Građani na presudu novosadskih sudova čekaju i po dve godine, do koga je?

Sudovima u Srbiji nedostaje bar 565 sudija, jer ih je, u odnosu na broj sistematizovanih mesta, za toliko manje trenutno aktivno.
Građani na presudu novosadskih sudova čekaju i po dve godine, do koga je?
Foto: 021.rs
Očekuje se da će taj broj narednih godina biti i veći, budući da polovina postupajućih sudija ima blizu ili preko 60 godina, piše Euronews Srbija.
Trenutno, u svim sudovima u Srbiji postupa 2.508 sudija, a u njihovim je rukama blizu četiri miliona predmeta. Sudovi u Srbiji nisu jednako opterećini, te najviše predmeta imaju upravo oni u najvećim gradovima, Beogradu i Novom Sadu.
Odluka se čeka i po dve godine
 
Viši sud u Novom Sadu, drugi po veličini u Srbiji, do pre godinu i po dana imao je 33 sudija. Od Visokog saveta sudstva tražili su i dobili proširenje sistematizacije, pa se broj sudija povećao na 44. Time se situacija popravila, ali i dalje nije postignuta željena ažurnost.
 
Kako je za Euronews Srbija rekla sudija Višeg suda i članica Udruženje sudija i tužilaca Srbije Ivana Josifović, veliki napor sudija je potreban da se u Novom Sadu obrade svi predmeti.
 
"Konkretno u Višem sudu u Novom Sadu na Krivičnom odeljenju prvostepenog suđenja sudije imaju po 60 predmeta u radu. Sudi se pet dana nedeljno, nekada i po dva suđenja u toku dana. To je za takvu strukturu i takav obima i kvalitet predmeta koji se sude pred Višim sudom zaista vanljudski napor", rekla je Josifović.
 
Predsednik Višeg suda u Novom Sadu Miroslav Alimpić kaže da se najveći problem javlja u drugostepenoj materiji, te građani i po dve godine čekaju odluku po žalbi.
 
"To je zaista neprimereno i protivno svim propisima koji regulišu dužinu trajanja suđenja i suđenja u razumnog roku. Ali objektivna situacija je takva da sudije imaju po dve hiljade predmeta u radu", kaže Alimpić.
 
Ipak, u odnosu na broj sudija u Evropi, u Srbiji ih, posmatrano na 100 hiljada stanovnika, kaže, ima relativno mnogo. Razlika je, pojašnjava, u efikasnosti. 
 
"U drugim državama postoji veliki broj stručnih saradnika koji prate sudiju, mnogo efikasnije postupaju, jer tehnologija im dozvoljava da koriste savremenije sisteme informacione, komunikacione tehnologije. Tako da iako nam se čini da je broj sudija nedovoljan, mislim da ne možemo to rešavati unedogled povećavajući broj sudija. Mislim da se mora mnogo više raditi na efikasnosti rada postojećih kadrova", objašnjava Alimpić.
 
Ceo tekst Euronews Srbija čitajte na OVOM LINKU.
  • Predrag Milosevic

    20.07.2022 13:07
    mi smo stoka jedna grdna
    Svuda gde su umešani PRAVNICI imamo katastrofu... jer pravo i studiraju (najvećim delom) deca koja nisu praktična, efikasna pa ni najbolji, najvispreniji djaci... shodno tome sve što padne pravnicima u ruke mora biti kilavo... Od Države, sudstva, policije ...NEPODNOŠLJIVI pijačni mešetari!!!
  • Mr no

    19.07.2022 18:33
    Kada
    Treba oteti i primiti mito brzo oni odluče... Sudije su korumpirane(ne svi), 90%
  • HM

    19.07.2022 18:16
    Prevaren, otišao na sud u NS, čekao 6 godina, a onda je slučaj zastareo. Postoje zakoni u Srbiji, ali je pravda teško dostižna.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti