Seča šuma Fruške gore: Odbačena nominacija za Uneskovu listu svetske baštine
Nominacija bukovih šuma Fruške gore za Uneskovu listu svetske baštine nije uspela zbog nedovoljno informacija o obimu i učestalosti seče.
Kako se navodi u obrazloženju Komiteta svetske baštine, "Srbija treba da pruži još detaljnije informacije o vrsti, obimu, učestalosti i razmeri svake seče i šumarske intervencije koja se može sprovesti u bafer (tampon) zonama nominovanih komponenti u Srbiji i njihov potencijalni uticaj na vrednost ovog dobra, zajedno sa planom za umanjenje seče u celini definisanih bafer zona".
Preporučen način gazdovanja šumama u tampon zonama je "prebirno gazdovanje", koje se primenjuje u Nacionalnom parku "Kopaonik", dok je u Nacionalnom parku "Fruška gora" oplodna seča. Zbog toga bi, trebalo uskladiti gazdovanje zona koje se nalaze u režimima drugog i trećeg stepena zaštite.
Inače, vest o nominaciji lokaliteta "Ravne" i "Papratski do" za Uneskovu listu svetske baštine, objavljena je u domaćim medijima u maju 2020. godine.
Ova područja su označena kao deo prekograničnog dobra "drevne i netaknute bukove šume Karpata i drugih regiona Evrope", zajedno sa bukovim šumama Albanije, Austrije, Belgije, Bugarske, Hrvatske, Nemačke, Italije, Rumunije, Slovačke, Slovenije, Španije i Ukrajine.
Kako saopštavaju iz Pokreta Odbranimo šume Fruške gore, odgovornost leži na Javnom preduzeću "Nacionalni park Fruška gora".
Dušan Beređi, aktivista ovog Pokreta, koji je tražio informaciju o statusu zaštite od Republičkog zavoda, navodi da su upravo u pomenutim zonama, odnosno u blizini lokaliteta "Ravne" i "Papratski do" primetili intenzivne seče šuma.
"No, nije problem samo seča, nego se tamo dešavaju intenizivni građevinski radovi rekonstrukcije vile Ravne. Kamioni, mešalice, ograđivanje prostora, prava devastacija tog prostora. Interesovalo nas je šta se dešava sa nominacijom bukovih šuma i otkrili smo da su se naši strahovi obistinili. Zbog prekomernih seča Srbija je izgubila istorijsku priliku da naše šume postanu deo Svetske baštine prirode. Potrebno je ukazati da je ovaj obim i vrste seča 'aminovao' Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, kroz svoje saglasnosti i na Osnove gazdovanja šumama i na sva programska i planska dokumenta JP Nacionalni park Fruška gora", kaže Beređi.
Odbačena nominacija je, smatra, još jedan pokazatelj da u Nacionalnom parku postoji problem prekomernih seča i da su one "direktan ugrožavajući faktor za sve šume".
Konkretno obrazloženje odbijanja nominacije se zapravo svodi na nepostojanje zaštitne, bafer zone oko lokaliteta Ravne i Papratski do, jer se tu vrše oplodne seče, što ne bi trebalo. Preporuka je, da se kao na Kopaoniku i Tari, primenjuje "prebirno gazdovanje".
Razliku između ova dva pristupa objašnjava Dragana Arsić iz Pokreta Odbranimo šume Fruške gore.
"Prebirno gazdovanje je uzgojni model sa kojim se seče ne više od 10 odsto stabala, a u cilju omogućavanja kvalitetenog rasta cele šume. Za razliku od ovih minimalnih intervencija u šumi, oplodne seče su one kada se poseku sva stabla sa određene površine. Oplodne seče su masivni šumarski radovi kojima se u potpunosti uklanja šuma, što možemo videti širom Fruške gore. Oplodna seča je komercijalni, prevaziđeni pristup gazdovanju šumama, nasuprot kojeg je integrisano ekosistemski funkcionalno
upravljanje i šumarstvo blisko prirodi", navodi.
Dodaje i pitanje zašto je Vila Ravne "naprasno" prošle godine prenamenjenja u objekat državne bezbednosti, "umesto da je dobila namenu naučno-istraživačkog centra koji bio bio dat na korišćenje i biološkoj i šumarskoj struci da zajednički, interdisciplinarno konačno počnu da rade na očuvanju prirodnih vrednosti Fruške gore".
"Koliko smo videli tokom poslednjeg obilaska, Vila Ravne dobija i veliki bazen, čak olimpijskih dimenzija, kažu zaposleni koje smo zatekli tamo. A Pokrajinski zavod za zaštitu prirode nije izdao nikakve uslove zaštite prirode za ove građevinske radove", zaključuje Arsić.
Podsetimo o prenameni Vile Ravne pisao je i 021.rs kada smo objavili da su nam uskraćene informacije o obimu radova, ceni, izvođačima, kao i krajnjoj nameni vile objekta poznatog i kao "Titova" ili "Lekina vila".
Tada su u Republičkoj direkciji za imovinu Republike Srbije odgovorili 021.rs na Zahtev za pristup informaciji od javnog značaja i naveli da su sve ove informacije tajne.
Iako je namena ovog objekta tajna, ono što se po Zakonu o javnoj svojini može zaključiti jeste da će se ovaj objekat najverovatnije prenameniti za potrebe Ministarstva odbrane, Ministarstva unutrašnjih poslova ili drugih službi bezbednosti.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
ProGlas od srede organizuje akcije u 20 gradova: Traži se odgovornost
18.11.2024.•
0
Inicijativa ProGlas će u narednom periodu, zajedno sa partnerima na lokalnom nivou, u više od 20 gradova u Srbiji organizovati akcije kao nastavak na već započetu "Zastani Srbijo".
Arhitekta Kovačević: Železnička stanica u Novom Sadu ne sme da se koristi dok se temeljno ne proveri
18.11.2024.•
9
Arhitekta Bojan Kovačević izjavio je da se sudbina zgrade Železničke stanice u Novom Sadu može znati tek nakon ekspertize koju po nalogu Višeg javnog tužilaštva vodi Departman za građevinarstvo FTN-a.
Narednih dana u Novom Sadu: Kiša, košava, sunce, minus, susnežica
18.11.2024.•
0
U utorak je u Novom Sadu moguća kiša.
Novosadska opozicija traži vanrednu sednicu: Očekujemo ostavku Milana Đurića
18.11.2024.•
4
Novosadska opozicija u Skupštini grada traži smene gradonačelnika Milana Đurića i premijera Miloša Vučevića kao potvrdu političke odgovornosti za tragediju na Železničkoj stanici.
Novosađani pozvani da stanu na 15 minuta u petak: "Da odgovorni za nedelo čuju tišinu"
18.11.2024.•
18
Novosadska opozicija pozvala je građane da i ovog petka, 22. novembra, stanu u znak solidarnosti sa porodicama stradalih u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice.
Nove cene parkiranja u podzemnoj garaži kod Banovine - završen promotivni period
18.11.2024.•
14
Gradsko veće donelo je rešenje o izmenjenim cenama parkiranja u podzemnoj garaži kod Banovine.
Tri dana žalosti u Paraćinu zbog petnaeste žrtve nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu
18.11.2024.•
5
U Paraćinu je proglašena trodnevna žalost od utorka, 19. novembra zbog smrti Anje Radonjić (24) iz Paraćina, petnaeste žrtve rušenja nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
FOTO: Kako je sarajevski umetnik pomogao Novosađanima nakon nesreće na Železničkoj
18.11.2024.•
10
Od početka nesreće u Novom Sadu, u kojoj je živote izgubilo 15 osoba, uz Novosađane je svojim ilustracijama bio i sarajevski umetnik Midhat Kapetanović.
Osamnaest dana nakon nesreće na Železničkoj stanici: Dvoje povređenih i dalje veoma teško
18.11.2024.•
1
Dve osobe koje su pre 18 dana teško povređene u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, i dalje su u veoma teškom zdravstvenom stanju.
Završena izgradnja i uređenje parkinga u delu Limana 1: Vozačima na raspolaganju 50 mesta
18.11.2024.•
5
Završena je izgradnja i rekonstrukcija parkinga u Jirečekovoj ulici i u Ulici Veljka Petrovića na Limanu 1.
Počelo postavljanje "Ledene šume" u Dunavskom parku
18.11.2024.•
9
Postavljanje klizališta u okviru manifestacije "Ledena šuma" u Dunavskom parku počelo je nedavno, a planira se i postavka dodatnog mobilijara i rasvete.
Jovović: U Novom Sadu i drugim mestima će biti blokada, građani više neće da šetaju
18.11.2024.•
10
Poslanik Pokreta slobodnih građana (PSG) u Skupštini Vojvodine Radivoje Jovović izjavio je da Vojvodina i Srbija više ne žele da šetaju dodajući da će se akcije proširiti širom države.
Za sada ništa od rekonstrukcije ulice u Sremskim Karlovcima: Podnet Zahtev za zaštitu prava
18.11.2024.•
1
Opština Sremski Karlovci obustavila je javnu nabavku za rekonstrukciju Matoševe ulice i deo Andreja Volnog zbog podnetog Zahteva za zaštitu prava.
Novosadska opozicija danas zvanično traži opoziv Đurića, Vučević najavio ostavke - ali još ništa
18.11.2024.•
26
Udružena novosadska opozicija u Skupštini grada danas će pokrenuti inicijativu za opoziv gradonačelnika Milana Đurića.
Projekat rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu: "Isteraće na videlo jednu hobotnicu"
18.11.2024.•
20
Mađarska kompanija Utiber koja je bila nadzorni organ u slučaju rekonstrukcije Železničke stanice Novi Sad, biće zadužena i za nadzor izgradnje Nacionalnog stadiona i pruge do tog stadiona.
U Novom Sadu proteklog vikenda rođeno 27 beba
18.11.2024.•
0
U Novom Sadu je proteklog vikenda rođeno 27 beba.
Profesori Filozofskog fakulteta u Beogradu traži da se oslobode uhapšeni u Novom Sadu
18.11.2024.•
18
Zahtevamo da se u što kraćem roku na slobodu puste svi uhapšeni u Novom Sadu, kao i da se u što kraćem roku uhapse svi koji su odgovorni za pogibiju nedužnih na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Petnaesta žrtva nesreće na Železničkoj stanici, preminula jedna od povređenih
17.11.2024.•
77
Jedna od troje teško povređenih pri obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu preminula je danas.
VIDEO: Pola sata po završetku blokade, gradske službe počele da peru "krvave ruke" sa ulice
17.11.2024.•
42
Ubrzo po završetku blokade raskrsnice kod Železničke stanice, gradske službe su počele da peru tragove crvene farbe sa ulice.
VIDEO, FOTO Završena blokada kod Železničke stanice: "Krvavi" otisci i uplakana golubica
17.11.2024.•
51
Završena je blokada raskrsnice Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića, kod Železničke stanice, na kojoj je 1. novembra u padu nadstrešnice poginulo 14 osoba, a još troje je teško povređeno.
VIDEO Vajar Rade Marković: "Oprostite mi mladi ljudi, meni i mojoj generaciji"
17.11.2024.•
5
"Oprostite mi, meni i mojoj generaciji", poručio je građanima na blokadi kod Železničke stanice vajar Rade Marković.
Komentari 23
Stohadin
P S.
To je za one koji nisu razumeli.
Rasa sa salasa
Stohadin
Treba svu šumu poseći na tom brdu i izgraditi je i naseliti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar