Novosađani ovih dana prisustvuju podizanju svojevrsne žute podmornice na stubu nekadašnjeg mosta Franca Jozefa na Dunavu.
Foto: 021.rs
Neki su možda prepoznali da je podmornica identična famoznoj žutnoj podmornici "Yellow Submarine" benda The Beatles, ali se pitaju - zašto je ovde?
Žuta podmornica je ideja i poduhvat samostalnog umetnika Igora Fridriha Petkovića, čija je majka iz Austrije, a otac iz Srbije.
Igor za 021.rs otkriva zašto je u Novi Sad stigla žuta podmornica, koliko dugo će ovde ostati, kako je uspeo da je postavi na stub nekadašnjeg mosta i zbog čega baš Novi Sad.
Animirani film "The Beatles, Yellow Submarine" iz 1969. godine prikazuje Pepperland, rajsko mesto ispod mora u kom svi žive kroz muziku. Nakon što beskrupulozni "loši momci u plavom" (Blue Meanies) izvedu napad na Pepperland i ugroze mir jer, ispostavlja se, oni ne vole muziku, u pomoć rajskom mestu uskaču članovi benda The Beatles i vraćaju muziku kao vodeću ideju mira i ljubavi.
Oni stižu u ovo mestu upravo pomoću žute podmornice.
Radnja ovog animiranog filma, koji je deo nasleđa The Beatles i oslanja se na hit ovog benda, deo je inspiracije umetnika za postavljanje baš ovakve žute podmornice na Dunavu.
"Dunav je istorijska i nekada ratna granica, ali i ključan faktor za gradnju mostova koji su, kao što znamo, oni koji spajaju ljude. Imamo u ovom trenutku rat koji nam svima ulazi 'u kosti' i potrebu da nekako dođemo do mira. Ja sam viziju za ovu instalaciju imao još pre 10 godina, kada sam živeo dve godine u Novom Sadu i imao atelje na Petrovaradinskoj tvrđavi. Posmatrao sam stubove bivšeg mosta Franca Jozefa i na tom mestu mi se javila žuta podmornica. Tada nisam imao uslove da izvedem svoju ideju, ali sada se stvorio pravi trenutak jer nam je taj simbol mira potreban", kaže Igor.
Svoju ideju počeo je da realizuje pre pola godine, kada je aplicirao za sredstva u austrijskim fondovima. Kao partner pojavila se Exit fondacija, koja je pružila logističku pomoć, ali su se pridružili mnogi drugi pojedinci i organizacije. Dozvole i uslove za instalaciju na stubu mosta dali su Zavod za zaštitu spomenika kulture, rečna policija i Grad Novi Sad, a naš sagovornik najavljuje da će žuta podmornica u Novom Sadu biti najmanje godinu dana, a onda, možda, otplovi negde dalje.
"Sada smo u jednoj vrlo zahtevnoj fazi instalacije, kada pokušavamo da pomoću cevi postavimo periskop na odgovarajuće mesto. Pomoću industrijskog penjača smo uspeli da prethodno postavimo ciradu i čitav tim se angažovao kako bismo ispunili zamišljeno. Tu su Jahting klub Novi Sad, pomoć je stigla i iz Štajerske i Austrijskog kulturnog foruma, kao i iz firme Musola, koja je platila izradu cerade", priča naš sagovornik.
Svečano predstavljanje žute podmornice biće u noći otvaranja Exit festivala, 7. jula.
Inače, Igor Fridrih Petković je srpski jezik učio studirajući slavistiku u Gracu, a usavršio se na magistarskim studijama u Novom Sadu.
"Tada sam se upoznao sa našom kulturom, upoznao jedan deo mog identiteta i, iako još uvek imam akcenat kada govorim, osećam kao da je ovo moja druga kuća", zaključuje ovaj umetnik.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Novosađanin Ilija Kostić (74), koji je uhapšen tokom blokade zgrade novosadskog suda u četvrtak, 21. novembra, a zatim, kako tvrdi GP "Bravo" pretučen od strane policije, upravo je operisan.
Radnici Čistoće počeli su uklanjanje tragova "krvavih" šaka koje su danas ostavili učesnici protesta organizovanog zbog nesreće na Železničkoj stanici i smrti 15 ljudi.
Beogradska "Čistoća" je tokom popodneva oprala crni flor koji je temperom na pločniku Trga Republike u Beogradu oslikao umetnik Andrej Josifovski Pijanista.
Beogradski centar za ljudska prava podneo je krivičnu prijavu Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu i inicijativu za pokretanje postupka kontrole pred Zaštitnikom građana.
Upravnik zatvora na Klisi Mile Jandrić izjavio je da ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić koji je u pritvoru i dalje štrajkuje glađu, ali da nije životno ugrožen.
Nakon hapšenja Gorana Vesića, u javnosti se postavlja pitanje da li će biti još hapšenja ljudi koji su se nalazili na funkcionerskim pozicijama za vreme rekonstrukcije brze pruge Beograd-Budimpešta.
Umetnik i arhitekta Andrej Josifovski, poznat kao Pijanista, naslikao je crni flor na pločniku Trga republike u Beogradu u dimenzijama nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić obišao je zatvor u Novom Sadu i obavio razgovor sa 21 pritvorenikom, među kojima je i ministar građevinarstva u ostavci Goran Vesić koji štrajkuje glađu.
Predračun za radove na Železničkoj stanici u Novom Sadu pokazuje da je ukupna vrednost radova na zgradi sa spoljnim uređenjem prvobitno procenjena na oko tri miliona evra.
Vlada Srbije je u petak, 22. novembra, ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je u Vladi.
Novi protest na Železničkoj stanici u Novom Sadu najavljen je za danas, 24. novembar, u 14 sati, zbog tragedije kada je u padu nadstrešnice poginulo 15 osoba, a dvoje teško povređeno.
Javna licitacija za rezervaciju prodajnih mesta za prodaju jelki na Ribljoj i Limanskoj pijaci, kao i licitacija za zakup slobodnih poslovnih prostora na pijacama, održaće se u sredu, 27. novembra.
Komentari 49
021
Uakrnavi se.
Prevarant
Nemanja
Pa Srbija i jeste država kafanskog njakanja a ne muzike, ali na svu sreću nismo tamo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar