Krivičnu prijavu je protiv NN lica podnela Gordana Kukić, koja se u stan po okončanom konkursu uselila jula 2020. godine - neposredno pre izbora.
Kako kaže za 021.rs, gotovo odmah po useljenju počeli su problemi koje je ova stanarka počela da otkriva - pre svega, navodi da zgrada nije prošla tehnički prijem, da u istoj više od polovine stanara nije došlo do poseda stana na legalan način, da su neki stanovi i dalje prazni, te da je gradnja urađena nekvalitetno, zbog čega se njen stan raspada.
Naglašava da su ugovori koji se tiču korišćenja nekretnina sklopljeni sa Gradom Novim Sadom, a ne sa Komesarijatom za izbeglice, što sa sobom nosi niz poteškoća za useljene.
Kako priča počinje?
Ovi stanovi, njih 276, nalaze se na uglu Ulice vojvode Bojovića i Radničke ulice u Veterniku. Useljeni su nakon što je Grad sproveo konkurs za izbor korisnika pomoći za rešavanje stambenih potreba izbeglica iz Hrvatske i BiH, a kojima bi se stanovi dali u zakup na određeno vreme, s mogućnošću kupovine u okviru Regionalnog stambenog programa. Izgradnju su finansirale Evropska unija, SAD, Nemačka, Novreška, Švajcarska, Italija, Danska, Turska, Luskemburg i druge države uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Saveta Evrope.
Po ugovoru, zakupci su Gradu bili u obavezi da plaćaju mesečni zakup od 2.591 dinar, kao i komunalije.
Takođe, stanari su bili u obavezi da brinu o tekućem održavanju stanova, a Grad se obavezao da snosi troškove i to: popravke i zamene automata za zajedničko osvetljenje, prekidača, sijalica, da plati deratizaciju, dezinsekciju i dezinfekciju zajedničkih prostorija u zgradi, instalaciju centralnog grejanja, vodovod i kanalizaciju u zgradi, održavanja elektroinstalacije, krova, dimnjaka, izolacije, fasade, interfona...
Na stanarima je bilo da obaveste Grad Novi Sad i resornu upravu za imovinu kad god postoji potreba za intervencijom koju ugovorno treba da pokrije Grad.
Gordana Kukić u više navrata se žalila nadležnima. U žalbi koju je prosledila Gradskoj upravi za imovinu 8. avgusta prošle godine, navodi da zidovi pucaju, da prekidači pregorevaju (odnosno, da su instalacije neispravne), da se drvo na stolariji suši, a tražila je otklanjanje ovih problema.
"Određene garancije nismo ni dobili, recimo garancija na bojler ne postoji, a inače bojleri greju samo noću i kvare se. Fasada puca, na ulazu nam pada plafon - to su samo neki problemi. Tu moju žalbu je gradska uprava prosledila 'Inobačkoj', ali niko nije preuzeo odgovornost za ove katastrofalne radove. Zbog neispravnih radijatora su nam uvećani računi za gas, zbog čega takođe bijem bitku", objašnjava ova stanarka.
Svoje navode, uključujući one da su stanove mimo zakona dobili stranački funkcioneri, Gordana je navela u krivičnoj prijavi tužilaštvu.
Kako za 021.rs navode u posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, po ovoj krivičnoj prijavi se postupa, a postupak je trenutno u fazi prikupljanja potrebnih obaveštenja.
Šta kaže Grad Novi Sad?
Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove u odgovoru za 021.rs navodi da žalbi na kvalitet gradnje stanove jeste bilo. Stanari su, kako kažu u upravi, svoje žalbe mogli da šalju od juna 2020. godine, a Grad je iste prosleđivao izvođaču radova radi otklanjanja u garantnom roku.
Troškovi koje Grad Novi Sad - zakupodavac, snosi u vezi sa ovim stanova su, navode u upravi, troškovi investicionog održavanja zgrade i hitnih intervencija, dok su troškove tekućeg održavanja stana dužni da snose zakupci.
"Navedeni radovi od useljenja do dana sačinjavanja ovog dopisa nisu izvođeni od strane zakupodavca. Gradska uprava za imovinu i imovinsko-pravne poslove u skladu sa zakonom vrši pregled unutrašnje gasne instalacije i elemenata protivpožarne zaštite, kao i održavanje liftova u objektima. U vezi sa pitanjem da li su izvođači radova, angažovani na izgradnji stanova, izvodili radove na sanaciji ili rekonstrukciji od trenutka useljenja do danas i, ukoliko jesu, koje su radove izvodili, ukazujemo da je izvođač radova 'Inobačka' doo izvodio radove na otklanjanju ukazanih nedostataka, o čemu je potrebno da informaciju tražite od izvođača", poručuju u Gradskoj upravi za imovinu za 021.rs.
Da li je neko useljen mimo pravila konkursa i "preko veze" pitanje je kojim će se u budućnosti baviti nadležni organi. U Gradskoj upravi za imovinu za 021.rs navode da su svi stanovi useljeni na osnovu konačne liste korisnika rangiranih prema prvenstvu, na osnovu ispunjenosti uslova i broja osvojenih bodova, a koju je potvrdila nadležna komisija.
U toku je postupak za utvrđivanje koji zakupci ispunjavaju uslove za zaključenje ugovora o kupoprodaji stanova u Veterniku, koji su dodeljeni u zakup izbeglim licima.
"Do dana sačinjavanja ovog dopisa nijedan zakupac nije zaključio ugovor o kupoprodaji nepokretnosti. Nakon ispunjenja propisanih uslova za zaključenje ugovora o kupoprodaji stanova, odnosno utvrđivanja koji zakupci ispunjavaju uslove za zaključenje ugovora u skladu sa Zakonom i Odlukom, utvrđivanja kupoprodajne cene u skladu sa navedenim propisima na osnovu vrednosti koja je ova uprava tražila od nadležnih poreskih organa i pribavljanja mišljenja Pravobranilaštva Grada Novog Sada na tekstove ugovora, pristupiće se zaključenju ugovora o kupoprodaji predmetnih stanova", navode u Gradskoj upravi za 021.rs u odgovoru od 18. jula.
Inače, stanove namenjene izbeglim licima "Inobačka" je, u konzorcijumu sa firmom "Gradina" iz Beograda, gradila i u Futogu. Početkom avgusta ove godine u ove stanove je useljeno 136 porodica, a ukupno je izgrađeno 152 stana. U kompaniji nisu odgovorili na pitanja 021.rs u vezi sa obavljenim radovima.
O stanovima ranije govorio i Vučević
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević pominjao je stanove u Veterniku kad je, uoči izbora 2020. godine, obelodanio u izjavi za 021.rs da se zbog istih vode sudski sporovi. Tada je rekao da ovi sudski sporovi neće odlagati uručenje ključeva stanarima. Više o tome čitajte na OVOM LINKU.
Komentari 86
Radmila
Niciji
Vi koji zivite u ovom gradu zasluzili ste jedni druge i nema tu razlike tko je kada i sa koje strane dosao. Ovo sto kao nazivaju sada gradom nema veze sa onim GRADOM NOVIM SADOM u koji sam prvi put dosao 1991 god. Svi fini ljudi ovog grada su se iselili ili sablaznuti zive u strahu povuceno od okoline. Zato zemare i dodjosi iz razlicitih povijesnih perioda ako vec ne mozete usvojiti gradske navike zivota bar cutite. Smjesno je da seljak koji zivi ovdje vec 70 godina objasnjava onom koji je dosao u proslom ratu kakva je seljacina. Gradski zivot ne cine dzipovi i otimacina nego kultura ponasanja.
agatoni,aga,akademik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar