U pohodu na američki kontinent - Kanađani kupuju novosadsku genetski nemodifikovanu soju

Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada sklopio je izuzetno vredan posao izvoza genetski nemodifikovane sorte soje u Kanadu, a takav proizvod je sve traženiji na Zapadu.

Predstavnici kanadske kompanije "Agromagic" iz Kvebeka, koja se bavi doradom, čišćenjem i izvozom genetski nemodifikovane soje na tržištu Azije, na svojim poljima su tokom prošle i ove godine posejali nekoliko sorti razvijenih u novosadskom Institutu, a kako ističu, izuzetno su zadovoljni prinosima i kvalitetom.

U ovakvim okolnostima, broj površina pod zasadom soje iz Srbije koja se po prvi put našla na američkom kontinentu, uskoro će se drastično uvećati. Kanađani za sada gaje sorte "Vulkan", "NS Dijanu" i "Apolo".

- Na osnovu rezultata iz predhodne godine smo zadovoljni i nastavljamo sa testiranjem. Ako se rezultati potvrde, i reakcije proizvođača budu dobre, posao ima potencijal da se poveća nekoliko puta. Saradnju smo započeli tako što je do mene došla informacija da NS seme ima jako dobar sortiment. Već nakon prvog testiranja smo bili prezadovoljni. Nastavljamo testiranje i kupovinu komercijalnog semena. Sorta "Apolo" je najviše prisutna na našim njivama i izgleda odlično. Ima veliki broj cvetova, i ima sve pretpostavke za dobar prinos - rekao je izvršni direktor "Agromagic" Gijom Vine.
 

Najveću zaslugu za "sletanje" novosadskog "Apola" na njive Kanade ima direktor Instituta Jegor Miladinović, autor ove izuzetne rodne i kvalitetne sorte. Kaže da je saradnja sa kanadskom kompanijom od izuzetnog značaja.

- Kanada je veliki potrošač genetski nemodifikovane soje i jedan od najvećih izvoznika soje u svetu. Izvoze u Japan, Kinu i južnu Koreju, u centar porekla soje. U Kanadi se nalaze brojne multinacionalne kompanije koje se bave istraživanjem te se ova saradnja može okarakterisati kao veliki uspeh Instituta za ratarstvo i povrtarstvo - ocenjuje Miladinović.   

Inače, istraživanja na soji u novosadskom institutu započeta su sredinom prošlog veka. U našoj zemlji priznato je preko 140 sorti novosadske soje, dok je u inostranstvu priznato preko 190 sorti. Danas je Srbija najveći proizvođač i izvoznik nemodifikovane soje u ovom delu Evrope, a zahvaljujući sorti "NS black star" autora prof. dr Jegora Miladinovića, koja je uvrštena među 20 najinovativnih sorti soje u Evropi u 2020. godini, Institut se našao i među 20 najboljih oplemenjivačkih kuća u svetu.

Institut za ratarstvo i povrtarstvo "NS seme" je jedan od svega šest instituta u Srbiji koji imaju titulu instituta od nacionalnog značaja. Naučno-istraživački tim čini preko sto istraživača, od toga preko 90 doktora nauka, a njima pomaže oko trista obrazovanih stručnjaka i radnika različitih profila.

  • Malovčić Z.

    05.08.2022 09:41
    Ide se na to
    da se zabrani organsko seme u narednih 5 do 10 godina.

    Samo GMO.

    Ko ima organsko seme proglašavaće se kriminalcem.

    Živi bili pa videli.Pročitajte moj komentar tamo 2025 e ili 2030 e godine opet ovde.

  • Radio Mileva

    05.08.2022 08:31
    Sad kad političari shvate da im je ostala još jedna firma koju nisu upropastili... Bravo Novosađani!
  • Sremac

    04.08.2022 23:59
    NS seme prava stvar za mene
    Svetsko a naše.Uvek najbolji!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti