Crkva Svetog Arhangela Mihaila, koja je u javnosti znana i kao Valjevska Gračanica, nekada je bila mesto na kojem se ljudi mole. Danas, ona je pod vodom.
Foto: 021.rs (Privatna arhiva)
Prošlo je šest godina otkad je potopljena ova crkva u selu Tubravić, kod Valjeva, zbog punjenja veštačkog jezera Stubo-Rovni. Čitav događaj je privukao veliku pažnju javnosti, jer se ne dešava često da bilo šta bude potopljeno, pogotovo ne crkva stara nekoliko vekova.
Potapanje je dalo novu dimenziju priči o crkvi, za koju se licitira i kada je izgrađena. Ipak, najstariji sačuvani pisani trag o njenom postojanju je turski popis iz 1560. godine. Tada su u manastiru živela dva sveštenika, dok danas, pod vodom, živi tek priča koja će se jedno, kako to obično i biva na ovim prostorima, pretvoriti u neku vrstu mita.
Poslednjih dana maja u podvodnu avanturu krenula je i grupa entuzijasta iz Novog Sada i Temerina, okupljena oko ronilačkog kluba "Bratski". Pod vodu su krenuli Ivan Vuknić, Jovana Zakić, Aleksandar Čumić i Siniša Bućan.
Kako priča Ivan Vuknić za 021.rs, on i Siniša Bućan se bave ronjenjem relativno dugo, pa su iskusili razne vode, mora, reke i jezera, dok Jovana i Aleksandar imaju manje iskustva. Iz tog razlog njih dvoje nisu ulazili u crkvu, jer, kako objašnjava Ivan, ronjenje u zatvorenom prostoru, bez direktnog kontakta sa površinom, predstavlja najuzbudljiviji, najzahtevniji i ujedno najopasniji vid ronjenja.
Foto: Privatna arhiva
"Za Valjevsku Gračanicu smo čuli pre nekoliko godina, ali nam je u tom trenutku nedostajalo iskustva i opreme za taj poduhvat. Takođe, zbog veoma loše vidljivosti u jezeru, postoji neka vrsta 'vremenskog prozora' od nekih dva meseca kada je moguće videti i snimiti ovaj prizor. Kada se otvorio ovaj 'prozor' - krenuli smo. Stigli smo na lokalitet, gde nas je dočekao gospodin Milinko, koji nas je uputio kako da dođemo do crkve, odnosno dao nam uputstva u kom smeru da ronimo", kaže Ivan.
Na dubini od tri metra ugledali su krst i kupolu crkve.
"Ulaz u crkvu se nalazi na dubini od 19 metara. Pored crkve su i mala kapela i porušena čelična konstrukcija zvonika. Osećaj kada ugledaš toliku građevinu pod vodom je fascinantan, pomalo zastrašujuć i sablasan, ali zaista opčinjavajuć. Unutar crkve se nalaze spomen ploče poginulim borcima iz tog kraja, ikone, lusteri klupe... Sve kao da je zaustavljeno u jednom trenutku u vremenu", opisuje svoj doživljaj naš sagovornik.
Iako je crkva potopljena 2016. godine, planovi koji su to predviđali postojali su mnogo ranije. Uprkos tome, pa i činjenici da je saglasnost i dala Srpska pravoslavna crkva, vernici su se protivili potapanju. Na kraju, prizor crkve pod vodom fascinantan je svima, bez obzira na to da li veruju u postojanje nečeg višeg ili ne.
Foto: Privatna arhiva
"Nakon razgovora sa gospodinom Milinkom, meštaninom sela iznad crkve, koji nas je malo bliže uputio u istoriju, pojavilo se pitanje kako je moguće da je takva građevina završila pod vodom? Naravno da nismo protivnici napretka i doprinošenja javnom dobru, jer činjenica je da je to akumulaciono jezero doprinelo obezbeđivanju pijaće vode za veliki broj ljudi, ali s druge strane, ne uzimajući u obzir religijske stavove, kako je moguće da je tako završila građevina stara šest vekova?", zaključuje pitanjem Ivan.
Zašto je nisu ogradili i ostavili? Ne znam koliki je to prostor. Moglo bi biti interesantno posmatrati i dolaziti to nje čamcem, pa se spuštati stepenicama, ili kako već.
Da je htela crkva je imala mogućnosti i vremena da crkvu razgradi kamen po kamen i da je izmesti.
To što oni oće malo da žive u srednjem veku je njihov problem.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana Lj.M.M, jednoj od uhapšenih povodom obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici, kada je stradalo 15 osoba, potvrđeno je za 021.rs.
Ministar odbrane Bratislav Gašić ocenio je da današnja 15-minutna blokada saobraćaja na više mesta u Beogradu predstavlja "klasičnu zloupotrebu demokratije i građanskih sloboda".
Dani sniženja neće zaobići ni jedinstvenu novosadsku onlajn prodavnicu - ShopiNS. Ukoliko želite da poklonite nekome nešto sa baš novosadskim motivima, evo prilike.
Tužiteljka Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Jasmina Paunović kaže da će osobe koje su uhapšene zbog tragedije u Novom Sadu biti puštene na slobodu ako im se u roku od 48 sati ne odredi pritvor.
Novosadska kompanija "Pan taxi" ogradila se od incidenta u kom je danas učestvovao njihov vozač, tokom 15 minuta odavanja pošte stradalima na Železničkoj stanici.
Ukoliko grad već počinje da vas zamara, pa tražtie mesto za odmor ili život van prenaseljenog mesta, onda možete da se okrenete nekom od mesta u blizini velikih gradova.
Komentari 30
miso
Kula
Ne lupetajte
To što oni oće malo da žive u srednjem veku je njihov problem.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar