Sanaciju krova diktiraju potpisi stanara
"Tridesetak kućnih saveta koji imaju ravan krov na zgradi pokazalo je interes za investiranje u nadogradnju. Međutim, ozbiljan problem nam predstavlja prikupljanje 100 posto potpisa stanara, što je po novom Zakonu prvi korak ka sanaciji. S druge strane, imamo dosta zgrada kod kojih je nemoguće nadograditi nove stambene jedinice, zbog nestabilnosti objekta", objašnjava Bojičić.
Problem zbog oštećenja i prokišnjavanja ravnih krovova najviše imaju žitelji većine starih stambenih zgrada u centru grada, na Limanima i Novom naselju.
Po novom Zakonu o urbanizmu i graditeljstvu, sve zgrade bi trebalo da do 2015. godine imaju takozvane "energetske pasoše", odnosno dokaz o energetskoj efikasnosti objekta koji će, između ostalog, sadržati informacije o tome koliko zgrada troši energije, koliko štedi, kao i podatke o karakteristikama objekta. Direktor "Stana" upozorava da će sve zgrade koje ne budu ispunjavale takve uslove imati prilično skupo održavanje.
Srbija spada u jednu od energetski najneefikasnijih zemalja. Stručnjaci procenjuju da se između 40 i 50 odsto električne i toplotne energije troši u stambenim objektima, a ostatak odlazi na infrastrukturne, proizvodne i druge vrste objekata. (D.B)
Komentari 18
MILE
berolina
ako se vlasnici zgrade dogovore, da firma "mika-pera-djoka" radi krov po njihovom planu, sta ima tu da trazi tamo neki "stan"!
vlasnici nisu ni maloumni ni maloletni, nego bi bilo pametnije odobriti NAMENSKE KREDITE za sanaciju i modernizaciju zgrada, za termo izolacije i zamenu starih instalacija,...
Begečka nana
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar