Smrću kraljice Elizabete Druge, njen najstariji sin Čarls, do tada Princ od Velsa, automatski, bez ceremonije postaje kralj. Saopšteno je da će se zvati Čarls Treći.
Foto: 021.rs
Princ Čarls je najstariji prestolonaslednik koji je postao kralj u Velikoj Britaniji.
Na toj prvoj poziciji u redu za presto je takođe proveo najviše godina nego bilo ko pre njega: Čarls je automatski postao prestolonaslednik još februara 1952. kao najstariji sin Elizabete Druge, koja je smrću svog oca tada postala kraljica.
Čarls je mogao da izabere bilo koje ime za sebe kao kralja, ali je odlučio da bude kralj Čarls III.
Čarls je sada u centru pažnje, a podsetimo se da je pre šest godina u martu sa suprugom Kamilom boravio u Novom Sadu u okviru šestodnevne turneje po Zapadnom Balkanu. To mu je bila druga poseta vojvođanskoj prestonici.
U Katoličkoj porti i na Trgu slobode kraljevski par je dočekao veliki broj građana, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević sa delegacijom Grada, brojni novinari i gajdaši. Određen broj snajperista nalazio se na krovovima okolnih zgrada u porti.
Princ Čarls je u Katoličkoj porti otkrio spomen ploču medicinskim sestrama iz Engleske, koje su pomagale našoj vojsci u Prvom svetskom ratu i ostale da žive i rade u Novom Sadu.
Kraljevski bračni par upoznao se i sa radom dece Osnovne škole "Milan Petrović", koju su oni pomagali kao porodica. Nakon završetka programa u Katoličkoj porti, princ Čarls i vojvotkinja Kamila su Zmaj Jovinom ulicom krenuli ka Galeriji Matice srpske, a usput su više puta zastali da se pozdrave i slikaju sa okupljenim građanima.
Potom je kraljevski par posetio Galeriju Matice srpske, gde su im predstavnici Britiš kaunsila predstavili program "Pokretni muzeji". Za svečani doček para ispred Galerije je bio postavljen i crveni tepih. Od Galerije Matice srpske kraljevski par je na poklon dobio grafičke listove na kojima su prikazani manastiri Dečani i Hopovo.
Princ Čarls otišao je potom u manastir Kovilj, gde su ga dočekali episkop bački Irinej i episkop zagrebačko-ljubljanski Porfirije. Kada je ušao u manastir, oglasila su se crkvena zvona. Monasi su princa od Velsa upoznali su istorijom manastira, kao i sa radom rehabilitacionog centra za zavisnike od droge "Zemlja živih".
Na putu do manastira, a vozeći se kroz Kovilj, princ Čarls je prošao pored rodne kuće pesnika Laze Kostića, čija su strast bili poezija i engleski pisac Vilijem Šekspir. Princ je imao priliku da se upozna sa proizvodnjom organske hrane i rakije.
On je u čamcu obišao i koviljsko-petrovaradinski rit.
Za to vreme, vojvotkinja je prisustvovala prezentaciji srpske hrane u Sremskim Karlovcima i sastala se sa lokalnim proizvođačima.
Kako je kraljevski par dočekan u centru Novog Sada možete pogledati u videu.
Inače je princ Čarls bio u Novom Sadu pre toga i 1978. godine. Tada ga je oduševila Petrovaradinska tvrđava, gde mu je priređen i ručak, a posebno ga je zainteresovala priča o kazaljkama čuvenog sata, zbog čega mala pokazuje minute, a velika sate.
Kasnije je obišao i Spomen zbirku Pavla Beljanskog, pokazavši zavidno poznavanje srpske umetnosti, interesujući za dela Nadežde Petrović, Save Šumanovića, Milana Konjovića i Petra Lubarde.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Novosadski studenti u blokadi pozivaju građane da u sredu, 2. aprila, pođu na šetnju podrške Sindikatu zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti povodom stupanja u štrajk.
Ako se posmatra kako propise tumače predstavnici Republičke građevinske inspekcije, za njih se na Železničkoj stanici Novi Sad tri godine nisu izvodili bilo kakvi radovi.
Studenti Medicinskog fakulteta stupili su u blokadu 11. decembra 2024. godine i od tada njih svakodnevno čuva nekoliko šapica. Ovo je priča o Blokiju, Blekiju, Belom, Malom, Dobrivoju i Kapućinu.
Akademska mreža Slobodan univerzitet pozvala je građane i akademsku zajednicu na mirnu protestnu šetnju "protiv nasilja i zastrašivanja", u ponedeljak, 31. marta, sa početkom u 19 časova.
Zavod za transfuziju krvi Vojvodine će u utorak, 1. aprila svima koji daju krv kontrolisati analize iz krvi KKS, CRP, ŠUK, ALT, AST, GGT, ureu, kreatinin, mokraćnu kiselinu, gvožđe i lipidni status.
Vlada Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora naftovoda od granice sa Mađarskom do Novog Sada.
Vanja Vukas, student Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, jedan od četvorice napadnutih studenata iz Novog Sada, opisao je kako se dogodio incident.
Novosadska policija podneće krivične prijave protiv trojice mladića i jednog 17-godišnjaka koje sumnjiči da su ispalili pirotehničko sredstvo koje je "lakše povredilo 46-godišnju Draganu Budakov".
Studenti u blokadi fakulteta Univerziteta u Novom Sadu saopštili su da je Studentski kulturni centar Novi Sad od danas, 30. marta u potpunoj blokadi i pozvali sve kolege na plenum, večeras u 22 časa.
Student Milan Stanković, povodom incidenta u kom je napadnut sa još trojicom kolega, demantovao je navode da su imali verbalni sukob sa bilo kim i kaže - "mi smo ti koji su napadnuti i pretučeni".
Osnovno javno tužilaštvo (OJT) u Novom Sadu saopštilo je da su danas zadržana još dvojica osumnjičenih za prebijanje studenata u Novom Sadu, 28. marta rano ujutru.
Studenti u blokadi Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu protestovali su ispred policijske stanice Stari grad u znak podrške njihovoj profesorki Dragani Budakov.
Komentari 8
EN
/
i oko hilandara se angazovao
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar