"Srbija bi bila puno više suverena da je u EU i NATO, bez obzira što ja nisam zagovornik NATO-a. Takav je slučaj bio i sa Hrvatskom", rekao je sinoć Jović na tribini "Festivala pomirenja", koja je održana u okviru programa "Novi Sad - Evropska prestonica kulture", u Kreativnom distriktu.
Kako je objasnio, do trenutka ulaska u EU, suverenitet Hrvatske je bio upitan i izložen različitim vrstama pritisaka i uslovljavanja.
"Ulaskom u EU i NATO Hrvatska je učvrstila svoj suverenitet. To je razlog zašto su i nacionalisti u Hrvatskoj bili za EU integracije", kazao je Jović.
On je ocenio da je ujedinjenje Zapadne Nemačke i Istočne Nemačke takođe bilo zasnovano na principu nacinalnog ujedinjenja, zbog kojeg je "razbijena" jedna država (Istočna Nemačka).
Govoreći o pojmu nacionalizma u 21. veku, Jović je rekao da je EU zamišljena kao alternativa nacionalnoj državi, ali je dodao da i dalje traje bitka između evropskog koncepta i antievropskog.
On je ocenio da je nakon pada Berlinskog zida vladalo uverenje da ulazimo u globalizovani svet, u kojem granice i nacije nisu važne, ali je dodao da se to ispostavilo kao pogrešno uverenje.
"Neće nestati ni nacionalizam ni globalizam", rekao je Jović.
On je ocenio da je u događajima oko raspada Jugoslavije "levi nacionalizam imao ogromnu ulogu".
Komentari 34
Bojan
Dijagnoza
Izdvajate samo parcijalne tendenciozne navode.
Mladi koji odu iz Hrvatske - idu legalno, sa podjednakim pravima kao i bilo koji drugi stanovnik EU, što je neuporedivo sa odlaskom iz Srbije.
Za Rumuniju i Bugarsku ste možda i mogli čuti takav komentar ali je tu suština koga ste pitali.
Rumunija GRABI i razbija. Smanjili su korupciju a za 10 godina GDP im je narastao 90%. Bugarska sporije napreduje- ali napreduje sa 50-60% porasta GDP-ja. Molim vas, nemojte mi odgovarati Vučićevom statistikom koja ne uvažava inflaciju i zaduženja. Ubio nas je za sledećih 30 godina.
Božidar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar