FOTO: Na stotine tona trave i lišća prerađuje se u kompostilištu Gradskog zelenila

Ukupno 489 tona granja i drugog drvnog otpada tokom godine je završilo u kompostilištu Gradskog zelenila, u kojem se prerađuje biootpad i proizvodi kompost.

Kako poručuju u Gradskom zelenilu, kompostilište kojim upravljaju godišnje preradi oko 970 tona lišća, trave i granja, a samo od marta do aprila prikupljeno je 308 tona trave i 177 tona lišća.

"Ovo je prvo postrojenje ovog tipa u Srbiji zahvaljujući kome sva trava koja se pokosi, lišće, baštenski otpad, ne završavaju na deponiji kao smeće, već se koriste za ozelenjavanje grada", navode u preduzeću.

Kompostilište je sagrađeno sredstvima Grada i nemačke agencije GIZ. Grad je izdvojio 40 miliona dinara, a GIZ oko 400.000 evra.
 
 
Ono što se ne iskoristi kao kompost upotrebljava se kao biogorivo za zagrevanje rasadnika i poslovnih prostorija, kaže direktor Zelenila Miloš Egić.
 
Krajem maja značaj kompostilišta istakao je i dekan Fakulteta tehničkih nauka prof. dr Srđan Kolaković. On je rekao da je postrojenje primer dobre prakse za ceo region. Kako kaže, FTN će predložiti da i drugi gradovi u Srbiji, po ugledu na novosadsko, imaju svoje kompostilište.
 
 
Inače, osim proizvodnje humusa, od suvog granja se pravi sečka kojom se zagreva rasadnik u kom se uzgajaju sadnice cveća za ukrašavanje grada i drveća za povećanje zelenila u gradu. Nasitnije grane, kompletno lišće i trava se koriste za proizvodnju komposta, kažu u preduzeću.
 
"Kapacitet kompostilišta je dobar. U sadašnjim uslovima u jednom ciklusu se proizvede od 350 do 400 kubnih metara komposta. Proizvedeni kompost upotrebljavamo za potrebe sadnje cveća, drveća, žbunja i šiblja na teritoriji grada i prigradskih naselja, ali i u rasadniku za proizvodnju biljnog materijala", navodi Egić.
  • Duki

    17.06.2022 16:08
    Slana Bara
    A odakle se to odnosi baštenski otpad?
    Ni jednom ove sezone preko kanala
  • Slucaj

    16.06.2022 19:44
    A kakve veze ima Kolakovic sa kompostom i drugim gradovima u Srbiji? Sacekati sa odgovorom do formiranja Vlade. Ipak je zaduzio Galesns.
  • Boris

    16.06.2022 13:42
    Može i bolje
    Lepo zvuči, ali neistinito. Baštenski otpad u ulici Stevana Sinđelića ove godine nije nijednom odnešen. Gradska čistoća ne želi da čita i odgovara na uporne primedbe koje im upućujemo, pa smo prinuđeni da palimo baštenski otpad iako se to krši sa odredbama Zakona o zaštiti životne sredine i Zakona o zaštiti od požara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti