FOTO: Otkriven i osveštan spomenik voždu Đorđu Stratimiroviću u Sremskim Karlovcima
Spomenik voždu Đorđu Stratimiroviću otkriven je danas, 30. juna u Sremskim Karlovcima, u porti crkve Svetih Apostola Petra i Pavla.
Foto: Grad Novi Sad
General Stratimirović je rođen u Novom Sadu 1822. godine, a bio je istaknuti vojni komandant srpskih dobrovoljaca u Ugarskoj i prvi predsednik Glavnog odbora naroda srpskog (1848/1849). Stratimirović je umro u Beču gde je i sahranjen, a prošle godine je, posle 113 godina, ispunjena njegova želja da počiva u otadžbini, tako da su u Sremskim Karlovcima u septembru 2021. godine, uz visoke vojne i crkvene počasti, pohranjeni generalovi posmrtni ostaci, u porti karlovačkog manastira Vavedenje Presvete Bogorodice.
"Vožd Đorđe Stratimirović je za života bio svedok i učesnik brojnih značajnih istorijskih događaja, međutim nad njegovom ličnošću se nadvio hladni zagrljaj zaborava. Ipak, voljom naroda 2012. godine Srbija se probudila, a pri tome ne mislim samo na brojne izgrađene fabrike, škole, vrtiće, pruge i puteve, već na to da se naša zemlja vratila sebi samoj, posle dugog i zamalo pogubnog jugoslovenskog sna. Danas se Srbija ne stidi svoje istorije, razume sadašnjost i bori se za bolju budućnost i može da kaže i ko su naši heroji, i ko su naši prosvetitelji. Neka nas ovaj spomenik podseća i opominje na to šta znači biti slobodan i na to koliku smo cenu platili i koliko je ljudskih života uzidano u temelje naše otadžbine, ali i naše budućnosti", rekao je na svečanosti otkrivanja spomenika gradonačelnik Miloš Vučević.
Prisutnima su se tokom svečanosti, uz učešće Hora "Stara Srbija", obratili i potpredsednik Narodne skupštine Stefan Krkobabić, prof. dr Đorđe I. Stratimirović, akademik Darko Tanasković, a spomenik su osveštali episkop sremski Vasilije i episkop osječko-poljski i baranjski Heruvim.
O svom čukundedi govorio je Đorđe Stratimirović, istakavši da je on bio jedan od osnivača Srpske Vojvodine, koji je hrabro sa svojih 26 godina stao na čelo Srba i zajedno sa ratnicima dobrovoljcima iscrtao krvlju i sabljom granice Srpskog Vojvodstva. On je naglasio da je zadovoljan što plamen sećanja tinja i dalje, i na tome zahvalio ljudima iz Centra za razvoj Šajkaške koji se zalažu za očuvanje sećanja na vožda, na čelu sa Aleksandrom Đurđevim.
Prisutni su pohvalili spomenik, rad vajara Dejana Zdravkovića, a Stefan Krkobabić je za vožda rekao da je on bio velikan srpske istorije, vrhovni komandant Srpske Vojvodine i prvi predsednik Narodnog odbora srpskog koji je tokom 1848. godine dao nemerljiv doprinos odbrani i očuvanju srpskog naroda, njegovog imetka, crkava i manastira severno od Save i Dunava.
Akademik Tanasković je podsetio na to da izgradnja spomenika prati čoveka od davnih vremena kad je postao svestan prolaznosti svega ljudskog, te da je oduvek težio da podizanjem spomenika pobedi prolaznost života.
"Zato danas podizanje spomenika srpskim velikanima simbolizuje čin nacionalne kolektivne samosvesti, jer sama ideja da se konačno ispuni želja vožda Stratimirovića i da se on položi ponovo u nedra zavičaja, zaslužuje veliku pažnju i znak je sazrevanja potrebe za negovanjem srpskog bića kroz istoriju", zaključio je Tanasković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti
"Remi" u Betaniji: U Novom Sadu rođeno devet devojčica i isto toliko dečaka
19.12.2024.•
0
U Novom Sadu je u protekla 24 časa rođeno 18 beba.
FOTO, VIDEO: Karlovačka gimnazija na kratko bila blokirana, direktor ušao u školu, nastava redovno
19.12.2024.•
10
Karlovačka gimnazija jutros je na kratko bila blokirana, lancem je bio zatvoren glavni ulaz.
Stručnjaci iz Instituta CIP fotografisali oštećenja na nadstrešnici dan pre tragedije
18.12.2024.•
32
Oštećenja na nadstrešnici železničke stanice u Novom Sadu uočili su stručnjaci iz Saobraćajnog instituta CIP.
Sunčano u četvrtak: Ipak, najniža temperatura nula stepeni
18.12.2024.•
0
Iako neće biti toliko događaja u gradu, veče možete provesti na nekom filmu u bioskopima u Novom Sadu.
Još jedna novosadska škola u blokadi: Đaci "zauzeli" TŠ "Mileva Marić Ajnštajn"
18.12.2024.•
3
Učenici Tehničke škole "Mileva Marić Ajnštajn" pridružili su se blokadama, po ugledu na studente koji blokiraju fakultete.
Ponovo se traži neko da proveri stabilnost Železničke stanice, prvi pokušaj propao
18.12.2024.•
31
JP "Infrastruktura Železnice Srbje" oglasilo je novi pregovarački postupak za izradu Elaborata o oceni stanja konstrukcije objekta stanične zgrade Novi Sad.
Novi incident u Karlovačkoj gimnaziji: Petardama na đake
18.12.2024.•
43
Na đake Karlovačke gimnazije koji protestuju ispred glavnog ulaza u školu oko 17.30 časova bačeno je više petardi.
Savet roditelja Jovine gimnazije ubedljivom većinom podržao đake u blokadi
18.12.2024.•
49
Savet roditelja novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" ubedljivom većinom izglasao je podršku zahtevima učenika u blokadi.
Dvoje povređenih u padu nadstrešnice stabilno, ali i dalje u teškom stanju
18.12.2024.•
3
Pacijenti povređeni nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i dalje su u teškom, ali stabilnom zdravstvenom stanju.
Zamenik gradonačelnika Novog Sada o studentskom protestu: Razularena rulja, ne studenti
18.12.2024.•
43
Zamenik gradonačelnika Novog Sada Đurađ Jakšić (SRS) komentarisao je na "Iksu" studentski protest ispred Skupštine APV.
FOTO Đaci Karlovačke gimnazije u mirnom protestu: Solidarno sa studentima i učenicima u blokadama
18.12.2024.•
8
Đaci Karlovačke gimnazije od jutros stoje na glavnom ulazu u školu i održavaju mirni protest podrške studentima i učenicima u blokadama.
Učenici Poljoprivredne škole zasadili breze u znak sećanja na tragično preminule učenice ove škole
18.12.2024.•
9
Vanredna sednica Učeničkog parlamenta Poljoprivredne škole održana je danas, na kojoj su jednoglasno izglasane sve tačke dnevnog reda.
Maturanti Lazine gimnazije pozivaju srednjoškolce da u petak učestvuju u šetnji do kampusa
18.12.2024.•
2
Maturanti Gimnazije "Laza Kostić" pozivaju sve srednje škole da im se pridruže i učestvuju u protestnoj šetnji od Trga slobode do kampusa, koja će se održati u petak, 20. decembra.
GSP o srušenom stajalištu: Srušilo ga putničko vozilo
18.12.2024.•
43
Javno gradsko saobraćajno preduzeće "Novi Sad" navodi da je autobusko stajalište na Bulevaru Evrope srušilo putničko vozilo.
FOTO: Maturanti škole "Bogdan Šuput" sa 15 minuta tišine odali počast žrtvama nesreće na Železničkoj
18.12.2024.•
2
Maturanti Škole za dizajn "Bogdan Šuput" zastali su danas na 15 minuta na raskrsnici kod crkve na Detelinari i u tišini odali počast stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici.
Poverenik: Ne smem da se izjasnim da li je po zakonu da predsednik pokaže dokumentaciju
18.12.2024.•
17
Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinović izjavio je da ne može da komentariše da li je po zakonu da predsednik države Aleksandar Vučić pokazuje dokumenta o Železničkoj stanici.
Naredni dani u Novom Sadu: Sunce, kiša, sneg
18.12.2024.•
0
Dani pred nama biće sunčani, oblačni, kišoviti, promenljivo oblačni i na kraju snežni.
VIDEO: Studenti fakulteta "Dr Lazar Vrkatić" protestnom šetnjom podržali kolege u blokadama
18.12.2024.•
9
Studenti fakulteta "Dr Lazar Vrkatić" su u 11.52 časa krenuli u protestnu šetnju od svog fakulteta na Bulevaru oslobođenja ka univerzitetskom kampusu.
Udruženje arhitekata Srbije tvrdi: Dokumentacija o radovima na Železničkoj stanici nije potpuna
18.12.2024.•
17
Udruženje arhitekata Srbije saopštilo je da dokumentacija u vezi sa padom nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije, nije potpuna.
Sremski Karlovci dobijaju kulturni centar: Pokrajina izdvaja 61 milion, a isto toliko i Republika
18.12.2024.•
4
Pokrajinska vlada je izdvojila 60 miliona dinara za sufinansiranje kupovine objekta za potrebe kulturnog centra u Sremskim Karlovcima.
FOTO Palo autobusko stajalište na Bulevaru Evrope: Automobil udario u stanicu?
18.12.2024.•
44
Autobusko stajalište na Bulevaru Evrope srušilo se tokom noći. Tačan uzrok nije poznat, a pretpostavlja se da je automobil udario u nju.
Komentari 28
Maja
NS
Svaka čast i Vama, precizno ste nabrojali sve verske objekte, samo sa jednom malom (zapravo, prilično velikom) primedbom: izgradili su ih katolici, Austrijanci, za katolike! Znate li za neki objekt, crkvu, da ju je izgradio neko drugi, a ne austrijski dvor? Naravno, mislim na to ko je doneo odluku o tome i ko je finansirao, a ne ko je vukao cigle! Da li su to bili Hrvati, naravno da nisu? Ne zaboravite još jednu stvar koja se danas jako rado zanemaruje, mada i nije sudbonosno važna, ali ipak treba podestiti - koliko današnjih Hrvata u Petrovaradinu ima prezimena raznog porekla, mnogo njih i očigledno nemačkih! Naravno, to ne utiče, niti može i sme da utiče na to kako se danas osećaju i izjašnjavaju njihovi potomci! Ali, ipak treba biti preciznije kada se govori o tom vremenima. A da je Petrovaradin baš tako tesno i neraskidivo povezan s hrvatskim, i samo hrvatskim narodom neće baš biti tako, imajući u vidu ko ga je gradio, kada, ko je u njemu bio posada i ko je gradio podgrađe. Za mnoge je on deo njihove povesti, pa je nemojte baš tako iskljućivo prisvajati!
MK
Stratimirovicu
Šta je komentator hteo da kaže ovim o snu i o krađi tuđeg, on valjda zna! Što se tiče ostalog ‒ nije Stratimirović bio kod komandom Jelačića. O Jelačiću kao velikom vojskovođi ‒ ima jedan njegov, malo poznat,poziv Patrijarhu da pošalje nešto srpske narodne vojske da pomogne Hrvatima, kad im je u Slavoniji zapretila opasnost od Mađara! Porediti njegovu ratnu veštinu sa Stratimirovićevom može samo neko ko o svemu tome ne zna ništa. Srpska pobeda u Srbobranu nazivana je srpskim Termopilima! Jelačić je samo rođen u Petrovaradinu - kuća je obnovljena I restaurirana, za ogroman novac, koji je sigurno bio nekoliko puta veći od cene spomenika Stratimiroviću. Kada je onomad bio zemljotres u Petrinji, niko se nije zapitao ima li negde u Petrinji makar jedna ploča koja svedoči da je to rodno mesto vojvode Stevana Šupljikca. Naravno da nema! Na ovoj kući gde je rođen Jelačić postoji oduvek ploča! Da je bio jedna od najslavnijih ličnosti u Evropi 19. stoljeća može biti samo u mašti fanatičnog obožavaoca. Pročitajte malo istorije, ili, jednostavnije, pitajte Mađare, oni su najbliži, ili i Austrijance, šta oni misle o Jelačiću I njegovoj slavi. A I Evropljane!
Što se tiče supruge I carice Sisi, bolje bi bilo da je izostavljeno ‒ Jelačić se oženio u pedesetoj godini, rođen je 1801, a devojčica 1834, dakle imala je tada 16 godina. Danas znamo kako se to zove, a ni zada nije bilo baš dolično. Knjige u ruke, pa onda pisati komentare!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar