Fenomen Supermeseca ove godine je mogao da se vidi dva puta - najpre 13. juna, a potom se prikazao 14. jula.
Bio je to novi izazov za Roberta, koji se inače se bavi fotografisanjem kućnih ljubimaca, ali sebi konstantno zadaje nove izazove i eksperimentiše kada ima inspiraciju.
Ovo mu je bio povod za novu "akciju", a da bi kadrovi bili "pravi", bilo je važno pronaći pravu lokaciju, smestiti se i čekati jedinstven prizor na nebu.
"Početkom nedelje mi je na fejsbuku iskočila vest o Supermesecu i odmah sam je podelio sa svima, sa željom da ga ufotkam negde. U komentaru mi se javio školski drugar Dejan Zakić, inače kolega fotograf sa istim entuzijazmom, i nakon kraće prepiske dogovorili smo akciju. Pomoću mobilne aplikacije smo pronašli lokaciju koja se činila idealnom za fotkanje Meseca i TV tornja na Fruškoj gori, a ta tačka se nalazi između Novog Sada i Futoga. Stigli smo tamo ranije, dok je još bio dan. Spremili aparate, okinuli nekoliko test fotki i strpljivo čekali na naš Supermoon", priča Robert za 021.rs.
Kada je Mesec izvirio iza Fruške gore, škljocanje je počelo.
Foto: Robert Moldvaji
"Lokacija se ipak pokazala kao odlična. Iako smo prvobitno želeli da Mesec bude skroz iza tornja, bio sam prezadovoljan i ovim što sam dobio", navodi novosadski fotograf za naš portal.
On ne krije tehniku koju je koristio i način kako je došao do ovih, zadivljujućih fotografija.
Foto: Robert Moldvaji
"
Tehnika koju sam koristio je manje-više poznata svim fotografima, i nije neka nauka. Za one koji ne znaju, pokušaću da objasnim. U cilju da se dobije ovakav efekat, prilikom samog fotkanja koristio sam dve različite ekspozicije (svetline) u minimalnom razmaku između dva škljoca. To mi je kasnije u obradi omogućilo spajanje dve identične fotografije u jednu, na kojoj može da se vide i Mesec i toranj. Najteži posao prilikom obrade je učiniti da to ne izgleda kao foto montaža, što na neki način zapravo i jeste (ali nema promene u kompoziciji, niti se pojedinačni elementi menjaju). Oprema koju sam koristio je krop telo Canon 800D sa objektivom Canon 70-200mm F/4 IS (sa isključenom stabilizacijom) i naravno stativ", dodaje
Robert Moldvaji, čija je fotografska specijalnost vezana za
kućne ljubimce, a njegove radove možete pogledati na Instagram
stranici
robert_petography.
Prizori Supermeseca obišli su tih dana svet, a mogli su da ga vide stanovnici Kine, Španije, Nemačke, Turske. Supermesec je generalno 17 odsto veći i 30 odsto svetliji nego kada je Mesec na najdaljoj tački udaljen od Zemlje, navodi NASA. Sledeći Supermesec nas očekuje 11. avgusta.
Komentari 11
Robert
Vesna
iiyiiu
Ova planina je visa od Mt.Everesta - 10786 metara.
https://www.nasa.gov/mission_pages/LRO/multimedia/lroimages/lroc-20101027-highest.html
U blizini ovog vrha (Leibnitz mountain) se nalazi jedan od najdubljih i najvecih kratera u Suncevom sistemu. To je South Pole–Aitken basin. Ovaj ogroman krater ima precnik od 2500 km i dubinu od 6-8 km.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/South_Pole%E2%80%93Aitken_basin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar