Konkurs je trenutno zatvoren za prijave iz sledećih okruga – Mačvanski okrug, Kolubarski okrug, Grad Beograd, Podunavski okrug, Braničevski okrug i Južno-Banatski. Za sve prijave iz ostalih okruga, konkurs je i dalje otvoren.
Kroz ovaj konkurs će se do kraja 2022. godine podržati 135 omladinskih volonterskih projekata širom Srbije u iznosu do 42.000 dinara po projektu, a ukupno sa čak 5.670.000 dinara.
Na konkurs mogu da se prijave udruženja mladih, kao i neformalne grupe. Specifičnost ovog konkursa je da mogu da se prijave svi mladi koji žele da urade nešto korisno u svojoj lokalnoj sredini. Nije potrebno da postoji prethodno iskustvo u izradi projekata ili volontiranja, niti akademski uspeh. Ovo je prilika i za sve one koji se po prvi put aktivno uključuju u društveni život svoje lokalne zajednice. Samim tim, za učešće u programu se mogu prijaviti neformalne grupe (minimalno pet osoba od 15 do 30 godina) i udruženja mladih.
Aktivnosti koje se podržavaju kroz ovaj program su raznovrsne. U prošlosti su to bile ekološke, obrazovne, socijalne i druge akcije, kao i kulturne kampanje i aktivnosti u cilju zaštite životne sredine, ali i konkretni projekti, poput renoviranja određenog "zapuštenog" prostora u lokalnoj sredini. Ono čime mladi koji su na tragu ideje treba da se vode jeste da akcija bude realno ostvarljiva, da poboljšava život u njihovom mestu i da se ne koristi za ličnu dobit.
Principi kojima se vode komisije koje biraju projekte su podrška osnaživanju mladih, poštovanje ljudskih prava, jednake šanse za sve, aktivno učešće mladih u razvoju svojih zajednica i društvena odgovornost.
Neki od projekata koji su do sada podržani su organizovanje infosesije u Srednjoj školi u Beogradu sa ciljem da se utiče na podizanje svesti srednjoškolaca o njihovim vršnjacima sa hendikepom, kao i o načinima na koje mogu da im pruže podršku i edukacija đaka u požarevačkim osnovnim školama o pružanju prve pomoći životinjama. U Ubu je uređeno seosko igralište, a Malo Crniće je dobilo nove koševe.
Stipan Jurić iz Pokreta gorana Vojvodine, organizacije koja je zadužena za projekte na području pokrajine, kaže za 021.rs da se na konkurs prijavljuju mladi sa najrazličitijim načinima na koje može da se poboljša njihova sredina.
"Vidi se da u manjim naseljima nedostaju mesta gde će se mladi okupljati. Radi se i na uređenju parkova, igrališta i drugih javnih površina. Dosta su zastupljene teme iz oblasti zaštite životne sredine", navodi Jurić.
Napominje da je ove godine bilo i projekata sa netipičnim temama, kao što je na primer štampanje novina sa LGBT tematikom. Takođe, devojke iz "Ženske inicijative" su, ukazujući na problem menstrualnog siromaštva, odlučile da obezbede besplatne uloške na fakultetima.
Jurić kaže da se pojedine grupe mladih iz godine u godinu javljaju sa novim projektima.
Ističe i da, iako pisanje projekta i rad na njemu predstavljaju izazov, mladi koji se na ovaj korak odluče dobijaju punu podršku od saradnika.
"Dostupna je mentorska podrška. Mladi mogu dobiti odgovore na sva pitanja. Čak se mogu, i pre dobijanja projekta, posavetovati oko prijava", navodi Jurić i dodaje da je ovo naročito bitno kada su u pitanju za neiskusnije komplikovani delovi pisanja projekta, kao što je kreiranje liste budžeta.
Ovo je četvrta godina kako se realizuje program "Šta nam teško", a Jurić kaže da je bilo mnogo pozitivnih efekata.
"Kroz program je prošlo više od 7.000 volontera, što je ogroman uspeh. Puno mladih koji se prijave nauče mnogo toga tokom samog apliciranja. Budući da se dosta projekata odnosi na uređenje javnih površina, oni nauče i kako da komuniciraju sa institucijama", objašnjava.
Prijavljivanje na konkurs je vrlo jednostavno
preko obrasca na sajtu. Cilj je i da projekti budu održivi nakon što se sprovedu u delo, te da se tako mladi motivišu da u nekom trajnijem smislu doprinose životu u svojoj zajednici, ali i da inspirišu druge da im se pridruže.
Konkurs "Šta nam teško" sprovode Mladi istraživači Srbije u partnerstvu sa Pokretom gorana Vojvodine iz Sremskih Karlovaca, CeGraD-om iz Obrenovca, TIM 42 iz Leskovca, EMPOWER iz Požege uz podršku Ministarstva omladine i sporta.
Više o projektu "Šta nam teško" možete videti na sajtu
stanamtesko.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!