Novi Sad - uništavanje grada izgradnjom
Uprkos neprekidnim višemesečnim protestima građana, Skupština Novog Sada usvojila je sporni Generalni urbanistički plan.
Foto: 021.rs
Tako je najavila da će ne samo zabetonirati i poslednju zelenu oazu na bačkoj strani grada, oko Ribarskog ostrva, već će zgradurinama načičkati i fruškogorske padine.
Poslednjh sedmica na RTS-u su nekoliko puta emitovane su sjajne emisije o Ljubljani i Beču. Videli smo kako se razvijaju gradovi koji su uzori svima koji vode brigu kakav će urbanitet ostaviti potomcima u nasleđe.
Blizu, a tako daleko
Ukratko, u slovenačkoj prestonici je čak 46 odsto ukupne površine pod zelenilom, dok 95 odsto stanovnika do jednog od 15 parkova mogu da stignu najkasnije pet minuta nakon izlaska iz stana. Beč je sa otprilike 28 kvadratnih metara po stanovniku još "ekološkiji", udarna gradska aktivnost poslednjih godina je ozelenjavanje više kilometara dugih ulica u najstarijem delu gradu, koja se odvija u sklopu promene gradskog saobraćaja, ubuduće još više utemeljenog na javnom prevozu, biciklima, rolerima...
U obe prestonica se pažnja poklanja minimalnom asfaltiranju, tako da voda nakon padavina ima prolaz do zemljišta. Sve je više i parcela za urbanu poljoprivredu na kojima građani uzgajaju povrće i voće bez upotrebe hemikalija. Oba grada već duže vreme beleže stagnaciju u broju stanovnika, ostavljajući priliku da se intenzivnije razvijaju i do sada zapostavljene varoši.
Počinje nelegalnom gradnjom
Vratimo se u Novi Sad, poslednje decenije izrastao je prekomerno, priliv novih stanovnika dostizao je i 5.500 za 12 meseci. Dok je 2011. bilo 118.000 registrovanih putničkih automobila, sada ih je više od 155.000, na šta treba dodati još desetak hiljada kupljenih na lizing, prijavljenih u Beogradu, sedištu svih lizing kuća. Ostaje dilema u kojoj meri je širenje grada uslovljeno dolaskom novih građana, a koliko je, obrnuto, dolazak podstican mogućnošću relativno brze kupovine stana.
Problem je što sto grad nema previše prostora za širenje. Već je za desetak hiljada hektara umanjeno poljoprivedno zemljište u okolini, a širenje se u suštini zasniva na nelegalnoj gradnji koja se naknadno, za simboličnu nadoknadu, obično legalizuje.
Trajna šteta
Kako prostora nikada nije bilo dovoljno, na udaru su se našle i destinacije decenijama čuvane za druge namene, ponajčešće za parkove i zelene staze. Prema podacima Društva arhitekata Novog Sada, u poslednje vreme je preinačeno minimalno 12 lokacija ranije planiranih za parkove čija ukupna površina premašuje 43 hektara. Time su, praktično, trajno izgubljeni za zelene oaze. Nalaze se po svim kvartovima, kod škole "Kosta Trifković", između Limana i Telepa, na Klisi, Veterniku, Adicama, Novom naselju, Detelinari, u Kisaču…
U ne tako malom broju slučajeva, nema odgovarajuće zamene. Njihovom transformacijom pojedini reoni su za sva vremena ostali bez parka i ozbiljnijeg zelenila. Odličan primer za totalno utonjavanje u beton je kvart oko škole "Kosta Trifković". Nakon prodaje, plac decenijama čuvan za park načičkan je ogromnim zgradurinama, a u blizini nema niti manjeg prostora slobodnog za ozelenjavanje.
Danas, posle besomučne izgradnje, žitelji Telepa, Veternika, Adica, Detelinare, Klise, Salajke, teško mogu i da poveruju da se Ljubljančani ili Bečlije "čim izađu" iz stana nađu u zelenom okruženju. Njihova deca teško i da pomišljaju na drveće i zeleno šiblje u blizini.
Umesto drveća beton
Tek usvojeni Generalni urbanistički plan predviđa da dovrši proces "betoniranja" sa bačke strane grada. Na direktnom udaru je veoma prostrana poslednja novosadska zelena oaza, područje uz Dunav koje se pruža od plaže "Štrand", pa preko Brodogradilišta ide "Šodrošom" i "Kameničkom adom". Povremeno se zalazi u intervencije na Ribarskom ostrvu. Tu se svuda planiraju stambene zone, od kojih posebno bode oči ona predviđena za "Brodogradilište".
Na mestu ranije planiranom za park, prema novom GUP-u bi nikla bi zgrada velikog gabarita. Ostalo područje, oduvek zelenilo, bilo bi popunjeno zgradama. Pravo betoniranje dunavske obale. Planirani nalet urbanista i građevinaca je toliko žestok da bi teško odolelo i samo Ribarsko ostrvo, poslednja šuma na teritoriji grada.
Tu, međutim, ne bi bio kraj. Na red dolazi druga, sremska obala reke. Trandžament je viđen kao lokacija za novi gradski kvart. Bio bi to udar na Frušku goru i teško da pred investitore ne bi došla i periferna područja Nacionalnog parka.
Preventivni pakt
Ova lokacije je u jednom ranijem periodu takođe bila urbanistički označena kao pravac širenja grada. Srećom, odustalo se kada su geolozi utvrdili da je, skupa sa susednim lokacijama, u pitanju izrazito klizište. Pri tome se još uočilo da bi i priroda Fruške gore teško izdržala veće širenje grada na sremsku stranu Dunava.
Aktuelna lokalna vlast pokušava da stvari dovede pred svršen čin. Tako je, bez ikakvog urbanističkog utemeljenja, na ovoj lokaciji izgrađena zgrada RTV, pre godinu dana i zgrada specijalizovane kovid bolnice. Reč je o jasnim naznakama naleta na zelenilo Fruške gore.
Vlast je tačno predvidela da će pretvaranje Novog Sada u najveći majdan betona izazvati revolt javnosti. Delovali su preventivno i dobar deo lokalne opozicije vezali za sebe. Bilo je tu brojnih ustupaka, dok je sa pojedinim strankama navodno autonomističke orijentacije sklopljen savez na gradskom nivou.
Tu se krije objašnjenje zašto je u gradskom parlamentu bilo neobično malo suprotstavljanja novom GUP-u. Kada se glasalo, protiv su bili članovi SRS i DSS, dok odbornici LSV nisu došli na sesiju. Jeftini trik (bivših?) autonomaša; uostalom, mada su u poslednja dva mandata imali devet, potom osam odbornika, niti jedan nije za skupštinskom govornicom rekao ni reč o brojnim urbanističkim nasrtajima koji karakterišu dugu vladavinu naprednjaka. Uz kontinuiran raspad Demokratske stranke, pakt SNS i LSV bio je ključan da se pacifikuju glasovi protivljenja u skupštini.
Borba za dašak vazduha
Građani nisu imali šta drugo do upustiti se u vanparlamentarne proteste i pokušaje zaustavljanja primene pogubnog projekta. Uspeli su da problem jasno predoče biračkom telu, izgrađen je noseći tim protesta, podrška stiže i od Društva arhitekata koje je, takođe, iskazalo krajnje rezerve prema novom GUP.
Ostaje da se vidi hoće li se urazumiti vodeća stranka u gradskoj vlasti ili, bar, njeni trabanti kojima preti potpuni gubitak političke prepoznatljivosti i, mada ne mora i formalno, utapanje u naprednjačku svetinu. Vredi se angažovati kada je GUP u pitanju, nije reč o zalaganju za neki politički princip, u pitanju je borba za opstanak pod kakvom-takvom zelenom kapom.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Mišljenja i intervjui
Bolji život - da ga zgrabim
21.11.2024.•
4
Poslanici i odbornici prethodnih dana blokirali su ulaz u sud u Novom Sadu u nameri da ukaže na rad istražnih, kako se to kaže, organa.
Gde se vidite za pet godina?
15.11.2024.•
21
Na internetu je pravu buru pre nekog vremena izazvala objava jednog od brojnih "preduzetnika".
Da li je Tramp zaista pobedio?
13.11.2024.•
26
Nekoliko dana nakon predsedničkih izbora u SAD, sa druge strane Atlantika stižu neočekivani glasovi da kandidat Republikanske stranke Donald Tramp - nije pobednik.
Tuga i bes
05.11.2024.•
7
Neko je pametno napisao "Kad mnogo boli, ćutim". Nemanje reči, ostanak bez teksta, muk i tišina najčešće su tu kao deo one strašne ponavljajuće noćne more.
Poslednja dva ministra građevinarstva - Vesić i Toma Mona. To je sve što treba da znate
02.11.2024.•
76
Poslednja dva čoveka zadužena za resor građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Srbiji bili su Goran Vesić i Tomislav Momirović.
Terorizam optimizmom
25.10.2024.•
12
Tokom prošle nedelje smejali smo se na internetu jednom videu: žena je na pijaci u zanosu neke sreće rekla kako voli da dođe tu i priča, kako kaže, o tako običnim i jednostavnim stvarima.
Rat u Ukrajini: Daleko, daleko od primirja
22.10.2024.•
3
Uskoro će tri godine kako su Rusija i Ukrajina zaratile.
Vek Čkalje: Ne postoji lek za smeh
17.10.2024.•
0
"Poseban aspekt Čkaljine komedije bio je njena asocijativnost: svaki put kada bi se njegovo lice pojavilo, pokrenulo bi se sećanje na sve njegove likove..."
Globalna neoliberna žurka: Dovoljno je puko preživljavanje
15.10.2024.•
2
Svetski dan dostojanstvenog rada prošao je u Srbiji veoma skromno, praktično neprimetno.
Gde ide Vučić, a gde Srbija
11.10.2024.•
11
Nije sporno da američki ambasador Kristofer Hil ima velik uticaj na dešavanja u Srbiji.
Šta će obezbeđenje u školama - u moje vreme nije bilo toga!
04.10.2024.•
12
"U moje vreme škola nije imala obezbeđenje. Nije bilo incidenata, tek po neka tuča", rekao je jedan tata oštro se suprotstavljajući ovom konceptu koji nas, izgleda, svakog septembra duboko uznemiri.
Nebojša Čović jači od "rampe"
04.10.2024.•
7
Košarkaški savez Srbije ima novog predsednika - Nebojšu Čovića.
Milica Babica: Demografče mi dadni jedno, da nas vidi Srbija
27.09.2024.•
23
Davne 2012. godine upoznala sam nekog lika na internetu. Bio je najlepši, najdivniji i najinteresantniji od svih likova do tada.
Muke sa vodom: I za slanu ima rešenja
18.09.2024.•
2
Tokom pakleno toplog leta kakvo se ne pamti, mnogi srpski gradovi su se itekako mučili sa vodom, posebno sa vodom za piće.
Najcrnji bombarderi - vojni rok za koga?
16.09.2024.•
19
Strategija vlasti kada je u pitanju povratak obaveznog vojnog roka, ali i marketing koji prati ovu odluku, toliko je loša da ju je neprijatno pratiti.
Nestašice vode - možemo li ih sprečiti?
16.09.2024.•
4
Paklena tromesečna suša primorala nas je da ovog leta i te kako povedemo računa o vodi, kako pijaćoj, tako i onoj koja se koristi za druge ljudske potrebe ili u industriji, poljoprivredi i rudarstvu.
Ko je ovde debeo?
13.09.2024.•
13
Trendovi današnjice koji se bave diktiranjem onoga kako treba da živimo, kako da se ponašamo, da mislimo i da radimo nameću nekoliko ključnih stvari.
Duško Bogdanović: Naši u sportu - nekad i sad
10.09.2024.•
5
Bio je to početak, dugog, toplog, izuzetno zanimljivog, leta.
Ovo je priča o mamikama i "maminim prvacima"
05.09.2024.•
17
Danima gledamo objave na internetu pretrpane đacima, a najviše prvacima.
Vučić bliže Parizu, Moskva izgleda daleko
02.09.2024.•
15
Srbija se ovih dana našla u centru političke pažnje cele Evrope, a i drugi obližnji regioni su pažljivo pratili posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona Beogradu.
Komentari 25
Novosadjanin
Anonimus
Milijana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar