Ovo udruženje pozvalo je gradsku vlast da, pre nego što neko nastrada, uspostavi red na reci.
"Novi Sad ima oformljenu rečnu policiju, ali nema ni jedan adekvatan gliser. Nadležno sudstvo ne razume problematiku plovidbe, pa se prekršioci koji i dođu do suda oslobađaju sa uslovnim kaznama i ponovo čine iste prekršaje", navodi se u saopštenju Udruženja lađara.
Dodaju da godinama pokreću razne inicijative za poboljšanje bezbednosti plovidbe i boravka na rekama, pogotovo u gradskim zonama, ali da nadležni ne reaguju na njihove apele.
"Ostaje samo da neko pogine pa će se onda možda nešto rešiti. Zbog toga treba raditi na prevenciji, a ne na posledičnom delovanju", ističe se u saopštenju.
Udruženje navodi da Inspekcija plovidbe ništa ne preduzima po pitanju bezbednosti plovidbe i da pecaroši koji veoma često stoje usidreni u plovnom putu, u sredini plovidbenih otvora mostova ili na ivici plovidbenog prolaza, predstavljaju "pravu noćnu moru" za lađare.
Lađari ističu opasnost kojoj se nesavesni pecaroši izlažu plovidbom po sredini plovnog puta, spuštanjem bez pogona niz maticu reke i pecanjem u plovnom putu ili njegovim granicama.
"Brodovi zbog velikih gabarita imaju veliko padanje u krivinama i nemaju mogućnost brzog i jednostavnog zaustavljanja, samim tim prisustvo malih čamaca pedstavlja ogromnu opasnost ne samo po nautičare već po bezbednost plovidbe i imovine", navodi se u saopštenju koje je potpisao predsednik Udruženja Branislav Vajda.
Komentari 10
Mile iz opštine
Zrika
Mane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar