Možda vam izgleda bezopasno da bacite stari televizor ili računar u kontejner ispred kuće, ali elektronski i električni otpad sadrži između 600 i 1.000 štetnih hemijskih supstanci.
Ove supstance, poput PVC plastike, olova, hroma, polihlorin bifenila, žive, barijuma i kadmijuma mogu da budu izuzetno štetne po životnu sredinu, pa samim tim i po javno zdravlje.
Nagle promene u tehnologiji i opadanje cena elektronskih i električnih uređaja dovele su do toga da ova vrsta otpada ima najveću tendenciju rasta na godišnjem nivou. Prema procenama Eurostata, u Evropskoj uniji je 2016. godine bilo 25 odsto više elektronskog i električnog otpada nego pet godina ranije. Ukupna količina otpadne elektronske i električne opreme u EU, kreće se između 1,6 i 16,5 kilograma po stanovniku.
Prema procenama, više od polovine ukupne otpadne opreme ove vrste pripisuje se velikim uređajima za domaćinstvo, kao što su frižideri i šporeti.
Među glavnim proizvođačima ove vrste otpada su preduzeća i institucije, ali i pojedinci i domaćinstva. Pojedinci se najčešće odlučuju na kupovinu novih proizvoda umesto opravku starih zato što za starije uređaje ne postoje zamenski delovi, a i zato što je ovakav tip opreme znatno pristupačniji nego ranije. Tako se pravi otpad koji se često neodgovorno odlaže. Mnogi televizori, frižideri i računari tako se nađu među komunalnim otpadom.
U zavisnosti od godine proizvodnje, stariji frižideri i zamrzivači, mogu da sadrže freon, gas koji stvara efekat staklene bašte i koji trajno oštećuje ozonski omotač. Prema nekim procenama, frižider koji završi na deponiji sa komunalnim otpadom ili na nekom drugom mestu koje nije predviđeno za to, može da ima isti uticaj na životnu sredinu kao vožnja automobila duga 7.500 kilometara.
Šta raditi sa starom opremom koja vam više nije potrebna?
Elektronski i električni uređaji mogu da se recikliraju. U zavisnosti od uređaja, reciklažom se dobijaju različiti materijali, kao što su plastika, aluminijum, bakar, gvožđe, izolacioni materijali, staklo, i drugi. Za proces reciklaže neophodna je visoka tehnologija koja dozvoljava izdvajanje opasnih materija i pravilno skladištenje. Iz rashladnog uređaja, na primer, mora da se izdvoji freon, prevede iz gasovitog u tečno stanje i skladišti u namenske sudove koji mogu da se koriste i za bezbedan transport. Freon se transportuje u postrojenje za trajno zbrinjavanje kako bi se zatvorio ciklus života jedne mašine i dobio novi proizvod koji može bezbedno da se upotrebi za nove proizvode.
Ostali delovi proizvoda se takođe tretiraju u postrojenju i plasiraju se na tržište gde dobijaju nove uloge. Zbog ovog kompleksnog procesa reciklaža mora da se prepusti profesionalcima. Da biste bili odgovorni i pomogli u očuvanju planete, na vama je samo da obavite telefonski poziv i javite se ljudima koji će doći na vašu adresu u dogovoreno vreme i preuzeti od vas stare frižidere, zamrzivače, klima uređaje, televizore, računare, i slično.
Transport, skladištenje i recikliranje obavljaju iskusni ljudi iz "E-Reciklaže" koja godišnje reciklira oko 15.000 tona električnog i elektronskog otpada.
Na ovaj način, uređaji koji posle upotrebe postaju opasan otpad biće adekvatno zbrinuti i neće uticati negativno na životnu sredinu i zdravlje ljudi.
Kategorije elektronskog i električnog (EE) otpada: Šta se može reciklirati?
Sve informacije o tome da li je vaš uređaj podoban za reciklažu dobićete u razgovoru sa korisničkim centrom "E-Reciklaže". Ipak, treba da znate da postoji više kategorija EE otpada.
1. Veliki kućni aparati: Zamrzivači, frižideri, mašine za pranje i sušenje veša, mikrotalasne peći, mašine za pranje posuđa, klima uređaji, aparati za grejanje i bojleri. Treba da znate da se svi rashladni uređaji drugačije tretiraju zbog freona.
2. Mali kućni aparati: Friteze, usisivači, pegle, tosteri, friteze i drugi.
3. Oprema za informatičke tehnologije (IT) i telekomunikacije: Računari, monitori, štampači, skeneri, faks uređaji...
4. Oprema široke potrošnje za razonodu: Televizijski aparati, radio aparati, video rekorderi...
Za krupnije uređaje: frižidere, zamrzivače, klima uređaje, veš mašine, šporete, sudomašine, crt televizore i monitore, računare, kopir aparate prilikom odnošenja možete dobiti vrednosne vaučere. Vrednost vaučera zavisi od tipa uređaja.
Kako kontaktirati "E-Reciklažu"?
Na području Novog Sada i okoline svoj elektronski i električni otpad možete prijaviti na kontakt telefone: 021/6-313-714 ili 069/635-813 ili putem e-mail adrese: novisad@ereciklaza.com.
Za ostale delove Srbije, zahtev za odvoz otpada možete popuniti onlajn na sajtu: www.ereciklaza.com, ili besplatnim pozivom kol centra na broj telefona 0800-085-085.
Na navedene načine, zaposleni u kompaniji "E-Reciklaža" mogu da vam pružiti sve potrebne informacije vezano za elektronski i električni otpad.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Novosadski studenti pozvali su kolege i građane da se sutra, 27. decembra, u 11.52h okupe ispred Radio-televizije Vojvodine na Mišeluku a na instagramu su objavili i rutu kojom će do tamo i doći.
Radio kafe kao mesto u kojem se održavaju umetničke izložbe slika, fotografija i skulptura, uvršten je u projekat povezivanja umetničke baštine ugostiteljskih objekata Novog Sada.
Novi Sad može da se pohvali mnogim dugovečnim stablima među kojima je devet zaštićeno. Uz drveće zaštićena su tri parka kao i park prirode Begečka jama.
Aktivisti Građanskog pokreta Bravo Brajanu Brkiću preti zatvorska kazna zbog prošlogodišnjeg performansa zbog kojeg su se funkcioneri osetili ugroženo.
Ministar sigurnosti u Veću ministara BiH Nenad Nešić uhapšen je jutros zbog sumnje u vezi sa krivičnim delima dok je bio na čelu JP "Putevi Republike Srpske". Nešić ima veze i sa Novim Sadom.
Prosečna plata Novosađana za oktobar 2024. godine iznosila je 114.261 dinar, bez poreza i doprinosa, što je za 2.884 dinara više u odnosu na septembarsku prosečnu platu.
Novosadska parlamentarna opozicija kaže da se vlast predvođena Srpskom naprednom strankom plaši studenata zbog čega je ponovo otkazala sednicu Skupštine grada.
Veliki transparent sa likom predsednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, koji se nalazi na zgradi u kojoj su prostorije ove stranke, gađan je tokom noći crvenom farbom.