Ipak, u periodu osetnog poskupljenja u kojem se nalazimo, veštačka "pumpanja" prosečne plate mnogima ne znače ništa.
Republički zavod za statistiku upravo je objavio pregled prosečnih zarada za decembar prošle godine, mesec u kojem su zarade tradicionalno najviše zbog isplate godišnjih bonusa, nagrada i ostalih dodataka na platu.
Prosečna srpska plata u decembru, bez poreza i doprinosa, iznosi 74.629 dinara i veća je za oko 5.000 dinara u odnosu na mesec ranije.
Da postoje jaki lokali i veliki jaz između malih i velikih gradova pokazuje i primer Grada Novog Sada, u kojem je zabeležen ogroman rast prosečnih zarada u periodu od samo mesec dana. Prosek zarada u novembru je bio 80.903 dinara neto, dok poslednji podaci pokazuju decembarsku zaradu u iznosu od čak 90.657 dinara bez poreza i doprinosa.
Na nivou cele Vojvodine obračun pokazuje blagi rast na 71.322 dinara neto za decembar. Najniže plate u Vojvodini imaju zaposleni u Baču, gde je prosečna zarada mnogo "realnija" i iznosi svega 53.625 dinara.
Plate u Baču tek su nešto veće od još jednog, verovatno najbitnijeg statističkog podatka koji vodi Republički zavod za statistiku, a koji predstavlja iznos do kog zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji. Ova suma naziva se medijalna zarada i u decembru je bila 53.349 dinara neto, značajno niže od prosečne plate.
Budući da medijalna zarada ne pokazuje značajne oscilacije, može se zaključiti da za većinu građana rast prosečne plate ne znači gotovo ništa, naročito u ovom trenutku.
U javnom sektoru je situacija relativno stabilna i bez većeg rasta za decembar. Pojedinima - na primer, zaposlenima u zdravstvu, plate su se za oko hiljadu dinara čak i smanjile, te su prosečne plate u zdravstvu u decembru bile 74.857 dinara neto.
Zaposlenima u administraciji u proseku je isplaćeno 76.603 dinara, u javnim preduzećima 78.474 dinara, a radnicima u oblastima obrazovanja i kulture 68.130 dinara bez poreza i doprinosa.
Statistika je veoma nestabilna za analizu budući da su ovim statističkim pregledima obuhvaćeni samo oni poslodavci koji su Poreskoj upravi dostavili elektronski popunjen obrazac sa obračunatim zaradama.
Obuhvaćene su zarade kako zaposlenih u radnom odnosu, tako i mimo radnog odnosa (ugovori o privremeno-povremenim poslovima). Statistika, ipak, ne obuhvata naknade po osnovu ugovora o delu i sve naknade za koje se ne plaćaju porezi i doprinosi.
Poreska uprava i sama kaže da ne raspolaže informacijom o tome da li je svaka zarada za koju je podneta poreska prijava o obračunatim porezima i doprinosima zaista i isplaćena, te se svi podaci o prosečnim zaradama odnose na obračunate, a ne na isplaćene zarade.
Svi primećuju ogroman rast cene nafte, na koju je poslednji "udar" zadao napad Rusije na Ukrajinu. Novac nam "jede" i prisutan rast cena osnovnih namirnica, što je nedavno
komentarisala i Narodna banka Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 50
Nikola
002211
Nemanja
Samo izaći na izbore i opet glasati za SNS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar