:11
    gospodin
    Odlaze pravi ljudi. Malo je takvih medju piscima. Bez politickih kuhlnja i medijskih eksponiranja.
    Gospodin.
    Laki mu i svetli nebeski puti.
  • Slavica

    12.02.2022 23:46
    Stevan Tontić
    Veliki ljudi stvaraju tiho i tiho odlaze.
    Napustio nas je čovek izuzetno bogate biografije kojeg smo premalo poznavali dok je bio među nama.
    Neka mu je hvala i večna slava.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti